gaj szewczenki

W muzeach na świeżym powietrzu jest coś takiego, co powoduje, że zwiedza się je z przyjemnością. Zapach starego drewna, zwierząt, trawy, świergot ptaków… Skansen Gaj Szewczenki znajdujący się w północno-wschodniej części Lwowa, blisko Wysokiego Zamku stanowi przyjemna odskocznia od miejskiego zgiełku i smogu, który otacza nas na co dzień.

 

Skansen Gaj Szewczenki – Historia

Gaj Szewczenki

Muzeum  założono w 1971 roku w celu zachowania zabytków architektury, sprzętów domowych i przedmiotów sztuki ludowej wszystkich historyczno-etnograficznych grup Zachodniej Ukrainy, które zostały sformowane w końcu XIX – na początku XX stulecia.

skansen gaj szewczenki

chata
Skansen Gaj Szewczenki

 

Skansen Gaj Szewczenki – Ekspozycja

gaj szewczenki
 

Ekspozycja składa się z następujących rejonów:  Bojkowszczyzna, Łemkowszczyzna, Huculszczyzna, Wołyń, Podole, Polesie, Bukowina, Pokucie, Zakarpacie a także Lwowszczyzna.

gaj szewczenki

wnętrze chaty

Każdą z wyżej wymienionych grup przedstawiono na zasadzie mikro-wioski, na którą składają się nie tylko budynki mieszkalne, ale także pomieszczenia gospodarcze, przemysłowe, sakralne. Każdy budynek ma odpowiednie otoczenie, które pomaga w odtworzeniu trybu życia, pracy i odpoczynku mieszkańców zachodnio-ukraińskiej wioski.

Gaj Szewczenki

gaj szewczenki

Dziś lwowski skansen jest jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Na obszarze 36 ha zgromadzono ponad 110 zabytków ludowej drewnianej architektury.najstarszym budynkiem jest chatka ze wsi Libokhor (1749 r.) Oraz świątynia ze wsi Kryvka – zbudowana w 1763 r.

Przedstawiono tutaj także budynki i pomieszczeni charakteryzujące karpacką gospodarkę smolarską i leśne rzemiosło.

rękodzieło

gaj szewczenki

Bardzo bogate są magazyny w muzeum, gdzie zgromadzono około 21 tysięcy eksponatów. Są to kolekcje odzieży i tkanin, mebli, instrumentów muzycznych, ceramiki, zdobień, ikon, przedmiotów kościelnych. Ponadto, znajduje się tutaj unikatowa kolekcja 120 rękopisów i starodruków.

Gaj Szewczenki

koło młyńskie

Gaj Szewczenki

Teren muzeum stanowi jedno z najbardziej lubianych miejsc odpoczynku mieszkańców Lwowa. Ponadto jest też magnesem dla turystów odwiedzających miasto. Odbywają się tu festiwale muzyki ludowej, organizowane są występy zespołów ludowych a w czynnej cerkwi młode pary przysięgają sobie miłość (trafiliśmy na kilka orszaków weselnych i  sesji ślubnych – te w ludowych strojach były przepiękne!).

Gaj Szewczenki

łabądź

Podczas zwiedzania warto się zapoznać z dziełami sztuki ludu ukraińskiego. Oprócz tego, zobaczyć można inne eksponaty dotyczące kultury tego regionu.

Każdego roku odwiedza Gaj Szewczenki  około 150 tysięcy turystów. W związku z tym, łatwo [policzyć, że w okresie istnienia – a to ponad 40 lat – muzeum odwiedziło ponad 3 mln turystów z różnych krajów świata. 

gaj szewczenki

piwnica

gaj szewczenki

Do najcenniejszych zabytków należą przeniesione w stanie nienaruszonym cerkwie: (odpowiednio) bojkowska z 1763 i łemkowska z 1831. Co najważniejsze – budowle są zachowane w świetnym stanie!

gaj szewczenki

Bojkowszczyzna, cerkiew z 1863 roku. Tysowec, wieś w obwodzie lwowskim

Skansen Gaj Szewczenki – informacje ogólne

bilety

Adres: ponieważ, po pierwsze, w związku z tym

Львів, вул. Чернеча Гора, 1

Godziny otwarcia:

poniedziałek – niedziela, 9-18

Ceny biletów:

normalny 30 hrywien

ulgowy – 20 hrywien

Oficjalna strona obiektu:

lvivskansen.org

Gaj Szewczenki mapa

 

Więcej informacji o Lwowie znajdziecie pod tym linkiem.

A jeżeli zgłodnieliście, sprawdźcie, gdzie najlepiej zregenerować siły! (kliknij w obrazek poniżej)

gdzie zjeść we lwowie