Na północ od parku Cong Vien Van Hoa znajduje się Muzeum Pamiątek Wojennych. Jest to najpopularniejsza atrakcja miasta, ale ponoć tylko dla odważnych. We wnętrzu budynku znajdują się rozdzierające serce eksponaty, stanowiące niepokojące kompendium horrorów współczesnej wojny. Niektóre instrumenty zniszczenia są wystawione na dziedzińcu na zewnątrz, w tym 28-tonowa haubica i upiorna kolekcja części bomb. Jest też gilotyna, która ścinała głowy w Centralnym Więzieniu na Ly Tu Trong, najpierw dla Francuzów, a później dla Diema.

Sajgon – Muzeum Pamiątek Wojennych – Historia

napalm girl

Korzenie muzeum sięgają 1975 roku, kiedy nazwano go Domem Wystawowym dla zbrodni amerykańskich. Później kilkukrotnie zmieniano nazwy – Dom Wystaw dla Zbrodni Wojny i Agresji (1990), Muzeum Pamiątek Wojennych (1995). Na złagodzenie negatywnego wydźwięku miały wpływ poprawy stosunków z USA i rosnąca liczba amerykańskich gości. Chociaż nazwę zmieniono, muzeum stanowi obiekt krytyki w związku z subiektywizmem. Przedstawia amerykańskich żołnierzy z jako agresorów i bezwzględnych przestępców, zaniedbując okrucieństwa popełnione przez stronę północnowietnamską. Kuratorzy muzeów podejmują wspólne wysiłki w celu edukowania cudzoziemców, o wojnie. Odbywa się to w oparciu o pewną sankcjonowaną przez rząd wietnamską interpretację wydarzeń.

Sajgon - Muzeum Pamiątek Wojennych
Sajgon - Muzeum Pamiątek Wojennych
tygrysie klatki

Sajgon – Muzeum Pamiątek wojennych – zbiory

Sajgon - Muzeum Pamiątek Wojennych

W głównej sali pokazane są plakaty związane z protestami przeciwko wojnie. Pochodzące głownie z krajów byłego ZSRR zdjęcia oraz plakaty mają jedno przesłanie dla USA – 'Zostawcie Wietnam w spokoju’.

plakat antywojenny

Drugie piętro to kilka sal pokazujących piekło wojny. Wewnątrz sal znajdują się przerażające zdjęcia okaleczeń, poparzeń i tortur. Najbardziej szokująca jest galeria, w której pokazano efekt działania 75 milionów litrów defoliantów zrzuconych na kraj. Poza oczekiwanymi obrazami terenu pozbawionego roślinności, pokazano również deformacje jakie powstały w wyniku działania Agenta Orange na ludzki organizm.

agent orange
efekty działania agenta orange

Pokazano również umundurowanie i wyposażenie żołnierzy obu stron, a także sposób zachowania wobec przeciwnika.

Sajgon - Muzeum Pamiątek Wojennych
Sajgon - Muzeum Pamiątek Wojennych

Kolejna galeria poświęcona jest osobom, które w jakiś sposób zasłużyli się w wojnie. Mamy tutaj walecznych żołnierzy, oraz tych, którzy zrezygnowali z wojny z powodów etycznych, niejako osiągając przez ten czyn spokój sumienia.

Sajgon - Muzeum Pamiątek Wojennych
Sajgon - Muzeum Pamiątek Wojennych

Na tyłach muzeum znajduje się przerażająca makieta tygrysich klatek – cel więziennych wyspy Con Son. Na wyspę trafiali osoby sprzeciwiające się reżimowi politycznemu.

Sajgon - Muzeum Pamiątek Wojennych
wiezień polityczny

Plac przed głównym wejściem to z jednej strony wystawa pojazdów, samolotów i helikopterów używanych podczas działań zbrojnych. jest to też galeria murali i plakatów nawołujących do pokoju na świecie.

czołgi
czołg

Sajgon – Muzeum Pamiątek Wojennych – Informacje praktyczne

plakat antywojenny

Adres: 28 Võ Văn Tần, Phường 6, Quận 3, Hồ Chí Minh

Godziny otwarcia: 07:30 – 18:00

Cena biletu: 5000 VND

Strona internetowa: War Remnants Museum

Wietnam