Co można przywieźć z Ukrainy
Kupowanie pamiątek to jeden z nieodłącznych etapów podróży. Przed wyruszeniem w drogę zawsze sprawdzamy, czym się dany kraj charakteryzuje i jakie suweniry możemy z niego przywieźć. Nie inaczej było w przypadku Ukrainy 🙂 Wzbogaceni doświadczeniem przygotowaliśmy dla Was subiektywną listę rzeczy, które warto przywieźć zza wschodniej granicy.
Table of Contents
CO MOŻNA PRZYWIEŹĆ Z UKRAINY?
Słodycze Roshen
Kto nie chciałby spróbować słynnych słodyczy „króla czekolady” ? Trzeba przyznać, że wyrobom Roshen dobrego smaku odmówić nie można. Kupują je tak Ukraińcy, jak i turyści, czy to z Polski, czy z Danii bądź Kanady, zwabieni faktem przynależności koncernu do prezydenta. Niektóre czekolady są za słodkie, inne wysublimowane, w gustownych opakowaniach, idealnie nadają się na upominek.
My zdecydowaliśmy się spróbować kilku typów cukierków (polecamy „jajeczka” z białej czekolady i nadzieniem z toffi – są przepyszne!), malinowych pianek, różnego rodzaju czekolad i batonów. Nie obyło się też bez prezentów dla najbliższych – oczywiście w postaci bombonierki!
Co można przywieźć z Ukrainy – Słodkie serki Co p
Delikatne, mleczne, rozpływające się w ustach oblane mleczna czekoladą i ”nadziane” owocami lub toffi. Wariacji smakowych jest naprawdę wiele! Serki te znajdziecie w sklepach tuż przy mlecznych produktach. Produkt dostępny jest również w Rosji, Białorusi i Litwie (gdzie spróbowaliśmy go pierwszy raz).
Suszone ryby i owoce morza Co
Czyli przekąska idealna (przynajmniej dla mnie). Tego typu przysmaki są niedrogie i dostępne w każdym markecie oraz miejskim straganie. Do wyboru mamy: kalmary w nitkach (słodsze) i plasterkach (raczej słone), małe, na ogół bardzo słone rybki – stavridki i wiele innych.
Jeśli ich nie próbowaliście, zróbcie to koniecznie! Są idealne do piwa :).
Sosy, keczupy Co przywieźć z Ukrainy?
U naszych wschodnich sąsiadów w każdym sklepie dostępne jest bardzo dużo rodzajów różnych sosów. Charakterystyczne jest to, że nie są one tak jak u nas, w plastikowych butelkach, ale w foliowych saszetkach. Wśród sosów znajdziecie różne rodzaje keczupów, specjalne sosy do szaszłyków, ryb i innych potraw. Część sosów może mieć dość niekonwencjonalny smak, który nie wszystkim przypadnie do gustu (np. sosy o smaku krabowym).
Tradycyjny strój C
Bogato zdobiona ręcznie wyszywanym haftem koszula to Tradycyjne ubranie mieszkańców Ukrainy. Hafty (zarówno wzór jak i kolor) zdobiące przód koszuli są uwarunkowane regionalnie. Niektóre wzory są oparte na motywach florystycznych (kwiaty, kiście winogron, liście), innym razem na motywach geometrycznych: krzyżyki, romby czy gwiazdki. Zazwyczaj koszule są białe (drugim najpopularniejszym kolorem jest niebieski), a dominujące kolory haftów to czerwień i czerń.
Kosmetyki Co
W państwach byłego ZSRR można znaleźć wiele interesujących kosmetyków, które bazują na lokalnych składnikach. Wiele z nich to kosmetyki naturalne, wręcz organiczne.
Tanie są też olejki eteryczne i inne oleje kosmetyczne. Popularne obecnie olejowanie twarzy, włosów oraz zarostu sprawia, że olejki są jedną z przydatnych rzeczy, jakie możemy przywieść ze sobą ze wschodu. Tego typu zakupy można się udać do aptek albo dobrych sieciówek – Kosmo lub Watsons.
Alkohol
Wino, koniak, a może likier? Niezależnie od waszego gustu jedno jest pewne – nie powinniście wracać z Ukrainy bez chociaż jednej butelki! Dlaczego? Ponieważ alkohole są tanie, a różnorodność smaków i woltażu przytłacza! My przywieźliśmy dwa likiery (amaretto oraz czekoladowy) a także rum. Warto również wspomnieć o piwie, które jest sprzedawane zazwyczaj w litrowych, plastikowych butelkach.
W związku z ogromnym zainteresowaniem zakupu alkoholu za wschodnią granicą należy pamiętać, aby nie przekroczyć o limitu wwozu alkoholu na teren UE! Więcej o tym, ile i jakiego alkoholu można przywieźć z Ukrainy do Polski przeczytacie na stronie MSZ.
- 1 litr (łącznie) alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 22 proc. lub
- 2 litry (łącznie) alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 22 proc. oraz
- 4 litry wina niemusującego
- 16 litrów piwa
Papierosów z Ukrainy możemy przywieźć 40 sztuk transportem lądowym i 200 lotniczym.
Oczywistą oczywistością są również magnesy, pocztówki, rękodzieło i inne typowo turystyczne gadżety, których na lwowskich bazarach znajdziecie całe mnóstwo. W przerwie od zwiedzania miasta (przewodnik znajdziecie tutaj ) warto się udać do Gaju Szewczenki, a po zwiedzaniu wstąpić do jednej z lwowskich restauracji.
Pamiętajcie, ze Jeżeli przyjeżdżasz do UE z kraju trzeciego, nie możesz przywieźć ze sobą żadnego mięsa ani nabiału bez oficjalnej dokumentacji weterynaryjnej. Ma to zapobiegać przenoszeniu na teren UE poważnych chorób zwierzęcych. Więcej o dyrektywie tutaj.
[kkstarratings]
Lwów – atrakcje i jedzenie
Jeżeli jesteś pasjonatem historii, odwiedź Gaj szewczenki. Dla Oasjontaów pięknej architektury polecamy Uniwersytet Ivano_Fankvist, Operę, i Kasyno szlacheckie.
ponieważ, po pierwsze, po drugie, w związku z czym,
Spodobał Ci się wpis? Zapisz go 'na później’