Pałac Schonbrunn to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych atrakcji austriackiej stolicy. Majestatyczny budynek i jego piękne otoczenie skrywają w sobie wiele ciekawych historii.

1. Mówisz „Schonbrunn” – myślisz „Sissi”

Cesarzowa Elżbieta jest bez wątpienia najsłynniejszym symbolem Schönbrunn. Wszyscy kojarzymy piękną, młodą kobietę z długimi włosami, która prezentuje większość pamiątek i pocztówek. Ale to tylko ćwiczenie marketingowe. Według historyków Sissi w wiedeńskim pałacu czuła się nieswojo, w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki Marii Teresy, której pałac zawdzięcza obecny wygląd i splendor.

2. Skąd pochodzi nazwa?

„Schönbrunn” oznacza „piękną wiosnę”. Rzeczywiście, ogrody pałacowe wyglądają najpiękniej wiosną, gdy wszystko kwitnie. W końcu warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku.

3. Żółty pałac – Schonbrunn Wiedeń

Budynek, pierwotnie cesarska letnia rezydencja, wyposażony jest w 1441 pokoi (z których tylko 45 jest dostępnych do zwiedzania). Schonbrunn to największy kompleks pałacowy w Europie. Żółty kolor, na którym malowana jest fasada, jest spełnieniem kaprysów Marii Teresy, której ulubionym kolorem był żółty.

4. Na szczycie listy dziedzictwa UNESCO

Pałac Schönbrunn jest jednym z najpopularniejszych miejsc na liście dziedzictwa UNESCO (tak samo jak Park Yellowstone, Akropol i Piramidy w Gizie) i (oczywiście) najbardziej popularny w Austrii. Od momentu powstania w 1996 roku odwiedza go ponad 2,5 miliona turystów rocznie (a ogrody przyciągają dwa razy więcej).

5. Schonbrunn Wiedeń -Pierwszy ogród zoologiczny w Europie

Schönbrunn Tieregarten jest znany jako najstarszy (i jedyny w stylu barokowym) ogród zoologiczny w Europie. Początkowo obiekt miał służyć rozrywce, dziś jej głównym celem jest ochrona zagrożonych gatunków (gigantyczne pandy) i rozpowszechnianie wiedzy o faunie i florze, która występuje na naszym świecie.

6. Ogrody! Wszędzie ogrody!

Przestrzeń ogrodowa między pałacem a Fontanną Słońca (wyłożonym 32 rzeźbami przedstawiającymi bóstwa i cnoty) nazywana jest Wielkim Parterem. Ogród zoologiczny, oranżeria, palmiarnia i rzymskie ruiny a także ogród angielski są częścią okolicy. Obszar zwany Meidlinger Vertiefung był wykorzystywany jako plac zabaw dla dzieci Habsburgów w XIX wieku. Glorieta, która znajduje się naprzeciwko pałacu, miała na celu gloryfikację potęgi Habsburgów. Czy to nie jest piękny symbol?

7. Mozart też kiedyś zaczynał …

Zanim jednak stał się słynnym kompozytorem takich dzieł jak „Lacrimosa” lub „Don Giovanni” i zaczął występować przed tłumem, jako sześciolatek, wystąpił w lustrzanym pokoju przed publicznością złożoną z Marii Teresy i innych mieszkańców Schönbrunn.

8. Limitowana moneta

W 2003 r. Pałac Schönbrunn ozdobił awers monety 10 euro (na rewersie znajdowała się fontanna Neptuna). Moneta ma wartość kolekcjonerską, a jej cena jest teraz co najmniej czterokrotnie wyższa niż nominał

9. Wojskowy przerywnik

Dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej pałac, który do tej pory został opuszczony, stał się siedzibą brytyjskiego garnizonu w Wiedniu. W 1961 r. Było to miejsce spotkań ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych J. Kennedy’ego i sekretarza generalnego KPZR Nikity Chruszczowa.

10. Schonbrunn Wiedeń obecnie

Oprócz spacerów po ogrodach i podziwiania natury i zwiedzania pięknego wnętrza pałacu, Schonbrunn oferuje inne, równie (a może nawet więcej?) ciekawe rozrywki. Będąc centrum życia kulturalnego wiedeńskich ludzi (i to już dawno – słyszałeś o Kongresie Wiedeńskim i dlaczego nazywano go Kongresem Tańca?) Schönbrunn oferuje różne atrakcje, od koncertów po wystawne kolacje. A dla fanów sportu na różne zajęcia fitness (od jogi po zajęcia dla matek z dziećmi i bieganie).

Oficjalna strona internetowa obiektu Schonbrunn Wiedeń:
https://www.schoenbrunn.at/en/