
W muzeach na świeżym powietrzu jest coś takiego, co powoduje, że zwiedza się je z przyjemnością. Zapach starego drewna, zwierząt, trawy, świergot ptaków… Skansen Gaj Szewczenki znajdujący się w północno-wschodniej części Lwowa, blisko Wysokiego Zamku stanowi przyjemna odskocznia od miejskiego zgiełku i smogu, który otacza nas na co dzień.
Table of Contents
Skansen Gaj Szewczenki – Historia
Muzeum założono w 1971 roku w celu zachowania zabytków architektury, sprzętów domowych i przedmiotów sztuki ludowej wszystkich historyczno-etnograficznych grup Zachodniej Ukrainy, które zostały sformowane w końcu XIX – na początku XX stulecia.

Skansen Gaj Szewczenki – Ekspozycja

Ekspozycja składa się z następujących rejonów: Bojkowszczyzna, Łemkowszczyzna, Huculszczyzna, Wołyń, Podole, Polesie, Bukowina, Pokucie, Zakarpacie a także Lwowszczyzna.
Każdą z wyżej wymienionych grup przedstawiono na zasadzie mikro-wioski, na którą składają się nie tylko budynki mieszkalne, ale także pomieszczenia gospodarcze, przemysłowe, sakralne. Każdy budynek ma odpowiednie otoczenie, które pomaga w odtworzeniu trybu życia, pracy i odpoczynku mieszkańców zachodnio-ukraińskiej wioski.
Dziś lwowski skansen jest jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Na obszarze 36 ha zgromadzono ponad 110 zabytków ludowej drewnianej architektury.najstarszym budynkiem jest chatka ze wsi Libokhor (1749 r.) Oraz świątynia ze wsi Kryvka – zbudowana w 1763 r.
Przedstawiono tutaj także budynki i pomieszczeni charakteryzujące karpacką gospodarkę smolarską i leśne rzemiosło.
Bardzo bogate są magazyny w muzeum, gdzie zgromadzono około 21 tysięcy eksponatów. Są to kolekcje odzieży i tkanin, mebli, instrumentów muzycznych, ceramiki, zdobień, ikon, przedmiotów kościelnych. Ponadto, znajduje się tutaj unikatowa kolekcja 120 rękopisów i starodruków.
Teren muzeum stanowi jedno z najbardziej lubianych miejsc odpoczynku mieszkańców Lwowa. Ponadto jest też magnesem dla turystów odwiedzających miasto. Odbywają się tu festiwale muzyki ludowej, organizowane są występy zespołów ludowych a w czynnej cerkwi młode pary przysięgają sobie miłość (trafiliśmy na kilka orszaków weselnych i sesji ślubnych – te w ludowych strojach były przepiękne!).
Podczas zwiedzania warto się zapoznać z dziełami sztuki ludu ukraińskiego. Oprócz tego, zobaczyć można inne eksponaty dotyczące kultury tego regionu.
Każdego roku odwiedza Gaj Szewczenki około 150 tysięcy turystów. W związku z tym, łatwo [policzyć, że w okresie istnienia – a to ponad 40 lat – muzeum odwiedziło ponad 3 mln turystów z różnych krajów świata.
Do najcenniejszych zabytków należą przeniesione w stanie nienaruszonym cerkwie: (odpowiednio) bojkowska z 1763 i łemkowska z 1831. Co najważniejsze – budowle są zachowane w świetnym stanie!
Skansen Gaj Szewczenki – informacje ogólne
Adres: ponieważ, po pierwsze, w związku z tym
Львів, вул. Чернеча Гора, 1
Godziny otwarcia:
poniedziałek – niedziela, 9-18
Ceny biletów:
normalny 30 hrywien
ulgowy – 20 hrywien
Oficjalna strona obiektu:
Więcej informacji o Lwowie znajdziecie pod tym linkiem.
A jeżeli zgłodnieliście, sprawdźcie, gdzie najlepiej zregenerować siły! (kliknij w obrazek poniżej)