IMG_0700

Co roku w okresie przedświątecznym w Berlinie pojawiają się „Weihnachtsmarkt” czyli jarmarki świąteczne. Zarówno te większe w ważnych punktach miasta jak i te małe na placach dzielnic rokrocznie przyciągają ogromne ilości nie tylko mieszkańców Berlina ale także ludzi z zagranicy. Bo nie ma lepszego miejsca na 'poczucie magii tych świąt’ niż zaśnieżony plac rozświetlony setkami świateł, pełen wrzawy i przesiąknięty zapachami grzanego wina i  regionalnych potraw. j

Berlin Jarmark bożonarodzeniowy 2023 – Charlottenburg

Jarmarki Bożonarodzeniowe Berlin

Klimatyczny  targ przed oświetloną rezydencja Hohenzollernów jest jednym z najpiękniejszych w Berlinie. Oferuje wyrafinowane przysmaki artystyczne i rzemieślnicze, kulinarne i muzyczne, a także niespodzianki dla dzieci. Pomysł na jarmark bożonarodzeniowy przed pałacem w dzielnicy Charlottenburg powstał w 1999 roku, jednak długa i skomplikowana droga realizacji pomysłu pozwoliła na premierę wydarzenia dopiero w roku 2007.  Niezwykle złożony system oświetleniowy skąpał zarówno rynek, jak i sam pałac w romantycznym świetle, przekształcając cały obszar w  świąteczny krajobraz. Kolory oświetlenia pałacowego zostały określone na podstawie przeprowadzonej uprzednio ankiety obywatelskiej, wszystkie drzewa znajdujące się w przestrzeni wydarzenia zostały ozdobione światełkami, a ogrodzenie dekoracyjne zostało wykonane jako część instalacji oświetleniowej. Główne wejście zostało specjalnie zaakcentowane ośmiokilometrowymi kaskadami oświetlającymi wieżę. Dekoracje zewnętrzne kabin i namiotów drewnianych celowo nie posiadają tanich plastikowych ozdób – zamiast nich znajdują się tylko naturalne materiały i specjalnie opracowane drewniane kosze na śmieci. Na placu pałacowym z sukcesem odbywały się największe zimowe berlińskie restauracje na świeżym powietrzu, w których można było spróbować dań z najlepszych jadłodajni  z berlińskiej i brandenburskiej sceny hotelowo-restauracyjnej w ponad 30 podgrzewanych i dodatkowo oświetlonych namiotach. Połączenie zimowych przysmaków, świątecznych zakupów oraz wizyty w pałacu i na jego terenie jest dobrze przyjmowane przez odwiedzających: żaden inny świąteczny targ w Berlinie nie oferuje tak wyjątkowego połączenia doświadczeń (chociażby możliwość zwiedzenia pałacu)!

Jarmarki Bożonarodzeniowe Berlin

Jarmarki Bożonarodzeniowe Berlin

Berlin Jarmark bożonarodzeniowy 2023

Czas trwania: 27 .11- 26 .12 2018

Lokalizacja: Spandauer Damm 10, 14059 Berlin

Dojazd (źródło)

Berlin Jarmark bożonarodzeniowy 2023

Breitscheidplatz

Jarmarki Bożonarodzeniowe Berlin

Jarmark bożonarodzeniowy wokół Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma przy Breitscheidplatz ma do dyspozycji odwiedzających  ponad 70 stoisk targowych.Centralny punkt placu stanowi Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Świątynia, której budowę rozpoczęto w 1891 roku została zniszczona podczas bombardowania w listopadzie 1943 roku.

jarmark bożonarodzeniowy berlin

Początkowo planowano wewnątrz pozostałości kościoła wznieść szklaną świątynię. Rozpisany na ten cel konkurs architektoniczny wygrał w marcu 1957 roku Egon Eiermann. Jego propozycja (usunięcie zrujnowanego kościoła i budowę na jego miejscu nowego) spowodowała  publiczną debatę, w której wyniku pozostawiono 68-metrową ruinę głównej wieży jako symbol antywojenny. Do niej dobudowano – według projektu Eiermanna – ośmiokątną nawę, sześciokątną dzwonnicę, czworokątną kaplicę i kruchtę. Architekt zaprojektował także wyposażenie: ołtarz, ambonę, chrzcielnicę, świecznik, lampy i ławki. Szklane ściany składające się z 30 000 elementów są dziełem francuskiego artysty Gabriela Loire. świątynia otrzymała krzyż wykuty z żelaza, pochodzącego z więźby dachowej zburzonej katedry z Coventry jako symbol pojednania.

Poza kościołem centralnym elementem jarmarku jest  wielka świetlna choinka i równie ogromne, znajdujące się pod nią prezenty.

jarmark bożonarodzeniowy berlin

jarmark bożonarodzeniowy berlin

Wśród niemieckich i austriackich specjałów można spróbować Germknödel, Schmalzkuchen, grillowanych kiełbasek i steków. Grzane wino o różnych smakach, gorącą czekoladę i aromatyczną herbatę. Świąteczne oświetlenie wzdłuż ulicy Kurfürstendamm dodaje miłej i przytulnej atmosfery.

