Mur berliński, dawny symbol podziału, jest obecnie największą na świecie galerią plenerową – East Side Gallery Berlin, w której znajduje ponad setka murali stworzonych przez artystów z całego świata.

Powstałe w 1990 roku dzieła sztuki stanowią pamiątkę zjednoczenia Niemiec i momentu znaczących zmian politycznych na świecie. Najbardziej uderzające i znane murale zdobiące Mur Berliński to „Braterski pocałunek (Fraternal Kiss)” Dmitri Vrubel i „Trabant przebijający się przez mur (Trabant Breaking the Wall)” Birgit Kinder.

EAST SIDE GALLERY BERLIN

Braterski pocałunek

mur berliński pocałunek

Malowidło „Mój Boże, pomóż mi przetrwać tę śmiertelną miłość” autorstwa rosyjskiego artysty Dmitri Vrubel, powszechnie znane jest jako „Braterski pocałunek”. Mural przedstawia słynny uścisk radzieckiego przywódcy Leonida Breżniewa i wschodnioniemieckiego prezydenta Ericha Honeckera w 30. rocznicę utworzenia Niemieckiej Republiki Demokratycznej. jako, że obraz niszczał pod wpływem wandalizmu i warunków atmosferycznych, podjęto decyzję o zamalowaniu go i stworzeniu nowej wersji.

Rysunkowe głowy

east side gallery berlin
east side gallery berlin

Francuski artysta Thierry Noir znany jest z malowania charakterystycznych, kolorowych głów. Noir jest jednym z artystów, którego obrazy często pojawiają się na murze berlińskim. Przez pięć lat w latach 80. Noir nielegalnie malował zachodnią stronę Muru. Ze względu na niebezpieczeństwo tworzenia w tych czasach,a artysta wykształcił swój styl. Obrazy są nieskomplikowane, składają się z prostych linii i mają mała gamę kolorystyczną.

Dziękuję, Andrieju Sacharowie

east side gallery berlin

„Dziękuję, Andrieju Sacharowie” („Danke, Andriej Sacharow”) – prosty portret namalowany przez Dmitra Vrubla i Viktoria Timofeeva na cześć radzieckiego fizyka jądrowego, dysydenta i działacza na rzecz praw człowieka Andrieja Sacharowa. Pracując nad zaprojektowaniem broni termojądrowej dla Związku Radzieckiego, Sacharow stał się orędownikiem wolności obywatelskich i reformy cywilnej. Za swój aktywizm był prześladowany prze z władze. Za swoją działalność otrzymał w 1975 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarł w 1989 r.,

Objazd do japońskiego sektora

detour to the japanese sector
east side gallery berlin

„Objazd do japońskiego sektora” został namalowany przez wschodnioniemieckiego artystę Thomasa Klingensteina. Mural przywołuje dzieciństwo artysty i podróż do Azji – gdzie mieszkańcom Niemiec Wschodnich, ze względu na obostrzenia, nie wolno było podróżować.

‘Vaterland’

vaterland

Elementy izraelskiej flagi nałożonej na niemiecką. „Vaterland” Günthera Schaefera powstał z okazji 50. rocznicy Nocy Kryształowej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938, wojska Hitlera zniszczyły prowadzone przez Żydów punkty handlowo-usługowe na terenach Austrii i Niemiec. Obraz jest protestem przeciwko skrajnym reżimom i nadużyciom praw człowieka.

Trabant przedzierający się przez ścianę

east side gallery berlin

Ten kultowy mural, namalowany przez Birgit Kinder, przedstawia samochód przedzierający się przez Mur Berliński. Trabant – wszechobecny w Niemieckiej Republice Demokratycznej, jest symbolem dawnych Niemiec Wschodnich. Obraz jest ukłonem zarówno w stronę tego popularnego samochodu, jak i wielu mieszkańców NRD, którzy próbowali pokonać przeszkodę, jaką stanowił mur berliński, na drodze do lepszego życia.

To się stało w listopadzie

it happened in november

Niemiecko-irański malarz Kani Alavi namalował mural „Es Geschah im November” („To się stało w listopadzie”) w 1990 roku. Malarstwo abstrakcyjne, zainspirowane własnymi obserwacjami Alaviego, przedstawia dzień upadku muru (właściwe wydarzenie miało miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1989). Wtedy tysiące obywateli Niemiec Wschodnich przedarło się do Berlina Zachodniego. Twarze namalowane przez Alavi pokazują szereg różnych emocji – mieszankę zamieszania, radości, niepokoju i wyzwolenia odczuwaną przez mieszkańców NRD zmierzających na Zachód.

EAST SIDE GALLERY BERLIN – Der Mauerspringer

east side gallery berlin niemcy

„Der Mauerspringer” (czyli skoczek, który przeskakuje przez mur) stworzył w 1989 roku Gabriel Heimler. Na pierwszy rzut oka, postać wydaje się uchodźcą z NRD przedostającym się na zachód, chociaż niektórzy twierdzą, że jes zupełnie odwrotnie a mieszkanie Zachodnich Niemiec przeskakuje na wschodnią stronę w geście pojednania.

EAST SIDE GALLERY BERLIN – World’s People, jesteśmy światem


World's People,  we are the world

Ten kolorowy mural autorstwa rosyjskiego artysty Shamila Gimajeva kojarzy mi się z latami 70′ XX wieku. Obraz symbolizuje wszystkie ponadczasowe wartości, z których tamten okres jest znany – wolność i miłość.

EAST SIDE GALLERY BERLIN – Przekątne rozwiązanie problemu

DIAGONAL SOLUTION

'Udawajmy, ze wszystko jest dobrze, a będzie dobrze.’ czyli komunizm pełną gębą. „Przekątne rozwiązanie problemu” przedstawia działania władz wschodniej części Niemiec, które dążyły do życia, według reguł doktryny komunistycznej. Sztuczne uśmiechy, sztuczny tłum – w sumie wszystko sztuczne, aby tylko nieudolność władz nie wysunęła się na pierwszy plan.

Chcecie więcej?

http://visitberlin.de

W LA też mają fajne murale!