IMG_4154

kgb james bond Sześć metrów pod ziemią. Dokładnie tyle trzeba zejść, aby dotrzeć do metalowych drzwi. Pancerne wrota otwierają się ze skrzypnięciem. A za nimi jest inny świat.

 

Bunkier kgb james bond

kgb james bond

W czasie zimnej wojny bunkry powstawały masowo. Znajdowały się pod wszystkimi ważniejszymi budynkami: pałacami, ratuszami, budynkami użyteczności publicznej, takimi jak szpitale (a nawet niektóre z nich stanowiły szpitale same w sobie), oraz pod zakładami pracy. Oczywiście, takie bunkry nie mogły pomieścić wszystkich ludzi przebywających w danym miejscu – schrony były przeznaczone tylko dla najważniejszych oficjeli.

kgb james bond

Bunkier w Kownie, znajdował się pod starą fabryką – był nie tylko schronem w samym w sobie, ale także siedzibą KGB.

 

 

KGB james bond

kgb james bond

Czyli radziecki resort ochrony bezpieczeństwa był jedną z dwóch służb specjalnych ZSRR. Składał się z  kontrwywiadu w sprawach cywilnych i wojskowych oraz wywiadu w sprawach cywilnych Komitet stosował inwigilację ludności, zwalczanie rzeczywistych i domniemanych przeciwników partii. zwalczanie niezależnego obiegu informacji oraz wiele innych działalności niezgodnych z obowiązującym prawem.

kgb james bond

Komitet (w propagandzie nazywany ,,Tarczą i mieczem Partii”) istniał od marca 1954 aż do rozpadu ZSSR w  październiku 1991. W porównaniu z poprzednikami (CzeKa i NKWD) był mniej opresyjny wobec ludności.    W trakcie zmian zaprowadzonych przez  Gorbaczowa i dalej podczas rozpadu ZSRR organ był stopniowo dzielony, a wiele komórek organizacyjnych zlikwidowano.

kgb james bond

 

Kopiuj – wklej kgb james bond

kgb james bond

W kilku podziemnych pomieszczeniach znajdują się  artefakty  wykorzystywane przez NKWD (Ludowy Komisariat spraw wewnętrznych), KGB (Komitet Bezpieczeństwa Państwowego) i specjalne oddziały milicji. Dla tych, którzy choć trochę się historią interesują, nie jest niczym dziwnym fakt, że kraje od zawsze kopiowały od siebie ciekawe i użyteczne rozwiązania. Już w czasach poprzedzających zimną wojnę w akcji ‘Kopiuj-Wklej’ przodował Związek Radziecki. Zaczęło się od stworzenia samolotu TU-4 wzorowanego na amerykańskim Boeningu B-29 (z rozmachem!), później były samochody, pociski balistyczne i inne przydające się w trakcie poważnego konfliktu rzeczy. Po zakończeniu II wojny światowej  kopiowanie dotyczyło mniejszych, ale równie ważnych sprzętów.  Począwszy od komputerów, gier typu game&watch (tzw. ruskie jajka), poprzez maszyny do szycia, (kopia niemieckiego Zingera) , odkurzacz, kalkulator, telefon… Ale to był dopiero przedsmak…. 

IMG_4139

 

James Bond zza wschodniej granicy

IMG_4193

Bond jest fajny, zawsze ma odprasowany garnitur, fajną kobietę przy boku, wsparcie Królowej i masę gadżetów. To właśnie one czynią z niego takiego agenta do zadań specjalnych 🙂 Rosjanie też mieli swojego Bonda, a właściwie całą armię takowych, wyposażonych w najnowsze cuda radzieckiej techniki. Są aparaty ukryte w guzikach, nadajniki podsłuchowe w walizkach a także naboje ukryte w szmince. Jest też parasolka, którą śmiertelnie zaatakowany został bułgarski pisarz, Georgi Markov. Dnia 7 września 1978 roku Markov pokonywał swoją zwykłą drogę do pracy. Czekając na przystanku autobusowym poczuł lekki, ostry ból, jak ugryzienie lub użądlenie na grzbiecie prawego uda. Spojrzał za siebie i zobaczył mężczyznę podnoszącego parasol z ziemi. Mężczyzna pospiesznie przeszedł na drugą stronę ulicy i wsiadł do taksówki i odjechał.  Markov zmarł cztery dni później.

parasolka

Źródło

IMG_4123

Kolejnym przykładem przebiegłości radzieckich agentów jest prezent, który wręczyli moskiewscy pionierzy organizacji młodzieżowej ówczesnemu ambasadorowi USA rezydującemu w stolicy Rosji. W 1946 roku  grupa rosyjskich dzieci zaprezentowała rzeźbioną drewnianą replikę Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych Averellowi Harrimanowi. Dar stanowiący  gest przyjaźni z sojusznikiem II wojny światowej, został zawieszony w oficjalnej rezydencji ambasadora w Domu Spaso w Moskwie. Podsłuch obecny był w gabinecie przez siedem lat, do czasu kiedy przez przypadek  Departament Stanu odkrył, że pieczęć była czymś więcej niż tylko dekoracją. 

IMG_4188

IMG_4191

IMG_4192

 

 

Maski przeciwgazowe 

IMG_4178

Czyli inaczej indywidualne urządzenie, przylegające do twarzy i wykonane z gumy, silikonu lub innych materiałów, służące do ochrony dróg oddechowych, oczu i skóry twarzy przed działaniem środków trujących, pyłów radioaktywnych oraz bakterii i wirusów chorobotwórczych (źródło). Maski mają zastosowanie nie tylko militarne. Stosuje się je także w przemyśle chemicznym dla ochrony przed atakami z użyciem broni chemicznej a także w przemyśle chemicznym, górnictwie i pożarnictwie. W bunkrze znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja masek, uwzględniająca różne rodzaje zabezpieczeń dla dorosłych, dzieci, noworodków a nawet zwierząt. 

IMG_4177

Znajduje się również pomieszczenie w którym przedstawiono skutki działania promieniowania na organizm człowieka.

IMG_4149

 

Informacje praktyczne

kgb james bond

Adres:

Raudondvario pl. 164A,

Kaunas 47173,

Litwa

Godziny otwarcia:

  • Ustalone indywidualnie z przewodnikiem, po wcześniejszym kontakcie poprzez formularz widniejący na stronie 

Oficjalna strona internetowa

 

Po więcej ciekawostek historyczno-kulturalnych zapraszamy do zakładki TROCHĘ KULTURY