Berlin Jarmark bożonarodzeniowy 2023

Lokalizacja:  Bereitscheidplatz 1, 10789 Berlin

Czas trwania: 26.11.2018 – 6 .01.2019
 
 

Berlin Jarmark bożonarodzeniowy 2023

Alexanderplatz

jarmark bożonarodzeniowy berlin

Największa Erzgebirgspyramid w Europie znajduje się na świątecznym jarmarku na Alexanderplatz. Na parterze ogromnej bożonarodzeniowej piramidy goście mogą delektować się grzanym winem lub oryginalną turyńską kiełbasą, podczas gdy na pierwszym piętrze „Pyramiden Treff” oferuje wspaniały widok na tereny festiwalowe. Amatorzy sportu mogą pojeździć (i rozgrzać się) na  na lodowisku.

jarmark bożonarodzeniowy berlin

Po pracy berlińczycy spotykają się na pasie curlingowym i udowadniają swoje umiejętności. Pomysły na prezenty od pięknych ręcznie robionych świec po ciepłe skarpety a także lokalne jedzenie i napoje można znaleźć na  ponad 100 chatach. Na jarmarku bożonarodzeniowym można zobaczyć także wykonawców klasycznych rzemiosł, np. garncarzy, kowali i dmuchaczy szkła.

Jarmark berlin alexanderplatz

jarmark bożonarodzeniowy berlin

jarmark bożonarodzeniowy berlin

Lokalizacja: Alexanderplatz 1, 10178 Berlin

Czas trwania: 26.11 .2018 –  26.12.2018

Godziny otwarcia:

Codziennie -: 10:00 – 22:00

Wigilia: 10:00 – 14:00

Dojazd  (źródło):

alexanderplatz

 

 

Jarmarki Bożonarodzeniowe Berlin

 Roten Rathaus

Jarmarki Bożonarodzeniowe Berlin

Miejsce wokół fontanny Neptuna, pomiędzy Marienkirche i  Czerwonym Ratuszem  zaadaptowano na kolejny Weihnachtmarkt. Jego cechą charakterystyczną jest widoczny z daleka ogromy, oświetlony diabelski młyn (w październiku koło jest  atrakcją monachijskiego festiwalu Oktoberfest). Konstrukcja  z zamkniętymi panoramicznymi gondolami wznosi pasażerów ponad pięćdziesiąt metrów w powietrzu, oferując widok na Bramę Brandenburską, Potsdamer Platz, a także na wieżę radiową. Historyczny Berlin wznawia się wokół wielkiej choinki. Fasady z oryginalnymi ilustracjami domów, które stały w tym miejscu około 1900 roku pokazują,jak kiedyś wyglądało życie w stolicy Niemiec.

jarmark bożonarodzeniowy berlin

jarmark bożonarodzeniowy berlin

W wąskich uliczkach znajdują się świątecznie udekorowane stragany, na których goście mogą delektować się pieczonymi jabłkami, langoszami oraz specjalnymi świątecznymi smakołykami. Oprócz tradycyjnego jedzenia i picia jest również wypiekany domowy chleb, a w tawernie można spróbować gorącego miodu z glinianych dzbanów. Dziecięce marzenia spełniają się, gdy Święty Mikołaj na saniach z drużyną reniferów leci nad Fontanną Neptuna (16:30, 18:30 i 20:30). Przejażdżka na ponad 100-letniej, pięknie pomalowanej karuzeli lub na linii kolejowej, która biegnie przez zaśnieżony bajkowy las, pozostanie niezapomnianym przeżyciem. Dorośli mogą ożywić swoje dziecięce marzenia dzięki żywej jeździe na nostalgicznej karuzeli łańcuchowej lub na lodowisku.

lodowisko berlin alexanderplatz

jarmark berlin alexanderplatz

Jarmarki Bożonarodzeniowe Berlin

 

Czas trwania: 26.11. – 30.12. 2018

Lokalizacja: Rathausstraße 15, 10178 Berlin

 

Godziny otwarcia:

Dojazd (źródło):

rathaus

 

Więcej o Berlinie i jego atrakcjach znajdziecie pod tym linkiem 🙂

 

Z racji tego, że jarmarki znajdują się w rożnych punktach miasta, po Berlinie trzeba się poruszać komunikacją publiczną.

Jeden bilet na komunikację miejską to koszt 2,7 Euro. 

W celu minimalizacji kosztów (nie tylko tych związanych z transportem) warto zakupić Berlin Welcome Card.

To nie tylko bilet ważny przez 48 h, ale także masa zniżek do restauracji i muzeów (np. Muzeum Historii Naturalnej)

ber