Przechadzając się uliczkami ścisłego centrum Lwowa napotkać można na wiele osób handlujących kwiatkami czy wyrobami kulinarnymi prosto z ręki, jednak prawdziwą mekką lwowskiego handlu są bazary. Przechadzając się pomiędzy rękodziełem, wszechobecną chińską tandetą, żywnością przechowywaną w warunkach. które w UE są nie do pomyślenia czułam się, jakbym cofnęła się w czasie. O dwadzieścia lat. Co najmniej.
Table of Contents
Rynek Halicki bazary we lwowie
Rynek Halicki to jeden z najstarszych targów we we Lwowie umiejscowiony w samym centrum przypomina mi trochę bazar na który zabierała mnie mama ponad dwie dekady temu.
Na Halickim można praktycznie wszystko – mięso, wędliny, ryby, domowe przetwory, owoce i warzywa, przyprawy. rękodzieło, odzież (zarówno ludową jak i tą stanowiącą repliki popularnych marek), artykuły do wyposażenie domu, słodycze i kwiaty. Tandeta przeplata się tu z prawdziwymi perełkami.
W głównej hali bazarku kupić można mięso, ryby, i inne produkty pochodzenia zwierzęcego sprzedawane prosto z lady. Nie ma tu nawet lodówek!
Okolice bazarku to miejsce gdzie w dzień powszedni spotkać można starsze kobiety sprzedające kwiatki i rękodzieło.
Na Rynku Halickim w centrum Lwowa handel kwietnie od wczesnych godzin rannych, aż do wieczora, siedem dni w tygodniu. Warto tu przyjść niekoniecznie na zakupy, ale by cofnąć się w czasie. Jedzenie trzymane w znacznie lepszych warunkach sanitarnych kupimy w pobliskim, całodobowym supermarkecie Arsen 🙂
Wernisaż – pchli targ obok Opery
Nazwa przywodzi na myśl sztukę. I – oczywiście – wernisaż sztuką stoi. Obrazy, ikony,
rękodzieło a także ludowe stroje stanowią większość asortymentu. Szczególną uwagę warto poświęcić alejce, przy której rozstawione są stragany z ręcznie tkanymi (nawet na miejscu) obrusami. Ceny już od około 500-600 UAH w górę.
Poza tym klasycznie – pamiątki. Bardzo tanie magnesy (5 hrywien), figurki, drewniane jajka i matrioszki. Oprócz tego odpustowe zabawki. Fidgetspinnery, prawo jazdy z wizerunkiem Angeli Merkel, papier toaletowy z karykaturą Putina,… Masa innego chłamu jaki znajdziemy w każdym popularnym turystycznie miejscu.
Ceny na wernisażu są różne – tak jak i asortyment. Od 5 hrywien zj magnesy do 300,000 hrywien za komplet ręcznie robionej biżuterii.
Fedorova, czyli książkowe perełki za bezcen.
Pamiętacie opis wiedeńskiego flohmarktu? Dla odmiany teraz przenieśmy się trochę na wschód. Niedaleko Arsenału, na ulicy Fedorova 10, tuż za kościołem Dominikanów kwitnie handel książkami. W cieniu pomnika Ivana Fedorova znajdziemy nie tylko klasyki literatury w wersji rosyjskiej. Oprócz tego, można tu trafić na białoruskie romansidła czy nieaktualne podręczniki szkolne.
Największymi perełkami są stare polskie książki (nam sprzedawca próbował wcisnąć poradnik do wychowania dzieci pochodzący z okresu międzywojennego), afisze teatralne, archiwalne wydania gazet i wiele innych … A to wszystko niemal za bezcen! Bazary we Lwowie