Przechadzając się uliczkami ścisłego centrum Lwowa napotkać można na wiele osób handlujących kwiatkami czy wyrobami kulinarnymi prosto z ręki, jednak prawdziwą mekką lwowskiego handlu są bazary. Przechadzając się pomiędzy rękodziełem, wszechobecną chińską tandetą, żywnością przechowywaną w warunkach. które w UE są nie do pomyślenia czułam się, jakbym cofnęła się w czasie. O dwadzieścia lat. Co najmniej.

Rynek Halicki bazary we lwowie

bazray we lwowie

Rynek Halicki to jeden z najstarszych targów we we Lwowie umiejscowiony w samym centrum przypomina mi trochę bazar na który zabierała mnie mama ponad dwie dekady temu.

bazary we lwowie

Na Halickim można praktycznie wszystko – mięso, wędliny, ryby, domowe przetwory, owoce i warzywa, przyprawy. rękodzieło, odzież (zarówno ludową jak i tą stanowiącą repliki popularnych marek), artykuły do wyposażenie domu, słodycze i kwiaty.  Tandeta przeplata się tu z prawdziwymi perełkami.

Bazary we Lwowie

W głównej hali bazarku kupić można mięso, ryby, i inne produkty pochodzenia zwierzęcego sprzedawane prosto z lady. Nie ma tu nawet lodówek!

Bazary we Lwowie

Okolice bazarku to miejsce gdzie w dzień powszedni spotkać można starsze kobiety sprzedające kwiatki i rękodzieło.

Na Rynku Halickim w centrum Lwowa handel kwietnie od wczesnych godzin rannych, aż do wieczora, siedem dni w tygodniu. Warto tu przyjść niekoniecznie na zakupy, ale by cofnąć się w czasie. Jedzenie trzymane w znacznie lepszych warunkach sanitarnych kupimy w pobliskim, całodobowym supermarkecie Arsen 🙂

Bazary we Lwowie

 

 

Wernisaż – pchli targ obok Opery

    Bazary we Lwowie
Nazwa przywodzi na myśl sztukę. I – oczywiście – wernisaż sztuką stoi. Obrazy, ikony,
rękodzieło a także ludowe stroje stanowią większość asortymentu. Szczególną uwagę warto poświęcić alejce, przy której rozstawione są stragany z ręcznie tkanymi (nawet na miejscu) obrusami. Ceny już od około 500-600 UAH w górę.

Bazary we Lwowie

Poza tym klasycznie – pamiątki. Bardzo tanie magnesy (5 hrywien), figurki, drewniane jajka i matrioszki. Oprócz tego odpustowe zabawki. Fidgetspinnery, prawo jazdy z wizerunkiem Angeli Merkel, papier toaletowy z karykaturą Putina,…  Masa innego chłamu jaki znajdziemy w każdym popularnym turystycznie miejscu.

Bazary we Lwowie
Ceny na wernisażu są różne – tak jak i asortyment. Od 5 hrywien zj magnesy do 300,000 hrywien za komplet ręcznie robionej biżuterii.

Bazary we Lwowie

 

Fedorova, czyli książkowe perełki za bezcen.

Bazary we Lwowie

Pamiętacie opis wiedeńskiego flohmarktu? Dla odmiany teraz przenieśmy się trochę na wschód. Niedaleko Arsenału, na ulicy Fedorova 10, tuż za kościołem Dominikanów kwitnie handel książkami. W cieniu pomnika Ivana Fedorova znajdziemy nie tylko klasyki literatury w wersji rosyjskiej. Oprócz tego, można tu trafić na  białoruskie romansidła czy nieaktualne podręczniki szkolne.

Bazary we Lwowie

Największymi perełkami są stare polskie książki (nam sprzedawca próbował wcisnąć poradnik do wychowania dzieci pochodzący z okresu międzywojennego), afisze teatralne, archiwalne wydania gazet i wiele innych … A to wszystko niemal za bezcen! Bazary we Lwowie

Bazary we Lwowie

Bazary we Lwowie

Bazary we Lwowie

Bazary we Lwowie

Bazary we Lwowie