atrakcje Barcelony

Barcelona – kto nie słyszał o tym katalońskim, położonym nad Morzem Śródziemnym mieście? Skąpane w słońcu plaże, przepiękne, kolorowe parki oraz imponująca architektura to znaki charakterystyczne miasta. Przed Wami subiektywna lista najlepszych atrakcji stolicy Katalonii.

Plaża

atrakcje Barcelony

To właśnie plaże przyciągają turystów do Barcelony jak magnes i to właśnie tam można spotkać ich najwięcej. Słońce, złocisty piasek, palmy – wszystko to sprawia, że jest to idealne miejsce dla ludzi lubiących spędzać czas na kąpielach, w morzu czy też opalaniu się

atrakcje Barcelony

Barcelońskie plaże mają łącznie 4,4 km. długości i  zostały uznane przez National Geographic oraz Discovery Channel za najlepsze miejskie plaże na świecie.

 

Barrio Gotico – Dzielnica gotycka

 

Barrio Gotico położona w centralnej części miasta, niedaleko plaży Barceloneta jest najstarszą częścią Barcelony powstałą już w starożytności – za czasów Imperium Rzymskiego. Niestety, znaczna większość budowli z tamtej epoki została zastąpiona gotyckimi świątyniami i rezydencjami. Dzisiaj jest to największy urbanistyczny kompleks sztuki gotyckiej.

To właśnie od tego miejsca każdy turysta odwiedzający Barcelonę powinien zacząć zwiedzanie miasta. Ciasne, kręte uliczki, gotyckie budowle, małe place i podwórka sprawiają, że spacerując tam ma się wrażenie, że trafiło się do innej epoki. W uliczkach tych wielką sztuką jest się nie zgubić, choć właśnie to jest całym urokiem tej dzielnicy – za każdym razem trafi się gdzie indziej, odkryje nowy placyk, przepiękny budynek, czy też malunek na ścianie.

Estació de França

atrakcje Barcelony

Może i nie jest to dobrze znana i jedna z najpopularniejszych atrakcji Barcelony, ale na pewno godna uwagi. Modernistyczna stacja kolejowa jest jednym z najciekawszych budynków użytku publicznego w Barcelonie. Jest to jedyny dworzec w tym mieście, który  wyróżnia się historycznym i artystycznym charakterem.

atrakcje Barcelony

 

Parc De La Ciutadella

atrakcje Barcelony

Park de la Ciutadella jest najstarszym i jednym z największych parków Barcelony. W połowie XIX wieku miejsce to  było jedyną zieloną przestrzenią w mieście. Na jego terenie znajduje się cytadela, miejskie ZOO, muzeum zoologii i geologii, jeziora oraz wielka fontanna Cascada z imponującymi rzeźbami.

atrakcje Barcelony

Jest to idealne miejsce do spędzania czasu w rodzinnym gronie na łonie przyrody. Dla najmłodszych dużą atrakcją parku jest naturalnej wielkości model mamuta.

 

Arc De Triomf – Łuk Triumfalny

atrakcje Barcelony

Jak się okazuje łuk triumfalny to nie tylko domena Paryża. Podczas naszych podróży widzieliśmy już kilka tego typu obiektów (między innymi w Bukareszcie).  Barceloński Arc De Triomf  mierzący 30 metrów powstał w 1888 roku nie z okazji podniosłego wydarzenia jak jemu podobne budowle, ale zbudowano go dla Wystawy Światowej Expo. Ozdobiony jest on wieloma płaskorzeźbami oraz godłami 49 prowincji hiszpańskich.

atrakcje Barcelony

 

Sagrada Familia

Secesyjny kościół Świętej Rodziny (inaczej zwany wiecznej budowy) to najbardziej charakterystyczny budynek w Barcelonie. Zaprojektowany przez słynnego architekta Antoniego Gaudiego kościół jest placem budowy już przeszło 130 lat. W chwili obecnej Sagrada Familia mierzy 115 metrów wysokości, lecz docelowo ma mieć 170 metrów, co uczyni ją największym obiektem sakralnym na świecie. Według planu budowa ma się zakończyć za ok. 10 lat.

 

Park Guell

atrakcje Barcelony

Kolejne dzieło Gaudiego, współtworzone z Eusebim Güellem. Park stanowi klasyczny przykład sztuki modernistycznej, w którym mieści się wiele baśniowych budowli. Olbrzymi taras widokowy z którego można podziwiać panoramę Barcelony otacza serpentynowa ławka mająca 150 m długości. Więcej o Parku Guell możecie przeczytać na tym  poście.

 

La Boqueria

Hala targowa La Boqueria położona tuż przy dzielnicy gotyckiej to tętniący życiem, pełen żywych kolorów targ, na którym można kupić niezliczoną ilość produktów spożywczych, takich jak świeże owoce i warzywa, koktajle, ryby, owoce morza, mięsa, słodycze, przyprawy i wiele wiele więcej.

atrakcje Barcelony

Pierwsze wzmianki o bazarze pochodzą już z początku XIII wieku, kiedy był on targowiskiem mięsnym. Z czasem zaczął się rozrastać i rozwijać aż do czasów współczesnych, stając się najbardziej znanym Barcelońskim bazarem. Więcej o La Boqueria możecie przeczytać w tym poście.

 

Wzgórze Montjuic

atrakcje Barcelony

Na południe od centrum Barcelony rozpościera się rozległe wzgórze, z którego rozpościera się wspaniały widok na Barcelonę. Od strony morza Montjuic to właściwie stromy klif, natomiast sam szczyt jest płaski, dlatego właśnie tam znajduje się mnóstwo turystycznych atrakcji Barcelony.

Na wzgórze można się dostać kolejką linową, albo jeśli się ma więcej czasu można udać się tam pieszo. Całe wzgórze jest usiane parkami i skwerami, powstałymi przed Wystawą Światową w 1929 roku. Jest to idealne miejsce na spędzenie czasu z dala od miejskiego zgiełku, nie tylko dla turystów, ale również dla miejscowych.

Na samym szczycie wzgórza już od czasów Rzymian istniały różne twierdze. Obecnie znajduje się tam zamek noszący tę samą nazwę co wzgórze. Zamek Montjuic nie cieszy się dobrą sławą – przetrzymywano tam i mordowano więźniów politycznych. W tej chwili znajduje się tam muzeum wojskowe i przeróżne wystawy i galerie.

To właśnie na Wzgórzu Montjuic odbyła się ceremonia otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Znajduje się tam wiele obiektów sportowych takich jak stadion olimpijski, basen i hala sportowa.

 

Font Magica

U podnóża Montjuic na placu d’Espanya znajduje się kompleks fontann, które w dzień sprawiają niepozorne wrażenie. Wieczorem jednak pokazują swoją magię. Codziennie o zmierzchu (w zależności od pory roku jest to inna godzina) odbywa się tutaj pokaz łączący ze sobą wodę, światło i dźwięk. Nam niestety nie udało się zobaczyć pokazu. Po przybyciu na miejscu okazało się, że doszło do awarii i w danym dniu pokaz był nieczynny :(.

 

Estadi Camp Nou

Stadion FC Barcelony, jednego z najpopularniejszych hiszpańskich klubów piłkarskich jest największym stadionem w Europie. Jego zwiedzanie nie jest tanie, ale obejmuje nie tylko trybuny, ale również szatnie, sale konferencyjne oraz trybuny dziennikarskie. To także miejsce koncertów –  występował tam m.in. Michael Jackson, Pink Floyd czy U2.