Zamość co zobaczyć

Kilka lat podróżowania nauczyło mnie, że każda okazja jest dobra, żeby  zobaczyć coś nowego. Nawet kilka godzin przerwy można przecież wykorzystać, żeby wyskoczyć na miasto, zobaczyć starówkę czy inne główne atrakcje. I wtedy albo się cieszy, że nie zostaje się dłużej, bo nie ma po co, albo miasto na tyle wciąga, że trafia na listę 'do odwiedzenia ponownie’. A jak było z Zamościem?

Ostatnie dwa tygodnie spędzałem na kursie geologicznym w Chełmie. Z racji, że nie samą nauką student żyje   w ramach rozrywki postanowiliśmy wyskoczyć do pobliskiego Zamościa.

Zamość – krótka historia Zamość – co zobaczyć

Jako prywatne miasto Zamość założył Jan Zamoyski – kanclerz wielki koronny, który zlecił
włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego. Twierdza, którą miało stać się miasto, miała na celu ochronę włości Zamoyskich.

Zamość – co zobaczyć 

Zamość to małe miasto, które spokojnie da się zwiedzić w jeden dzień nie pominąwszy żadnej atrakcji.

Zamość stare miasto

Zamojskie Stare Miasto to jedno z unikatowych miejsc w Polsce. Zostało wybudowane od
podstaw według planu opracowanego przez włoskiego architekta Bernarda Morando, jaki nawiązywał do ówczesnych miast włoskich i miast idealnych. Wyróżnia je charakterystyczny układ urbanistyczny, na co wskazuje przebieg ulic przecinających się pod kątem prostym oraz linia dawnych umocnień miasta, na planie siedmioboku. Po wielu zmianach w jego historii, nadal jest jednym z nielicznych miast o takim zespole architektoniczno-urbanistycznym, co podkreśla wpisanie Zamościa w 1992 r. na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Cala zamojska starówka jest piękna. Ratusz zlokalizowany w centrum przyciąga uwagę, ale według mnie piękniejsze od niego są kolorowe (prawie jak w Burano) kamienice ormiańskie.

Kamienice powstały w połowie XVII wieku. Każdy z budynków miał innego właściciela , a po II wojnie światowej budynki przejęło państwo.  Najpiękniejsze jest pięć kamienic (na prawo od ratusza), które poddano renowacji w latach 70. ubiegłego stulecia.

Twierdza Zamość Zamość – co zobaczyć

Fortyfikacje otaczające miasto zbudowano w latach 1579–1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego, stanowiły jedną z  z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów (a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego).  W swojej twierdza historii przeszła 5 oblężeń (przez wojska kozacko-tatarskie, szwedzkie, Księstwa Warszawskiego, mające na celu odbicie Zamościa z rąk austriackich, rosyjskie)  Forteca została zdobyta tylko raz (przez wojska polskie) w 1809 roku. 

Pałac Zamoyskich i pomnik Jana Zamoyskiego

Pierwszy budynek powstały zaraz po założeniu miasta. Miejsce, w którym mieszkał założyciel miasta wraz z rodziną.Budynek według projektu  Bernardo Morando  miał formę prostokąta dwie kondygnacje, wieżę z tarasem oraz dwuskrzydłowe schody od strony Rynku Wielkiego. OD miasta oddzielał go mur.

Pałać przechodził wiele etapów przebudowy, przez co stracił swój oryginalny kształt Obecnie siedziba sądu. Przed pałacem stoi pomnik hetmana i kanclerza Jana Zamoyskiego.