
Powiada się, że podróże kształcą – i to jest prawda. Przybliżają nam wiedzę z zakresu geografii, historii, etnografii, archeologii, religioznawstwa, filozofii, także ekonomii, polityki, innych dziedzin. Wzbogacają nas. Ale przede wszystkim uczą tolerancji, empatii i pokory, uświadamiając, że kiedy nasi przodkowie prowadzili jeszcze prymitywne życie – na odległych ziemiach Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej kwitły już wysoko rozwinięte cywilizacje. Zachęcam zatem do poznawania świata. Zacznijmy od Muzeum Podróżników Toruń.
Elżbieta Dzikowska
Table of Contents
Kim był Tony Halik?
Najprościej powiedzieć, że człowiekiem – orkiestrą. Nastoletnim flisakiem, który popłyną tratwą z Połocka do Wolnego Miasta Gdańsk, żołnierzem, który służył m.in. w służył w 6 Baterii Szkolnej 11. Ciężkiego Zapasowego Dywizjonu Obrony Przeciwlotniczej Luftwaffe, dziennikarzem, który wraz ze swoją partnerką stworzył ponad 300 programów, i (a może przede wszystkim?) podróżnikiem, osobą ciekawą świata, lubiącą poznawanie innych miejsc i kultur.
Muzeum Podróżników Toruń
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, udostępniono zwiedzającym w 2003. Impulsem do powstania tego niezwykłego miejsca było ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazane mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez partnerkę Tony’ego.
Tony Halik. Moja wielka przygoda tony halik
W pierwszej sali możemy znaleźć kilka tematycznych działów: brazylijskie Mato Grosso i wyprawy do Indian Karajá, Xavántes oraz do plemion znad rzeki Xingu. Argentyna przemierzana jeepem przez cztery lata (1957-1961) przygody z Indianami Jívaro, zwiedzanie Cuzco oraz Machu Picchu. Znajdziemy tu autorskie zdjęcia, filmy oraz cytaty.
Meksyk i Gwatemala tony halik
Osiągniecia prekolumbijskich cywilizacji fascynowały Halika i Dzikowską. Salę poświęconą tej tematyce wypełniają wielokolorowe tkaniny (głównie bluzy kobiece, tzw. huipile) pochodzące z różnych wiosek z Gwatemali, a także kilka ubiorów proweniencji meksykańskiej. Szczególnie fascynuje strój kobiet, ze względu na prekolumbijski rodowód rozpoznawalny w kroju, jak i pokrywających go motywach ornamentalnych. Jednak prawdziwym rarytasem tej części wystawy jest prekolumbijska kolekcja dziewięciu ceramicznych figur tzw. Kultur Zachodu (rozwijających się od 200 r. p.n.e. do 800 r. n.e.), pochodzących z dwóch meksykańskich stanów Jalisco i Colima.
W krainach łowców głów oraz Przez Czarny Ląd
Na pierwszym piętrze znajdziemy również wystawy poświęcone życiu plemion, które dawniej słynęły jako waleczni łowcy głów. Elżbieta Dzikowska dotarła do trudno dostępnych wiosek ludów Asmat i Dani zamieszkujących prowincję Irian Jaya na Nowej Gwinei. Odwiedziła również osadę plemienia Konyak, ulokowanych w stanie Nagaland w Indiach. W latach 2004–2009 podróżniczka odbyła kilka podróży po Afryce (Gambia i Namibia) W tej części wystawy możemy zobaczyć biżuterię i etncizne maski wykonaną z wykorzystaniem surowców naturalnych
Wielcy Podróżnicy tony halik
Chęć odkrywania swiata, poznawania nowych krain, zwyczajów i ludzi towarzyszy człowiekowi od zawsze. Kolejna ekspozycja w Muzeum poświęcona jest najbardziej znanym podróżnikom i ich dokonaniom. Znajdziemy tu sylwetki marco Polo, Krzystzofa Kolumba Vasco da Gamy, Ferdynanda Magellana, czy Jamesa Cooka. Ciekawwostka jest prezentacja multimedialna, która prezentuje fantastyczne wyobrażenia na temat nieznanych ras luydzkich umieszczone w kronice świata z 1493 roku, stwory z Bestiariusza (1570 r.) oraz ilustracje dziwnych ludów i zwierząt z Historii monstrów (1642 r.).
Biżuteria i tkaniny – Muzeum Podróżników Toruń
Drugie piętro kamienicy poświęcono dalszym kolekcjom Elżbiety Dzikowskiej zgromadzonym na azjatyckich szlakach. Można tutaj zobaczyć tkaniny i ozdoby z Chin oraz interesującą biżuterię wykonaną z półszlachetnych kamieni, głównie korali i turkusów, a pochodzącą z Ladakhu.
Polskie odkrywanie i opisanie świata – Muzeum Podróżników Toruń
Ostatnia część wystawy jest poświęcona dokonaniom naszych rodaków. W sali zaprezentowano wkład Polaków w poznawanie nowych krain i ludów. Spośród wielu wybitnych postaci przedstawiono Jana Reinholda i Jerzego Adama Forsterów, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Edwarda hr. Mycielskiego–Trojanowskiego, Kazimierza Nowaka, Arkadego Fiedlera, Jana Stanisława Kubarego, Olgierda Budrewicza i Borysa Malkina. Oprócz tego, zaprezentowano egzemplifikację wątku kolekcjonerskiego na przykładzie zbiorów Borysa Malkina – badacza kultur indiańskich z Ameryki Południowej.
Muzeum Podróżników Toruń – informacje praktyczne
Adres:
- ul. Franciszkańska 9/11 87-100 Toruń
Godziny otwarcia:
- poniedzialek – zamknięte
- wtorek -niedziela 10:00-17:00
Ceny biletów:
- normalny – 10 zł
- ulgowy – 7 zł
Oficjallna strona internetowa Muzeum Podróżników Toruń
Lubicie kulturę? Więcej znajdziecie w zakładce TROCHĘ KULTURY!