kgb james bond Sześć metrów pod ziemią. Dokładnie tyle trzeba zejść, aby dotrzeć do metalowych drzwi. Pancerne wrota otwierają się ze skrzypnięciem. A za nimi jest inny świat.
Table of Contents
Bunkier kgb james bond
W czasie zimnej wojny bunkry powstawały masowo. Znajdowały się pod wszystkimi ważniejszymi budynkami: pałacami, ratuszami, budynkami użyteczności publicznej, takimi jak szpitale (a nawet niektóre z nich stanowiły szpitale same w sobie), oraz pod zakładami pracy. Oczywiście, takie bunkry nie mogły pomieścić wszystkich ludzi przebywających w danym miejscu – schrony były przeznaczone tylko dla najważniejszych oficjeli.
Bunkier w Kownie, znajdował się pod starą fabryką – był nie tylko schronem w samym w sobie, ale także siedzibą KGB.
KGB james bond
Czyli radziecki resort ochrony bezpieczeństwa był jedną z dwóch służb specjalnych ZSRR. Składał się z kontrwywiadu w sprawach cywilnych i wojskowych oraz wywiadu w sprawach cywilnych Komitet stosował inwigilację ludności, zwalczanie rzeczywistych i domniemanych przeciwników partii. zwalczanie niezależnego obiegu informacji oraz wiele innych działalności niezgodnych z obowiązującym prawem.
Komitet (w propagandzie nazywany ,,Tarczą i mieczem Partii”) istniał od marca 1954 aż do rozpadu ZSSR w październiku 1991. W porównaniu z poprzednikami (CzeKa i NKWD) był mniej opresyjny wobec ludności. W trakcie zmian zaprowadzonych przez Gorbaczowa i dalej podczas rozpadu ZSRR organ był stopniowo dzielony, a wiele komórek organizacyjnych zlikwidowano.
Kopiuj – wklej kgb james bond
W kilku podziemnych pomieszczeniach znajdują się artefakty wykorzystywane przez NKWD (Ludowy Komisariat spraw wewnętrznych), KGB (Komitet Bezpieczeństwa Państwowego) i specjalne oddziały milicji. Dla tych, którzy choć trochę się historią interesują, nie jest niczym dziwnym fakt, że kraje od zawsze kopiowały od siebie ciekawe i użyteczne rozwiązania. Już w czasach poprzedzających zimną wojnę w akcji ‘Kopiuj-Wklej’ przodował Związek Radziecki. Zaczęło się od stworzenia samolotu TU-4 wzorowanego na amerykańskim Boeningu B-29 (z rozmachem!), później były samochody, pociski balistyczne i inne przydające się w trakcie poważnego konfliktu rzeczy. Po zakończeniu II wojny światowej kopiowanie dotyczyło mniejszych, ale równie ważnych sprzętów. Począwszy od komputerów, gier typu game&watch (tzw. ruskie jajka), poprzez maszyny do szycia, (kopia niemieckiego Zingera) , odkurzacz, kalkulator, telefon… Ale to był dopiero przedsmak….
James Bond zza wschodniej granicy
Bond jest fajny, zawsze ma odprasowany garnitur, fajną kobietę przy boku, wsparcie Królowej i masę gadżetów. To właśnie one czynią z niego takiego agenta do zadań specjalnych 🙂 Rosjanie też mieli swojego Bonda, a właściwie całą armię takowych, wyposażonych w najnowsze cuda radzieckiej techniki. Są aparaty ukryte w guzikach, nadajniki podsłuchowe w walizkach a także naboje ukryte w szmince. Jest też parasolka, którą śmiertelnie zaatakowany został bułgarski pisarz, Georgi Markov. Dnia 7 września 1978 roku Markov pokonywał swoją zwykłą drogę do pracy. Czekając na przystanku autobusowym poczuł lekki, ostry ból, jak ugryzienie lub użądlenie na grzbiecie prawego uda. Spojrzał za siebie i zobaczył mężczyznę podnoszącego parasol z ziemi. Mężczyzna pospiesznie przeszedł na drugą stronę ulicy i wsiadł do taksówki i odjechał. Markov zmarł cztery dni później.
Kolejnym przykładem przebiegłości radzieckich agentów jest prezent, który wręczyli moskiewscy pionierzy organizacji młodzieżowej ówczesnemu ambasadorowi USA rezydującemu w stolicy Rosji. W 1946 roku grupa rosyjskich dzieci zaprezentowała rzeźbioną drewnianą replikę Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych Averellowi Harrimanowi. Dar stanowiący gest przyjaźni z sojusznikiem II wojny światowej, został zawieszony w oficjalnej rezydencji ambasadora w Domu Spaso w Moskwie. Podsłuch obecny był w gabinecie przez siedem lat, do czasu kiedy przez przypadek Departament Stanu odkrył, że pieczęć była czymś więcej niż tylko dekoracją.
Maski przeciwgazowe
Czyli inaczej indywidualne urządzenie, przylegające do twarzy i wykonane z gumy, silikonu lub innych materiałów, służące do ochrony dróg oddechowych, oczu i skóry twarzy przed działaniem środków trujących, pyłów radioaktywnych oraz bakterii i wirusów chorobotwórczych (źródło). Maski mają zastosowanie nie tylko militarne. Stosuje się je także w przemyśle chemicznym dla ochrony przed atakami z użyciem broni chemicznej a także w przemyśle chemicznym, górnictwie i pożarnictwie. W bunkrze znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja masek, uwzględniająca różne rodzaje zabezpieczeń dla dorosłych, dzieci, noworodków a nawet zwierząt.
Znajduje się również pomieszczenie w którym przedstawiono skutki działania promieniowania na organizm człowieka.
Informacje praktyczne
Adres:
Raudondvario pl. 164A,
Kaunas 47173,
Litwa
Godziny otwarcia:
- Ustalone indywidualnie z przewodnikiem, po wcześniejszym kontakcie poprzez formularz widniejący na stronie
Oficjalna strona internetowa
Po więcej ciekawostek historyczno-kulturalnych zapraszamy do zakładki TROCHĘ KULTURY