delft streetart

Kiedyś uwielbiałam wielkie miasta – Berlin, Amsterdam lub Londyn były częstymi kierunkami moich wyjazdów. Z biegiem lat to się zmieniło. Teraz, mieszkając od 8 lat w Wielkim Mieście, lubię uciec gdzieś, gdzie znajdę ciszę i spokój. Jedną z moich ulubionych ” wyciszających” miejscówek, jest Delft.


Co zobaczyć w Delft w jeden dzień?


Delft atrakcje – Delft Centraal


Nie raz już powtarzałam, ze Niderlandy mają świetną siatkę połączeń kolejowych i autobusowych. Z Amsterdamu do Delft można dostać się pociągiem. Bezpośrednia podróż trwa ok 45 minut, cena biletu wynosi ok 15 eur. Z Hagi do Delft można dojechać tramwajem nr 1 (4 euro w jedną stronę, około 25 minut) lub pociągiem (ok 10 minut, 5Eur w 2 strony).

Delft atrakcje – kanały

W tle NIeuwe Kerk (Nowy Kościół)


Niby nic nowego w Holandii, nieprawdaż? A jednak… delfckie kanały są piękniejsze (i czystsze) niż kanały w dużych miastach, takich jak Haga czy Amsterdam.
Kanały Delft zostały włączone do pierwotnego planu miasta. Służyły jako fosy obronne oraz drogi handlowe, dostarczając towary, ludzi i zapasy.
Drogi wodne są nadal wykorzystywane ze względu na ich pierwotny cel transportowy.
Mieszkańcy Delft są bardzo dumni ze swoich kanałów i często poruszają się taksówkkami wodnymi lub prywatnymi łodziami. Spacery i jazda na rowerze wzdłóż kanałów dostarczają niesamowitych widoków.

Ciekawostka 🙂
Samo słowo „delft” pochodzi od słowa „delven” lub „kopać”. Najstarszą linią kanału jest Old Delft, a miasto rozrosło się wokół niej w ciągu ostatnich 750 lat.

Stary Kościół


Co jest fascynującego w tej budowli? Już mówię – krzywa wieża. Zawiodło planowanie terenu. Miejsce na kościół było, ale na wieżę już ie. Aby postawić dzwonnicę, budowniczy zasypali kanał (a jak wiadomo, taki grunt jest niestabilny). W związku z tym, wieża jest odchylona od pionu o ok 2 metry!
Uważa się, że budynek w jego obecnym kształcie pochodzi z przełomu XII/XIII wieku i jest uważany za najstarszy budynek w Delft. Dla fanów gotyckiej architektury – punkt obowiązkowy.
Ciekawostka:
Kościół powstał przez rozbudowanie małej kapliczki z XI wieku.

Bilety Do Starego i Nowego kościoła znajdziecie pod tym linkiem.

Nowy Kościół


Z jego powstaniem związana jest legenda.


Biedny mieszczanin Szymon jak zwykle spędzał czas siedząc w swoim ulubionym miejscu na głównym placu. Los biedaka postanowił poprawić Jan Col. Kiedy ten zbliżył się do Szymona, na twarz biedaka padło jasne światło. Żebrak powiedział do swego współmieszkańca: „O mój drogi wybrany przyjacielu, czy widzisz otwierające się Niebiosa?”. Obaj spojrzeli w górę, zwróceni w stronę ówczesnego pola szubienicy … I tam w wizji ujrzeli złoty kościół poświęcony Maryi.
Żebrak Szymon zmarł wkrótce potem, a Jan Col, miał za zadanie nakłonić radę miejską do zbudowania kościoła w tym miejscu . Ponawiał swoją prośbę co roku przez 30 lat, aż rada w końcu ustąpiła i zgodziła się na jego prośbę. „Nowy Kościół” stał się drugim kościołem parafialnym.


Ciekawostka:
85-metrowa wieża kościoła jest idealnym miejscem na podziwianie panoramy miasta.

Delft atrakcje – Ratusz


Drugim budynkiem na rynku (osobiście dla mnie tym ładniejszym) jest ratusz. Budynek jest dziełem przez architekta miejskiego Hendricka de Keyser w XVII wieku (poprzedni budynek uległ zniszczeniu w pożarze). Ratusz, który stoi naprzeciwko Nieuwe Kerk, jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Ratusz to doskonale wyważony, praktycznie symetryczny budynek w stylu renesansowym. Został zbudowany wokół późnogotyckiej wieży z XIII wieku. w której wciąż mieści średniowieczne więzienie, w tym narzędzia tortur.

Delft Heart


Niedaleko od Nowego Kościoła znajduje się pomnik w kształcie serca. Jak nietrudno się domyślić znajduje się on w centralnym punkcie (sercu) miasta.
Konstrukcję wykonali studenci z Politechniki Delft. Kolor niebieski reprezentuje kultowy kolor Delft Blue, który zdobi wyroby porcelanowe produkowane w mieście.

Delfcka porcelana

Retro klimaty i dobre piwo

delft vintage


Jeśli odwiedzicie miasteczko w czwartek lub sobotę od kwietnia do października, koniecznie odwiedź pchli targ antyków wzdłuż Hippolytusbuurt i Voldersgracht. Sobotni pchli targ w Delft jest nieco większy niż w czwartek, Ponadto w mieście znajdziecie sklepy Vintage (z dobrej jakości retro ciuchami i dodatkami), sklepy muzyczne, oraz dla fanów dobrego alkoholu – delfcki browar z możliwością degustacji produktów (ok 3,5 eur za 0,3l).

Delft atrakcje – odpoczynek w jednej z kawiarni

Jeżeli zamiast złocistego płynu wolicie kawę – proszę bardzo. Niemal w każdej uliczce w centrum znajdziecie urocze kawiarenki, które aż kuszą, żeby wstąpić i złapać trochę oddechu po intensywnym zwiedzaniu. Dla fanów napojów innych, niż kawa, polecam wizytę w delfckim browarze, gdzie za ok 3-4 euro możecie spróbować regionalnych napojów chmielowych prosto z kadzi,

Jedna z rzeczy, za które lubię Delft, jest kompaktowość miasteczka. Nawet nie zdaję sobie sprawy, kiedy przechodzę od jednego punktu do drugiego. Po prostu cieszę się atmosferą

Zdjęcia do tego postu powstały na przełomie dwóch miesięcy – stąd inna pogoda i światło.