Skopje Aleksander Macedoński

Zazwyczaj swoje podróże planujemy z wyprzedzeniem, kilkutygodniowym, kilkumiesięcznym, a nawet rocznym. Teraz była okazja, a nie było pomysłu. Moje okrągłe urodziny zbliżały się nieubłaganie, a ja nie wiedziałam, gdzie chcę spędzić TEN DZIEŃ. Chciałam odkryć coś nowego, zupełnie innego niż dotychczas. Zamknęłam oczy i prowadząc palec po mapie zatrzymałam się w Macedonii. Chwilę później rezerwowałam bilety.

Miałam niecałe dwa dni na ogarnięcie wszystkiego. Noclegu, waluty, atrakcji, ewentualnych wyjazdów z miasta. Mimo ułożenia jakiegoś planu, szybko musieliśmy wprowadzić zmiany, bo okazało się, że trafiliśmy na okres świąt (Prawosławni obchodzą je trochę później niż my), i większość atrakcji była nieczynna.

Żeby nie było, czas, który miał być przeznaczony na odwiedzenie muzeów, spożytkowaliśmy na wycieczkę do Kosowa 🙂

Skopje co zwiedzić – Architektura

Skopje co zwiedzić

Pierwszą rzeczą, którą zauważyliśmy podczas spaceru po mieście, jest nietypowy styl architektoniczny. Wszystkie zlokalizowane w centrum budynki, mimo dość klasycznego (starożytnego) wyglądu, mają zaledwie kilkanaście lat. Przebudowa centrum związana była z realizacją projektu ‘Skopje 2014’. Działania władz jednak nie spotkały się z poparciem mieszkańców, ponieważ Macedonia to kraj o wysokiej stopie bezrobocia, i pieniądze można by było spożytkować inaczej (np., na aktywizację bezrobotnych), niż na zmienianie designu budynków.

skopje architektura

Centrum miasta znacznie odróżnia się od pozostałych części miasta, gdzie budynki zdają się być porozrzucane dość spontanicznie.

Skopje co zwiedzić

Jest piękny plac z fontanną i pomnikiem na koniu, jest piękne kasyno, są kolumny i tryptyki, kamienne mosty i rzeźby. Wszystko to ‘trochę’ starożytne.

Poza centrum jest inaczej. Trochę brutalistycznej, betonowej  architektury, trochę budynków z wielkiej płyty pamiętających czasy świetności ZSRR i trochę domków, z obowiązkowymi wiatami w ogródkach.


Skopje co zwiedzić – pomniki

skopje pomniki

W ramach wspomnianego wcześniej projektu Skopje 2014 w całym mieście pojawiło się wiele „ciekawych” pomników. I wiele to nie znaczy kilkanaście, tylko kilkadziesiąt!

skopje pomniki

Najwięcej z nich jest rozmieszczonych na mostach i nad brzegiem rzeki.

Niektóre z nich pokazują znanych Macedończyków (klasyk), inne są bardziej niekonwencjonalne – m. in. dziewczyna na zakupach oraz kopia byka z Wall Street (te znajdziecie na deptaku). Mimo, że niektóre pomniki są po prostu kiczowate, wszystko zdaje się do siebie pasować, i w sumie … wygląda ciekawie.

byk skopje

Skopje co zwiedzić – dzielnica kupiecka

Skopje co zwiedzić

Według mnie trochę błędną nazwą jest ‘stary bazar’, bo do bazaru temu miejscu daleko. Dzielnica pełna jest uroczych uliczek, knajpek, jubilerów i sklepów z pamiątkami.

Fajnie jest zgubić się w labiryncie wąskich uliczek i chłonąć otoczenie.

Dzielnica stanowi wielki kontrast w stosunku do reszty miasta. Czuje się, jakby czas zatrzymał się tutaj jakieś 100 lat temu.

dzielnica kupiecka skopje

Małe, starodawne budynki są domem dla sklepów rzemieślniczych, lub barów i restauracji serwujących lokalne potrawy. Można spędzić tutaj kilka godzin, wędrując, gubiąc się, delektując się pysznymi macedońskimi potrawami i chłonąć atmosferę.

