Zamek w Bratysławie – Bratislavský hrad

Zamek w Bratysławie widoczny jest z dużej odległości – jego sylwetkę zauważy każdy, kto odwiedzi stolicę Słowacji. Jest to  zabytek , którego nie może ominąć żaden turysta odwiedzający stolicę Słowacji. Byliśmy tam i my!

 

 

Zamek w Bratysławie – Historia

Początki Bratysławy sięgają IX wieku, kiedy to w miejscu obecnego zamku funkcjonowała osada Brezalauspurc. Na przełomie Xi i XII stulecia na wzgórzu zamkowym wyrósł przedromański kamienny pałac., w późniejszych latach przebudowany na zamek gotycki, znany jako zamek zygmuntowski.  Ostateczną formę (podobnie jak w przypadku wiedeńskiego Schonbrunn) nadała budowli Maria Teresa, która rozkazała usunąć kolejno wszystkie fortyfikacyjne elementy budowlane a jednocześnie wydała polecenie, aby udoskonalić lub poszerzyć jego funkcjonalność mieszkalną w najbardziej luksusowym stylu.

zamek w bratysławiezamek w bratysławie

W maju 1811 roku na zamku wybuchł wielki pożar. Ogromnych ruin spalonego kompleksu zamkowo-pałacowego nie ruszano przez kolejnych 150 lat. Dopiero w 1968 roku ukończono rekonstrukcję pałacu zamkowego. Niektóre pomieszczenia w obiekcie Zamku Bratysławskiego zostały udostępnione zwiedzającym. Mieszczą się w nich różne ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego (Slovenské národné múzeum).

zamek w bratysławie

zamek w bratysławie

Do areału zamku należy też park, w którym są widoczne fundamenty wielkomorawskiej bazyliki. Podczas spaceru po parku zwiedzający ma okazję podziwiać panoramę Bratysławy. Można tutaj także zobaczyć nierzucającą się w oczy figurę św. Elżbiety Węgierskiej, która urodziła się właśnie na Zamku Bratysławskim, w 1207 roku.

zamek w bratysławiezamek w bratysławiezamek w bratysławie

zamek w bratysławie

zamek w bratysławiezamek w bratysławie
Zamek w Bratysławie – dostęp:

samochodem i środkami komunikacji miejskiej aż pod sam Zamek, pieszo z centrum miasta około 15 minut drogi.
 

zamek w bratysławieO innych wartych zobaczenia miejscach w Bratysławie pisaliśmy  tu.

 

 

 

Comments

 1. Adrasteja

  Ale pięknie tam jest! Widziałam ten zamek na różnych zdjęciach, ale na Twoich robi jeszcze większe WOW! 🙂
  Ostatnio miałam prezentację o Słowacji do szkoły i był tam numerem jeden 🙂
  Jestem ciekawa ile miejsc już odwiedziłaś. Masz jakąś listę? 🙂

 2. Emilia Versjada

  Slowacja jest na mojej liscie krajow do odwiedzenia i mam nadzieje ze jak najszybciej skresle ja z listy! Uwielbiam zwiedzac takie zamki nawet patrzenie na nie z zewnatrz napawa mnie tak niesamowita energia ze z checia cofnelabym sie w czasie zeby chociaz poczuc jak to bylo gdy w zamku tetnilo zycie! (mam zawsze tylko nadzieje ze skonczylabym jako hrabianka a nie jakas sluzaca, haha!)

  Versjada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *