W sumie do końca nie wiedziałam, czy odwiedzić Borobudur czy Prambanan. Każda z tych świątyni jest unikatowa, Każda jest piękna i ma ciekawą historię. Nie mogłam się zdecydować. Postawiłam na rzut monetą, wsiadłam na skuter i ruszyłam w kierunku Borobudur*.

*miałam pojechać na tyle wcześnie, żeby zobaczyć wschód słońca, ale się spóźniłam. A niebo było pochmurne.

Borobudur to wspaniała (i jednocześnie największa oraz jedna z najbardziej skomplikowanych na świecie!) świątynia buddyjska położona w pobliżu Magelang na Jawie w Indonezji.

Borobudur – początki

Nie ma żadnego zapisu o tym, kto i kiedy dokładnie zbudował Borobudur.

Czas budowy został oszacowany przez porównanie płaskorzeźb na ukrytych fundamentach  świątyni z inskrypcjami powszechnie używanymi w królewskich statutach w VIII i IX wieku. Na podstawie przeprowadzonych badań oszacowano, że budowę rozpoczęto  prawdopodobnie około 750 roku. Po 75 latach pracy (w 825 roku), za panowania Samaratunggi ,projekt zakończono.

Borobudur – charaktrerystyka

Budowla  składa się z dziewięciu ułożonych w stos platform (sześciu kwadratowych i trzech okrągłych), zwieńczonych centralną kopułą.

Ściany i balustrady ozdobione są drobnymi płaskorzeźbami (sztuk 2672), przedstawiającymi sytuacje z życia Buddy, o łącznej powierzchni 2.520 m2.

Scena z życia Buddy
Scena z życia Buddy

Centralną kopułę otaczają 72 posągi Buddy (których w całej świątyni jest 504), z których każdy znajduje się wewnątrz perforowanej stupy.

Posąg Buddy w stupie

Pionowy podział świątyni Borobudur na podstawę, korpus i nadbudowę doskonale zgadza się z koncepcją Wszechświata w buddyjskiej kosmologii.

 

Buddyjska kosmologia – krótki opis

Schematbuddyjsk9ej kosmologii Źródło: wikiwand

Według buddyjskiej kosmologii Wszechświat jest podzielony na trzy nakładające się na siebie sfery: kamadhatu, rupadhatu i arupadhatu. Reprezentują one odpowiednio sferę pragnień, w której jesteśmy związani z naszymi pragnieniami, sferę form, w których porzucamy nasze pragnienia, ale nadal jesteśmy zobowiązani do nazywania i formowania tychże oraz sferę bezforemności, w której nie ma już ani nazwy, ani formy.

 

W świątyni Borobudur kamadhatu jest reprezentowany przez podstawę, rupadhatu przez pięć kwadratowych tarasów, a arupadhatu przez trzy okrągłe platformy oraz dużą stupę.

Źródło: Wikipeia
 

Borobudur – charakterystyka (ciąg dalszy)

Cała konstrukcja świątyni przedstawia unikalne połączenie idei kultu przodków, związanych z ideą tarasowej góry, w połączeniu z buddyjską koncepcją osiągnięcia Nirwany (ostatecznego celu duchowego w buddyzmie).

Budowla  to – upraszczając – pojedyncza duża stupa. Widok Borobudur z lotu ptaka przedstawia formę gigantycznej tantrycznej mandali buddyjskiej.

Mandala tantryczna. Źródło: pinteresr

Świątynia położona na wzniesieniu między dwoma bliźniaczymi wulkanami i dwiema rzekami. Ogromna ilość kamieni (około 55 000 metrów sześciennych!) użytych do budowy Borobudur, pochodziła z okolicznych rzek. Kamień przycięto, przetransportowano na miejsce i ułożono bez zaprawy. Podczas, gdy większość świątyń została zbudowana na płaskiej powierzchni, Borobudur został zbudowany na skalnym wzgórzu położonym 265 m nad poziomem morza.

Dopiero po prawie tysiącleciu od zakończenia budowy, kiedy Indonezja była częścią Kolonii Brytyjskiej, świątynia zaczęła zyskiwać rozgłos.  

Pierwszą fotografię i pierwszą monografię szczegółowych badań Borobudur opublikowano w 1873 roku.

orobudur pierwsze zdjecie
Pierwsze zdjęcie świątyni Borobudur (1873).

Borobudor na liście Światowego Dziedzictwa Unesco

Największy projekt renowacji  świątyni miał miejsce w latach 1975-1982 (w ostatnim roku renowacji Obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa).

Borobodur (razem z inną świątynią – Prambanan) to dwie najpopularniejsze  atrakcje w Indonezji  odwiedzane przewz około 5 milionów ludzi rocznie.

Lokalizacja: Jl. Badrawati, Kw. Candi Borobudur, Borobudur, Kec. Borobudur, Magelang, Jawa Tengah, Indonezja

Ceny biletów: 25$ bilet normalny. Dzieci i studenci 15$ (polska legitymacja studencka działa).

Czy warto?

Jeżeli przebrnęliście przez powyższy tekst – brawo dla Was 🙂

Teraz pewnie zastanawiacie się, czy warto odwiedzić to miejsce (bo nie oszukujmy się – cena w parowaniu do ogólnego kosztu życia w Indonezji jest dość wysoka…).

Powiem Wam, że warto. Warto poogdlądać scenki z zycia buddy, warto zachwycicś się ogromem budowli. warto wejść na samą górę i rozkoszować się pięknym widokiem, (albo, jeżeli Wam się uda wschodem/zachodem słońca).

Jednak postarajcie się być jak najwcześniej. Ja zwiedzałam od 6 do 9 rano, wychodząc przedzierałam się przez tłumy turystów!

Nie dajcie się też naciągnąć osobom sprzedającym pamiątki w drodze do wyjścia – mają strasznie wygórowane ceny. Wychodząc z obszaru biletowanego i tak musicie przejść przez bazar (innej drogi nie ma). Tam ceny pamiątek są dużo bardziej przystępne (i, oczywiście – można się targować!

autostop indonezja
Chcecie więcej Indonezji?