
„Dzieciństwo bez książek – to nie byłoby dzieciństwo. To byłoby jak bycie odciętym od zaklętego miejsca, w którym można znaleźć najrzadszą radość„
– Astrid Lindgren.
Table of Contents
HISTORIA JUNIBACKEN Junibacken sztokholm
… zaczyna się od Astrid Lindgren. Gdy ta popularna autorka książek dla dzieci po raz pierwszy usłyszała o projekcie, pomyślała, że to dobry pomysł, ale nie chciała mieć nic wspólnego z „domem Astrid Lindgren”. Według pisarki znacznie ciekawszym miejscem było by takie, w którym inni autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci mogliby być prezentować swoją twórczość oraz i inspirować innych. Sugestia pisarki podziałała – Staffan Götestam, który przedstawił pomysł Astrid, zaczął myśleć podobnie jak pisarka: „Chciałem stworzyć centrum kulturalne dla dzieci i dorosłych. Niestaroświecką, duszną instytucję, ale coś nowatorskiego, pełnego życia i treści oraz ekscytującego! „
POCIĄG DO ŚWIATA BAJEK
Od samego początku pomysł polegał na podróżowaniu małym pociągiem przez niektóre opowieści Lindgren. Bajki miały być przedstawione za pomocą dekoracji, oświetlenia, dialogu i muzyki. Zadanie stworzenia ustawień zostało zlecone ilustratorce Marit Törnqvist, Strategia polegała na odwołaniach do historii i wierności tekstowi. I do ścisłej współpracy z Astrid przy tworzeniu każdej ze scen.
Budowa trasy kolejowej trwała prawie dwa lata. W tym okresie szwedzki świat teatru i muzyki praktycznie pozbawiony był czołowych talentów w dziedzinie scenografii, ponieważ…wszyscy pracowali nad Junibacken! Lalkarze, artyści sceniczni, producenci rekwizytów, stolarze teatralni gorączkowo pracowali nad ukończeniem Storybook Train, aby zdążyć przed otwarciem, zaplanowanym na 8 czerwca 1996 roku.
Magia na kartkach książek Junibacken sztokholm
Dzisiaj Junibacken to centrum kulturalne dla dzieci, w którym wszystko kręci się wokół książek. Celem jest obudzenie pragnienia czytania. Oprócz tego, właściciele stawiają na pobudzenie kreatywności i wyobraźni. Junibacken robi to za pomocą wystaw i spektakli teatralnych. Wydarzenia te opierają się na pracach najwybitniejszych autorów książek dla dzieci ze Skandynawii. Jest to jeden z największych producentów teatru dziecięcego w kraju, wystawiający ponad 1600 przedstawień rocznie. Junibacken nie otrzymuje żadnego finansowania ze środków publicznych – jest finansowany całkowicie z własnych dochodów.
W muzeum znajduje się również księgarnia dla dzieci, która jest największym tego typu obiektem w kraju.
Niesamowite wrażenia Junibacken sztokholm
Ponieważ w każdym z nas jest trochę dziecka (a w naszej dwójce nawet trochę bardzo!) uważamy, że Junibacken to świetne miejsce nie tylko dla dzieci (i rodziców). Każdy dorosły również znajdzie tam coś dla siebie. Kto by nie chciał powisieć na żyrandolu, posiedzieć sobie na słynnym Panie Alfonso (czyli koniu w kropki), albo przejechać się bajkowym pociągiem? Poza odwiedzinami u swoich ulubionych bohaterów, w Junibacken oferuje inne atrakcje. Jedną z nich są wystawy czasowe – my trafiliśmy na poświęconą osobie i twórczości Barbro Lindgren. Ponadto można zaopatrzyć się w mnóstwo książek (nie tylko w języku szwedzkim) i podobizn bohaterów skandynawskiej literatury dziecięcej,. Oprócz tego, na zmęczonych zwiedzaniem czeka restauracja!
Taka retrospekcja i podróż w czasie (o co najmniej dwie dekady wstecz!) to niesamowite przeżycie warte każdych pieniędzy. Bo wolimy odmładzać się tak, niż korzystając z medycyny estetycznej!
Junibacken – informacje praktyczne Junibacken sztokholm
Adres:
Junibacken
Galärvarvsvägen 8
115 21 Stockholm
Godziny otwarcia:
Szczegółowa informacja dotycząca otwarcia Junibacke w poszczególnych miesiącach dostępna jest na oficjalnej stronie obiektu.
Ceny biletów
- Dzieci poniżej 2 lat: bezpłatnie
- Dzieci w wieku 2 – 15 lat: SEK 149
- Dorośli: 179 SEK
Więcej ciekawych muzeów znajdziecie w kategorii ’Trochę kultury„
Post został zrealizowany we współpracy z Muzeum Junbacken w Sztokholmie.![]()