Ogród Japoński we Wrocławiu pozwala na odbycie podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni Japonia jest podróżniczym marzeniem wielu z nas. Jednak niewielu daje się zrealizować to marzenie. Na przeszkodzie stają tu: odległość, drogie połączenia i wiele innych po. A teraz wyobraź sobie, że możesz zachwycić się Japonią nie opuszczając granic naszego kraju.

ogród  staw

Historia

Ogród Japoński stał się wrocławską namiastką kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Obiekt powstał w latach 1902-1912 na Wystawę Światową organizowaną rok później. Przygotował i urządził go Fritz von Hochberg, znany japonista.

most

Po zakończeniu wystawy ogród pozostawiono w nowym kształcie, zabrano jednak wypożyczone oryginalne elementy kamienne, w dużej mierze decydujące o japońskim charakterze ogrodu.

roślinnosć

wrocław ogród japoński

W 1995 r. opracowano projekt renowacji ogrodu pod kierunkiem prof.  Nishikawy z Tokio. Następnie w latach 1996-1997, przy współpracy ambasady Japonii oraz ogrodników z Wrocławia i Nagoi, przeprowadzono prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Pracami kierował Y. Takamura. Dwa miesiące po uroczystym otwarciu, w lipcu 1997 podczas powodzi stulecia, ogród znajdował się przez trzy tygodnie pod wodą. Zniszczenia były tak duże, że konieczna stała się kolejna renowacja. Ponowne otwarcie nastąpiło w październiku 1999 r.

wrocław ogród japoński

Obecnie

Ogród stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury (na bilecie widnieje zapis: [..] Obecny kształt ogrodu zawdzięczamy pracy polskich i japońskich specjalistów, którymi na etapie projektowym kierował prof. Ikuya Nishikawa. Japońscy specjaliści budowy ogrodów, wraz z firmami polskimi, stworzyli w czasie 2 lat piękny zakątek o typowo japońskim charakterze [..]).

wrocław ogród japoński

Ogród ten to połączenie kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży.

wrocław ogród japoński

Kompozycję ogrodu wyznacza przejście od bramy głównej Sukiya-mon przez most prosty na stawie Yumedono Bashi, rozwidlające się dalej na dwie ścieżki. Jedna ścieżka prowadzi brzegiem stawu od łagodnej żeńskiej kaskady Onna-daki do gwałtownej kaskady męskiej Otoko-daki, a druga przez łukowy most Taiko Bashi do pawilonu herbacianego Azumaya. Zgromadzone w ogrodzie kamienne dekoracje powstały w XVIII i XIX wieku i pochodzą ze zlikwidowanych dawnych orgodów japońskich.

wrocław ogród japoński

Ogród stanowi idealne miejsce na chwilę wakacyjnego relaksu. Świetnie się tu będą czuli również amatorzy fotografii.

wrocław ogród japoński

wrocław ogród japoński

Ogród japoński we Wrocławiu – adres

 Adama Mickiewicza 1, 51-618 Wrocław

Otwarcie

Ogród jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 9.00-19.00.

Ogród japoński we Wrocławiu – cennik

  • Bilet normalny  4 zł,
  • Bilet ulgowy 2 zł.
  • Roczny karnet  20 zł.
  • Możliwość przygotowania sesji zdjęciowej np. ślubnej wynosi 100 zł.

Źródło: Zarząd Zieleni miejskiej we Wrocławiu

Więcejfoll ciekawostek znajdziesz w dziale ’Trochę Kultury’