
Grudzień to magiczny czas. W ten okres wprowadza nas lecące od połowy od połowy listopada w radiu „last Christmas’, czarnopiątkowy szał zakupowy i (a może przede wszystkim?) Jarmarki świąteczne 🙂 W tym rok postawiliśmy na Pragę i nie żałujemy 🙂
Table of Contents
Praga Jarmarki Bożonarodzeniowe – lokalizacja

Największe jarmarki znajdują się na Rynku Starego Miasta oraz na Placu Wacława (oba punkty znajdują się w odległości 5 minut spacerem od siebie). Mniejsze rynki znajdziecie między innymi na Placu Republiki, rynku Havla, na wyspie Kampa oraz na placu przed Bazyliką św. Jerzego.

Co kupić na jarmarku w Pradze?

Jarmarki bożonarodzeniowe (Vánoční trhy) są nieodłącznym elementem przedświątecznego okresu w Czechach, a targi w Pradze są najbardziej imponujące w kraju. Rozświetlają miasto, łącząc mieszkańców i turystów.

Głównym elementem praskich jarmarków są drewniane chatki, w których można zaopatrzyć się w lokalne rękodzieło i tradycyjne świąteczne przysmaki. Wśród przedmiotów można znaleźć ceramikę, biżuterię, haftowane koronki, drewniane zabawki, świece zapachowe, ozdoby choinkowe, czapki i rękawiczki oraz zabawki.
Jarmarki to genialne miejsce na zakup świątecznych ozdób dla siebie lub prezentów świątecznych dla przyjaciół i rodziny.

Praga Jarmarki Bożonarodzeniowe – jedzenie

Jarmarki to możliwość spróbowania wielu lokalnych potraw i napojów, z których większość jest przygotowywana na bieżąco. Najpopularniejsze potrawy to: duże szynki pieczone na rożnie (Pražská Šunka); kiełbaski z grilla (klobása); placek z czosnkiem, serem i keczupem (langoš); kluski wędzone (knedlíky plněné uzeným masem); słodkie pierogi (sladké knedlíky); i naleśniki (palačinky). Do wyboru jest także wiele ciast i słodyczy, takich jak kołacze (trdelník) i pierniki (perníčky). Do popicia można wybrać słynne czeskie piwo – Pilsner Urquell, Staropramen lub Budvar albo coś na ciepło: wino miodowe (Medovina); grzane wino (svařák); gorącą czekoladę (horká čokoláda); lub poncz – mieszanka rumu, wody, cytryny i cukru.


Praga Jarmarki Bożonarodzeniowe – atrakcje

Dla najmłodszych atrakcją będzie stajnia dla zwierząt (Rynek Starego Miasta), gdzie dzieci mogą złapać bliski kontakt ze zwierzętami.
Na wielu jarmarkach znajdują się bożonarodzeniowe szopki przedstawiające Maryję, Józefa, Dzieciątko i Trzech Króli, które często są prawdziwym arcydziełem. O oprawę muzyczną starówkowego jarmarku dbają Chóry szkolne i zespoły folklorystyczne ubrane w tradycyjne stroje.

Czymże by były święta bez choinki? Najbardziej imponujące drzewko (przywiezione z okolic Liberca) znajduje na Rynku Starego Miasta. Drzewo jest ozdobione bombkami i spowite blaskiem świateł, które rozbłyskują codziennie o 16:30 (później co godzinę, aż do 21:30). Kolejne drzewko znajduje się na Placu Wacława (oświetlenie codziennie o 17:00, później co godzinę aż do 21). Obydwu „ceremoniom” zapalania choinek towarzyszy porywająca muzyka. Na Rynku Starego Miasta przeplatają się motyw przewodni z czeskiej bajki „Karkonosze” i melodia „Somewhere In My Memory” Johna Williamsa.

Praga Jarmarki Bożonarodzeniowe – tematyka

Anioły odgrywają kluczową rolę w historii świąt, dlatego w tym roku stanowią dekoracyjny motyw przewodni. Podświetlane sylwetki aniołów zdobią choinki na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława. Anioły zasiadają na szczytach chat targowych oraz na moście obserwacyjnym. Wszędzie da się zauważyć tradycyjne świąteczne kolory: zielony, czerwony, złoty i biały. Zgodnie z trendami ‘eko’ i ‘zero waste’ żywność i napoje na targach są podawane w biodegradowalnych opakowaniach. Tam, gdzie to możliwe, żywność i napoje są pozyskiwane lokalnie. Do kiełbas i hamburgerów użyto czeskiego mięsa, a wino pochodzi z Rakvic na Morawach Południowych.

Świąteczna atmosfera w Pradze w grudniu jest po prostu cudowna ❤
Informacje praktyczne

Praskie jarmarki bożonarodzeniowe są otwarte codziennie od 2 grudnia 2023 do 6 stycznia 2024 roku. W dni świąteczne, tym w Wigilię Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie i Nowy Rok, godziny otwarcia mogą być inne.