Bonusem jest widok na panoramę miasta z najwyższego punktu „starego bazaru” 🙂

Skopje co zwiedzić – jedzenie

tulumba

Podczas pobytu w dzielnicy kupieckiej spróbujcie lokalnej kuchni. W zależności od pory dnia, może to być kawa (mocna i czarna) podana z obrzydliwie słodką baklavą lub tulumbą, albo w porze obiadu/kolacji jedno z lokalnych dań – rozgrzewająca corba, burger z serem (sharska), albo (jeżeli jesteś fit) sałatka szopska.

szarska Skopje co zwiedzić

Skopje co zwiedzić – fort

fort kale

Forteca Kale jest to kolejny fajny punkt widokowy, który pokazuje miasto z trochę innej perspektywy niż dzielnica kupiecka. Fort zbudowany na najwyższym wzniesieniu w Skopje oferuje zapierajacą dech w piersiach panoramę. Chociaż sama forteca nie jest niczym szczególnym, fajnie jest chodzić wzdłuż murów lub wspiąć się na wieżę i patrzeć na miasto rozciągające się nad rzeką Vardar

Skopje co zwiedzić

Bonus: wejście do twierdzy jest bezpłatne!

Skopje co zwiedzić
Panorama Skopje z Fortu Kale

Skopje co zwiedzić – Góra Vodno

Skopje co zwiedzić
Gdzie jest krzyż?

Znakiem rozpoznawczym miasta, który widać już z daleka jest wielki Krzyż Milenijny położony na górze Vodno. Krzyż jest prawie dwa razy większy niż słynny posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro! Najfajniej wygląda wieczorem, gdy jest podświetlony (to też fajny punkt orientacyjny :))

Tak jak krzyż wygląda fajne z dołu, tak miasto z poziomu krzyża wygląda równie świetnie!

Do podnóża góry dostaniecie się autobusem nr 25 (2,5 € w dwie strony) odjeżdżającym z dworca głównego. Na górę możecie wejść o własnych silach albo wjechać kolejką (2 € w dwie strony)

Skopje co zwiedzić – Kanion Matka

kanion Matka

Dla fanów pięknych widoków i obcowania z naturą Kanion Matka będzie idealną opcją.  Kanion znajduje się nieco dalej niż góra Vodno (około 40 minut jazy w jedną stronę). Autobus nr 60 z dworca kosztuje 2,5 € w dwie strony.

kanion matka

Od przystanku autobusowego do kanionu prowadzi ścieżka. Wystarczy kilkunastominutowy marsz, aby naszym oczom ukazały się przecudne widoki. Dla tych, którym sam spacer nie wystarcza – za kilka euro można wypożyczyć łódki lub kajaki :). Pewnie byśmy tak zrobili, gdyby pogoda była nieco cieplejsza…

 

Skopje co zwiedzić – jednodniówka w Kosowie

Trzy dni, które przeznaczyliśmy na Skopje to idealny czas aby przejść miasto wzdłuż i wszerz. I zobaczyć wszystkie atrakcje. Chyba, ze tak jak my, traficie na święta i nagle okaże się, że to co się dało odwiedzić, jest odwiedzone, a czasu jeszcze sporo. Można wtedy spożytkować ten czas na odwiedzenie najmłodszego (21-letniego) państwa w Europie. Bilet do Kosowa kosztuje 5,50 € w jedną stronę. Autobus odjeżdża kilka razy dziennie z dworca głównego, a sama podróż (z kontrolą graniczną) trwa dwie godziny.

kosowo

Podsumowując…

Macedonia zrobiła nam apetyt na więcej Bałkanów. Fajny klimat, przyjaźni ludzie, pyszne jedzenie i niskie ceny – jeżeli wszystkie inne kraje w tym regionie są takie – zaczynamy planować tripa po całych Bałkanach 🙂