Dzieciństwo bez książek – to nie byłoby dzieciństwo. To byłoby jak bycie odciętym od zaklętego miejsca, w którym można znaleźć najrzadszą radość
– Astrid Lindgren
.

HISTORIA  JUNIBACKEN Junibacken sztokholm

junibacken

… zaczyna się od Astrid Lindgren. Gdy ta popularna autorka książek dla dzieci po raz pierwszy usłyszała o projekcie, pomyślała, że ​​to dobry pomysł, ale nie chciała mieć nic wspólnego z „domem Astrid Lindgren”. Według pisarki znacznie ciekawszym miejscem było by takie, w którym inni autorzy i  ilustratorzy  książek dla dzieci  mogliby być prezentować swoją twórczość oraz i inspirować innych. Sugestia pisarki podziałała –  Staffan Götestam, który przedstawił pomysł Astrid, zaczął myśleć podobnie jak pisarka: „Chciałem stworzyć centrum kulturalne dla dzieci i dorosłych. Niestaroświecką, duszną instytucję, ale coś nowatorskiego, pełnego życia i treści oraz ekscytującego! „

junibacken

 

POCIĄG DO ŚWIATA BAJEK

junibacken

Od samego początku pomysł polegał na podróżowaniu małym pociągiem przez niektóre opowieści Lindgren. Bajki miały być przedstawione za pomocą dekoracji, oświetlenia, dialogu i muzyki. Zadanie stworzenia ustawień zostało zlecone  ilustratorce Marit Törnqvist, Strategia polegała na odwołaniach do historii i wierności tekstowi. I do ścisłej współpracy z Astrid  przy tworzeniu każdej ze scen.

junibacken

Budowa trasy kolejowej trwała prawie dwa lata. W tym okresie szwedzki świat teatru i muzyki praktycznie pozbawiony był czołowych talentów w dziedzinie  scenografii, ponieważ…wszyscy pracowali nad Junibacken! Lalkarze, artyści sceniczni, producenci rekwizytów, stolarze teatralni gorączkowo pracowali nad ukończeniem Storybook Train, aby zdążyć  przed otwarciem, zaplanowanym na 8 czerwca 1996 roku.

junibacken

junibacken

 

junibacken

 

Magia na kartkach książek Junibacken sztokholm

junibacken

Dzisiaj Junibacken to centrum kulturalne dla dzieci, w którym wszystko kręci się wokół książek. Celem jest obudzenie pragnienia czytania. Oprócz tego, właściciele stawiają na pobudzenie kreatywności i wyobraźni. Junibacken robi to za pomocą wystaw i spektakli teatralnych. Wydarzenia te opierają się na pracach najwybitniejszych autorów książek dla dzieci ze Skandynawii. Jest to jeden z największych producentów teatru dziecięcego w kraju, wystawiający ponad 1600 przedstawień rocznie. Junibacken nie otrzymuje żadnego finansowania ze środków publicznych – jest finansowany całkowicie z własnych dochodów.

junibacken

junibacken

W muzeum znajduje się również księgarnia dla dzieci,  która jest największym tego typu obiektem w kraju.

junibacken

junibacken

junibacken

 

Niesamowite wrażenia Junibacken sztokholm

junibacken

Ponieważ w każdym z nas jest trochę dziecka (a w naszej dwójce nawet trochę bardzo!) uważamy, że Junibacken to świetne miejsce nie tylko dla dzieci (i rodziców). Każdy dorosły również znajdzie tam coś dla siebie. Kto by nie chciał powisieć na żyrandolu, posiedzieć sobie na słynnym Panie Alfonso (czyli koniu w kropki), albo przejechać się bajkowym pociągiem? Poza odwiedzinami u swoich ulubionych bohaterów, w Junibacken oferuje inne atrakcje. Jedną z nich są wystawy czasowe – my trafiliśmy na poświęconą osobie i twórczości Barbro Lindgren. Ponadto można  zaopatrzyć się w mnóstwo książek (nie tylko w języku szwedzkim) i podobizn bohaterów skandynawskiej literatury dziecięcej,. Oprócz tego, na zmęczonych zwiedzaniem czeka restauracja!

junibacken

junibacken

junibacken

junibacken

junibacken

junibacken

Taka retrospekcja i podróż w czasie (o co najmniej dwie dekady wstecz!) to niesamowite przeżycie warte każdych pieniędzy. Bo wolimy odmładzać się tak, niż korzystając z medycyny estetycznej! 

Junibacken sztokholm

Junibacken – informacje praktyczne Junibacken sztokholm

Adres:

Junibacken
Galärvarvsvägen 8
115 21 Stockholm

Godziny otwarcia:

Szczegółowa informacja dotycząca otwarcia Junibacke w poszczególnych miesiącach dostępna jest na oficjalnej stronie obiektu.

Ceny biletów

  • Dzieci poniżej 2 lat: bezpłatnie
  • Dzieci w wieku 2 – 15 lat: SEK 149
  • Dorośli: 179 SEK

Więcej ciekawych muzeów znajdziecie w kategorii ’Trochę kultury

Post został zrealizowany we współpracy z Muzeum Junbacken w Sztokholmie.