opuszczone Wesołe miasteczko Berlin
Z rdzewiejącymi przejażdżkami i diabelskim kołem obracającym się bezczynnie na wietrze, nieczynny park rozrywki w Berlinie fascynuje mieszkańców i turystów. Wielokrotne próby ponownego otwarcia „Spreeparku” zostały udaremnione przez chaos administracyjny i niekompetencję.

Bez życia 

spreepark berlin

Spreepark Berlin

Potwór nadal tam jest, choć minęło sporo czasu, odkąd pochłonął ludzi w całości. Drzewa i krzewy wyrosły nad starą kolejką górską, a rośliny zarastają coraz większy teren. To park rozrywki zamknięty w głębokim śnie.

Spreepark Berlin

Spreepark Berlin

Ostatni goście opuścili wesołe miasteczko w 2001 roku. Losy miasteczka to skomplikowana historia, za którą nikt nie chce wziąć odpowiedzialności. Historia, która wiąże się z marzeniami zagubionymi gdzieś w plątaninie przepisów miejskich, pecha, niegospodarności i nieporozumień.

Spreepark Berlin

Spreepark Berlin

po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno

Miłe złego początki wesołe miasteczko berlin

opuszczone wesołe miasteczko Berlin

Zaczęło się od Wittes, rodziny karnawałowych robotników z Niemiec Zachodnich. Jej zadaniem było przekształcenie terenów targowych w NRD w park rozrywki. Szefem jest głowa rodziny – Norbert Witte. Umowa dzierżawy nieruchomości o powierzchni 30 hektarów podpisała jego żona, Pia. Porozumienie z władzami w Berlinie stanowiło, że ziemia może być używana jako park rozrywki do 2061 r. po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno

opuszczone wesołe miasteczko Berlin

 Na początku lat 90. XX wieku Spreepark był jednym z najlepszych parków rozrywki w Europie: największa kolejka górska, miasteczko Dzikiego Zachodu z pokazami kaskaderskimi i szereg nowatorskich rozwiązań to tylko nieliczne zalety miejsca.

Spreepark Berlin

Spreepark Berlin

po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno
Z biegiem czasu sprawy zaczęły przybierać negatywny obrót. Ponieważ Berlińscy urzędnicy za nic mieli regułę Lex retro non agit, w połowie lat 90. ogłosili zalesiony teren wokół parku rozrywki częścią obszaru ochrony przyrody. Decyzja zaowocowała brakiem możliwości rozwoju parku a także uniemożliwiła dojazd oraz parkowanie samochodów.
Urzędnicy oskarżali Witte’go o niszczenie środowiska naturalnego, zmienianie zatwierdzonego wcześniej planu oraz niepłacenie czynszu. Właściciel odbijał piłeczkę, zarzucając władzom utrudnienia w prowadzeniu biznesu.
po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno po pierwsze po drugie, w związku z powyższym, kolejno
po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno
opuszczone wesołe miasteczko Berlin
po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno
ponadto ponieważ, w związku z czym po pierwsze pow związku z tym, kolejno

Nowa era? spreepark berlin opuszczone wesołe miasteczko Berlin

W roku 2001 park zamknięto. Z biegiem lat pojawiły się dziesiątki osób, które wyraziły zainteresowanie przejęciem go, jednak trudne warunki stawiane przez władze Berlina odstraszają potencjalnych kupców.  Park w lesie Plänterwald przez jakiś czas stanowił atrakcje turystyczną. Ludzie zwiedzali go na własną rękę, a córka byłego właściciela oferowała usługi przewodnika.  Spreepark pozostaje placem zabaw, który przyciąga mieszkańców i turystów. Niektórzy są po prostu ciekawi, a inni przychodzą z zamiarem przywrócenia wspomnień z dzieciństwa. po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno

opuszczone wesołe miasteczko Berlin

Podczas naszych odwiedzin park był ogrodzony, a jego teren patrolowali strażnicy. Wdoczne prace porządkowe i tablice informowały o prowadzonych na jego terenie inwestycjach.  po pierwsze po drugie, w związku z tym, kolejno

opuszczone wesołe miasteczko Berlin

Spodobał Ci się wpis? Zapisz go 'na później’

spreepark berlin

 

Spreepark Berlin – UWAGA!

Od 2018 roku Spreeprak jest traktowany jako atrakcja turystyczna. W związku z tym, park można zwiedzać od kwietnia do listopada po zakupieniu biletów . Więcej informacji o wycieczkach po Spreeparku znajdziecie na stronie Gruen Berlin

Jeżeli lubicie opuszczone miejsca, sprawdźcie zakładkę URBEX