Grudzień to magiczny czas. W ten okres wprowadza nas lecące od połowy od połowy listopada w radiu „last Christmas’, czarnopiątkowy szał zakupowy i (a może przede wszystkim?) Jarmarki świąteczne 🙂 W tym rok postawiliśmy na Pragę i nie żałujemy 🙂

Praga Jarmarki Bożonarodzeniowe – lokalizacja

Praga jarmarki bożonarodzeniowe

Największe jarmarki znajdują się na Rynku Starego Miasta oraz na Placu Wacława (oba punkty znajdują się w odległości 5 minut spacerem od siebie). Mniejsze rynki znajdziecie między innymi na Placu Republiki, rynku Havla, na wyspie Kampa oraz na placu przed Bazyliką św. Jerzego.

praga nocą

Co kupić na jarmarku w Pradze?

co kupić na jarmarku świątecznym

Jarmarki bożonarodzeniowe (Vánoční trhy) są nieodłącznym elementem przedświątecznego okresu w Czechach, a targi w Pradze są najbardziej imponujące w kraju. Rozświetlają miasto, łącząc mieszkańców i turystów.

praga jarmarki bożonarodzeniowe

Głównym elementem praskich jarmarków są drewniane chatki, w których można zaopatrzyć się w lokalne rękodzieło i tradycyjne świąteczne przysmaki. Wśród przedmiotów można znaleźć ceramikę, biżuterię, haftowane koronki, drewniane zabawki, świece zapachowe, ozdoby choinkowe, czapki i rękawiczki oraz zabawki.

Jarmarki to genialne miejsce na zakup świątecznych ozdób dla siebie lub prezentów świątecznych dla przyjaciół i rodziny.

praga jarmarki bożonarodzeniowe

Praga Jarmarki Bożonarodzeniowe jedzenie

praga co zjeść na jarmarku

Jarmarki to możliwość spróbowania wielu lokalnych potraw i napojów, z których większość jest przygotowywana na bieżąco. Najpopularniejsze potrawy to: duże szynki pieczone na rożnie (Pražská Šunka); kiełbaski z grilla (klobása); placek z czosnkiem, serem i keczupem (langoš); kluski wędzone (knedlíky plněné uzeným masem); słodkie pierogi (sladké knedlíky); i naleśniki (palačinky). Do wyboru jest także wiele ciast i słodyczy, takich jak kołacze (trdelník) i pierniki (perníčky). Do popicia można wybrać słynne czeskie piwo – Pilsner Urquell, Staropramen lub Budvar albo coś na ciepło: wino miodowe (Medovina); grzane wino (svařák); gorącą czekoladę (horká čokoláda); lub poncz – mieszanka rumu, wody, cytryny i cukru.

trdlniki
grzane wino

Praga Jarmarki Bożonarodzeniowe – atrakcje

praga nocą

Dla najmłodszych atrakcją będzie stajnia dla zwierząt (Rynek Starego Miasta), gdzie dzieci mogą złapać bliski kontakt ze zwierzętami.

Na wielu jarmarkach znajdują się bożonarodzeniowe szopki przedstawiające Maryję, Józefa, Dzieciątko i Trzech Króli, które często są prawdziwym arcydziełem. O oprawę muzyczną starówkowego jarmarku dbają Chóry szkolne i zespoły folklorystyczne ubrane w tradycyjne stroje.

praga jarmarki bożonarodzeniowe

Czymże by były święta bez choinki? Najbardziej imponujące drzewko (przywiezione z okolic Liberca) znajduje na Rynku Starego Miasta. Drzewo jest ozdobione bombkami i spowite blaskiem świateł, które rozbłyskują codziennie o 16:30 (później co godzinę, aż do 21:30). Kolejne drzewko znajduje się na Placu Wacława (oświetlenie codziennie o 17:00, później co godzinę aż do 21). Obydwu „ceremoniom” zapalania choinek towarzyszy porywająca muzyka. Na Rynku Starego Miasta przeplatają się motyw przewodni z czeskiej bajki „Karkonosze” i melodia „Somewhere In My Memory” Johna Williamsa.

praga jarmarki bożonarodzeniowe

Praga Jarmarki Bożonarodzeniowe – tematyka

praga jarmarki bożonarodzeniowe

Anioły odgrywają kluczową rolę w historii świąt, dlatego w tym roku stanowią dekoracyjny motyw przewodni. Podświetlane sylwetki aniołów zdobią choinki na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława. Anioły zasiadają na szczytach chat targowych oraz na  moście obserwacyjnym. Wszędzie da się zauważyć tradycyjne świąteczne kolory: zielony, czerwony, złoty i biały. Zgodnie z trendami ‘eko’ i ‘zero waste’ żywność i napoje na targach są podawane w biodegradowalnych opakowaniach. Tam, gdzie to możliwe, żywność i napoje są pozyskiwane lokalnie. Do kiełbas i hamburgerów użyto czeskiego mięsa, a wino pochodzi z Rakvic na Morawach Południowych.

praga nocą

Świąteczna atmosfera w Pradze w grudniu jest po prostu cudowna ❤ 

Informacje praktyczne

praga jarmarki bożonarodzeniowe

Praskie jarmarki bożonarodzeniowe są otwarte codziennie od 2 grudnia 2023 do 6 stycznia 2024 roku. W dni świąteczne, tym w Wigilię Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie i Nowy Rok, godziny otwarcia mogą być inne.