To była długo wyczekiwana podróż.  W sumie… Antwerpia była jednym z topowych kierunków wyjazdu, które rozważałam po wyprowadzce z Polski. I na rozważaniach pozostało. Bo albo był wzrost zakażeń na konornawirusa w Belgii, albo region w Niderlandach, w którym przebywam, był oznaczony jako ‘czerwona strefa’. I tak przez ponad pół roku. W końcu, obostrzenia trochę zelżały, a ja na spontanie spakowałam noplecak i wsiadłam do autobusu.

Antwerpia to drugie co do wielkości miasto w Belgii i siedziba największego portu w kraju. W XVI wieku miasto było jednym z najważniejszych miejsc i jednym z najważniejszych portów w całej Europie. Miasto (jak wiele innych)  bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej, ale nadal zachowuje wiele ze swojego średniowiecznego uroku i zabytków.

Subiektywna lista Top w miejsc w Antwerpii (do zwiedzania w trakcie pandemii, kiedy sklepy i muzea są nieczynne).

Antwerpia Belgia – Central Station

Dworzec centralny w Antwerpii

Niezależnie, w jaki sposób dostaniecie się do miasta, na pewno wylądujecie w okolicy dworca centralnego. To chyba mój ulubiony budynek w mieście, i miłość od pierwszego spojrzenia.

Dworzec Centralny, Antwerpia

Gotycka architektura frontu jest równie zachwycająca, co główna hala. Stacja ta jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta i została uznana za jedną z ośmiu  najpiękniejszych stacji kolejowych na świecie (razem z:

  • St. Pancras International – Londyn, Anglia.
  • Eigerwand Station, Szwajcaria.
  • Gare de Nice-Ville – Nicea, Francja.
  • Amsterdam Centraal Station – Amsterdam, Niderlandy.
  • Milano Centrale – Mediolan, Włochy.
  • Atocha Station – Madryt, Hiszpania. Antwepia Belgia

Katedra Najświętszej Marii Panny

antwerpia belgia
Katedra Najświętszej Marii Panny, źródło Wikipedia

Najwyższa katedra w Krajach Beneluksu zadziwia swoim ogromem. Budynek jest tak wielki, że jego iglica  jest widoczna z wielu części miasta. Wnętrze jest uderzającą mieszanką barokowego wystroju i grafiki Rubena. Obowiązuje opłata za wstęp do katedry i dostępne są wycieczki z przewodnikiem.

 

Antwerpia Belgia –Het Steen

Het Steen
Het Steen, Antwerpia

Czyli po niderlandzku po prostu „kamień”. A w tym przypadku kamienny zamek. Natknęłam się na niego idąc brzegiem rzeki. Tak po prostu, jakieś portowe zabudowania, kontenery, i nagle, ni z tego, ni z owego – zamek. Pochodząca z  początku XIII wieku i jest świetnym obiektem fotograficznym (podczas mojej wizyty, zamek podlegał renowacji – ale to kolejny powód, aby tam wrócić w trochę lepszych czasach).  Figu4ra mężczyzny obok zamku to „Lange Wapper” – „Duży/Długi podglądacz”, niestety nie wiem, dlaczego figura nosi takie imię 🙂

 

Antwerpia Belgia – Muzeum aan de Stroom

MAS Antwerpia
MAS, Antwerpia

Tak, wiem, muzea są zamknięte, więc po co o tym wspominać? A no po to, ze jest to budynek dość kontrastowy, zupełnie nie pasujący do reszty miasta. Surowa bryła z czerwonej cegły otoczona wodą raczej kojarzy mi się z  „de Pier” w Liverpoolu niż  z Antwerpią…

MAS to muzeum, które bada historię Antwerpii i jej rolę jako ważnego miasta portowego, ale oferuje również tymczasowe, wystawy, które regularnie się zmieniają.

Zwiedzając muzeum warto wjechać windą na otwarty dach, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na miasto. Nie ma za to żadnej opłaty.

 

Grote Markt

Grote Markt ANtwerp

Czyli dosłownie ‘Wielki rynek’, lub bardziej swojsko „starówka”. Plac miejski w Antwerpii sięga XVI wieku i jest pięknym przykładem architektury z tego okresu. Centralnym punktem jest ratusz w stylach renesansowym i gotyckim. Pomnik na środku placu przedstawia Brabo, legendarnego pogromcę olbrzymów i pochodzi z 1887 roku. Pobliska ulica Hofstraat to miejsce, gdzie do XVI wieku znajdowała się stara giełda.

Dla mnie to idealne miejsce do odpoczynku z kawą z jednej z pobliskich kawiarni i zachwytu nad otaczającymi plac kamieniczkami (z każdą kolejną podróżą bardziej lubię architekturę!).

 

Diamentowa dzielnica

Diamentowa dzielnica, Antwerpia

Poza byciem miastem portowym, Antwerpia znana jest z tak zwanej dzielnicy diamentów, która znajduje się na zachód od głównego dworca kolejowego (czyli w zupełnie inną stronę, niż reszta atrakcji).  Około 85% światowych zasobów  nieoszlifowanych diamentów trafia tutaj, a przy ich obróbce i sprzedaży pracuje ponad 30 000 osób. Tutejsze muzeum diamentów jest największe na świecie, a dzięki wizycie w tym miejscu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o diamentach i tutejszej branży.

Diamenty
Diamenty

Przemysł diamentowy jest w dużej mierze prowadzony przez ortodoksyjnych Żydów, chociaż wpływowi stają się coraz bardziej zamożni Amerykanie i Hindusi.

 

Street art

streetart antwerpia belgia
Streetart

Kto mnie czyta, ten wie, e są dwie rzeczy, których zawsze szukam w odwiedzanym mieśćie. Jedną z nich jest street art (czyli takie ładniejsze grafitti) a drugą są opuszczone miejsca. Niby w Antwerpii miało być ich kilka, ale, kiedy zaczęłam je odwiedzać, okazało się, że wszystkie są albo już odnowione, albo są w trakcie renowacji. Więc skupmy się na street art.’cie.

streetart antwerpia belgia
Streetart

Egzemplarzy sztuki ulicznej w mieście jest tyle, że nawet ich nie szukając, na pewno się na jakieś natkniecie.  Chyba najsłynniejszym jest napis ‘ANTWERPEN’ w okolicy głównej hali handlowej. Ale to tylko początek. W okolicy Grote Markt znajdziecie piękny portret gejszy. W okolic portu psychodeliczną spiralę. No po prostu jest tego masa, w różnych stylach i wielkościach, więc na pewno każdy znajdzie „obrazek”, który się mu spodoba.

street art antwerpia belgia
Streetart
 

No, i będąc w mieście nie zapomnijcie się posilić słynnymi ‘belgian waffles’ (Najlepsze znajdziecie w budce na głównej ulicy handlowej).

belgian waffles
Antwerpia belgia

Antwerpia ma wszystko, czego podróżnik powinien wymagać od odwiedzanej miejscówki: światowej klasy muzea i sztuka, piękna architektura oraz świetne jedzenie i napoje.