Monumentalny Zamek w Bratysławie widoczny jest wielu punktów miasta. Jego sylwetkę zauważy każdy, kto odwiedzi stolicę Słowacji. Majestat budowli podkreśla  lokalizacja. Wzgórze,na którym znajduje się zamek, osiąga wysokość 85 m nad poziomem rzeki Dunaj.

Zamek w  Bratysławie – Historia

 

Zamek w Bratysławie

Początki warownych budowli na terenie obecnej Bratysławy sięgają starożytności.  Wzgórze, na którym obecnie znajduje się zamek, ówcześnie stanowiło główny plac i miejsce spotkań położonej u jego stóp celtyckiej osady. Swoje budowle wznosili tu też Rzymianie i Słowianie. Z początkiem średniowiecza wzgórze wraz z całą okolicą przeszło pod władzę Węgrów. W X wieku powstał tu zamek z kamienia, zamieniony w fortecę obronną w XV wieku. Zamek w Bratysławie

Zamek w Bratysławie

W wieku XVI przebudowano go w stylu renesansowym, a sto lat później – w stylu barokowym. Usunięto wtedy elementy fortyfikacyjne i poszerzono przestrzeń mieszkalną, oraz nadano budowli bardziej luksusowy styl.   Później zamek oddano Kościołowi (powstała tu szkoła katolicka), a kilkadziesiąt lat później – koszary. W 1784 roku zamek oddano Kościołowi katolickiemu (powstała tu szkoła katolicka), następnie w 1802 roku założono tu koszary. W 1811 roku zamek uległ zniszczeniu w trakcie pożaru będącego dziełem wojsk Napoleona.  Ogromnych ruin spalonego kompleksu zamkowo-pałacowego nie ruszano przez kolejnych 150 lat. Dopiero w 1968 roku ukończono rekonstrukcję pałacu zamkowego.

 

Brama

 

Zamek w Bratysławie – Obecnie

Zamek w Bratysławie

Niektóre pomieszczenia w obiekcie Zamku Bratysławskiego zostały udostępnione zwiedzającym. W pomieszczeniach zamkowych znajdują się eksponaty Muzeum Historycznego (Historické múzeum), które stanowi część Słowackiego Muzeum Narodowego (Slovenské národné múzeum).

W ostatnich latach odnowiono fasadę zamku, która uzyskała jasny kolor (przedtem mury były szarobrązowe).

Zamek w Bratysławie

Latem na dziedzińcu grodu pod gwiaździstym niebem odbywają się Letnie Dni Szekspirowskie i koncerty.

Do areału zamku należy też park, w którym są widoczne fundamenty wielkomorawskiej bazyliki. Podczas spaceru po parku zwiedzający ma okazję podziwiać panoramę Bratysławy. Zamkowy ogród ze względu na swój urok jest często wybierany przez młode pary jako sceneria do zdjęć ślubnych.

ogrody

Zamek w Bratysławie

W przyzamkowym parku, tak jak i na terenie całego miasta, można zobaczyć ciekawe pomniki wykonane z brązu.

Zamek w Bratysławie

 

Zamek w Bratysławie  – Informacje praktyczne

Zamek w Bratysławie

Adres:

Zámocká 2
81101  Bratislava 

Godziny otwarcia:

  • od kwietnia do września: 9:00-21:20
  • od października do marca: 9:00 – 18:00

Godziny otwarcia muzeum

  • 9:00 – 17:000 (codziennie, oprócz poniedziałków)

Oficjalna strona internetowa Zamku w Bratysławie

O innych atrakcjach Bratysławy przeczytacie w  artykule BRATYSŁAWA W JEDEN DZIEŃ.

Bratysława Panorama