W poszukiwaniu skarbów – wiedeński Flohmarkt

Flohmarkt Wiedeń

Wyobraź sobie zwykły spacer po ulicach Wiednia – mijasz sklepy, knajpki i zwykłe kamienice. Aż nagle – niczym Alicja wpadająca do króliczej nory – trafiasz do zupełnie innego świata. Może to nie jest Kraina Czarów z książki Lewisa Carrolla  – nie ma tu złej królowej i małego prosiaczka – ale jest swego rodzaju magia, którą można uchwycić w starym lustrze odbijającym promienie słońca lub na kartkach starej książki niewiadomego pochodzenia.


Flohmarkt Wiedeń


Flohmarkt? A co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując – to takie cykliczne zjawisko, podczas którego w jedno wyznaczone miejsce zjeżdżają się setki ludzi, którzy chcą kupić lub sprzedać różnego typu rzeczy.

Sprzedawcy wystawiają przedmioty już im niepotrzebne, a kupujący przechodzą się miedzy straganami w poszukiwaniu interesujących ich rzeczy.

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt w Wiedniu

Wiedeński pchli targ jest terenem niesamowitych i ciekawych odkryć. Spojrzenia kręcących się przechodniów przyciągają najdziwaczniejsze i zaskakujące rzeczy. Inne z kolei przywołują jakieś dawne wspomnienia. Oczom odwiedzających ukazują się najróżniejsze przedmioty wystawione na sprzedaż przez swoich właścicieli. Można tu znaleźć dosłownie wszystko: materiały, przedmioty codziennego użytku, skarby znalezione na strychu, stare winyle, książki, biżuterię, gadżety z ostatnich dekad, wyroby artystyczne z różnych kręgów kulturowych oraz rzeczy, których przeznaczenie pozostaje zagadką.
Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Odwiedzających przyciąga magiczna aura wytworzona przez nagromadzone przedmioty. Fascynującym zajęciem jest przyglądanie się opalonym twarzom sprzedawców, którzy ze stoickim spokojem siedzą przed swoimi wystawami przedpotopowych sprzętów. Niektórzy zachęcają przechodniów do zapoznania się ze swoimi zbiorami, inni zupełnie ignorują otoczenie, skupiając wzrok na jakimś, tylko sobie znanym, punkcie w przestrzeni. Początkujących bywalców targu zdradzają głośne okrzyki zdziwienia, i uwiecznianie na fotografiach przepięknych i kolorowych (choć czasami nieco tandetnych wystaw).

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń


Słynny targ, odbywający się w scenerii secesyjnych budowli, jest miejscem spotkań miłośników wielokulturowego klimatu. Tworzy go mieszanka starych przedmiotów i młodych ludzi, a odwiedzanie targu jest wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem zarówno dla miłośników klimatu retro jak i ciekawskich turystów.

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń

Flohmarkt Wiedeń
Flohmarkt Wiedeń

Comments

 1. Dorota

  ubóstwiam takie targi. W Lublanie wiele lat temu trafiłam na taki pchli targ. Wtedy tylko oglądałam, niczego nie kupiłam, dziś byłoby inaczej:)

 2. Dookola Swiata

  Uwielbiam flohmarkty. Zaliczylam po kilkadziesiat w kazdym z niemieckojezycznych krajow. Czesto mozna natrafic na swietne rzeczy. Nawet kiedys na moim blogu pokazywalam zdobycze 😉

 3. Olga

  Ja moje pierwsze zetknięcie z flohmarktem też przezyłam w Niemczech, ale w moim przypadku wybór był mocno zróżnicowany.

 4. BETIBRR

  Oh tez kiedyś byłam na takim folwarku kupiłam waze za 2-3 euro bo mi sie poprostu spodobala ale jak się potem okazało Pan który sprzedawał nie miał pojęcia ze sprzedaje mi rzecz warta 8 tys euro… wiec zarobilam na tym . Gdyby nie mój wujek co zna się na tym sama nie miałabym pojecia ze tyle może być ona warta

 5. Karolina

  Uwielbiam Wieden, w tym miesiącu byłam w nim dwa razy i sporo udało mi się zobaczyć, ale właśnie oprócz pchlego targu i tego żałuje najbardziej! Następnym razem to będzie pierwszy punkt na liście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *