Historia pewnej fortecy. Twierdza Boyen, Giżycko.

twierdza boyen giżyckoTwierdza Boyen w Giżycku to jeden z najciekawszych obiektów historycznych ziemi mrągowskiej. Obiekt co roku przyciąga tłumy turystów. Mnie też przyciągał już od jakiegoś czasu. Kusił ciekawą historią, wystawami i  inscenizacjami. Aż w końcu uległam. W roku Anno Domini 2017, po dziesięciu latach prób, zdobyłam Twierdzę Boyen!

Twierdza Boyen: Historia

Obiekt powstały w latach 1843 – 1855  miał pełnić funkcję blokującą  strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Budowę obiektu na planie sześcioboku rozpoczęto z rozkazu Fryderyka Wilhelma IV.

Do twierdzy można było się dostać poprzez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, umieszczone w murze Carnota o długości 2303 metrów.

twierdza boyen giżyckotwierdza boyen giżyckotwierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko


Nazwa obiektu (który mógł pomieścić 2000 żołnierzy)  pochodzi od nazwiska  generała Hermanna von Boyen. Trzy z sześciu bastionów otrzymały nazwy: Hermann, Ludwig, Leopold (od imion generała), pozostałe  Schwert, Recht oraz Licht (od symboli umieszczonych w herbie generała – Miecz, Prawo i Światło).

twierdza boyen giżyckotwierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko


Wiadomym jest, że odpowiednie położenie obiektu odgrywa istotną rolę. W przededniu I wojny światowej linia Wielkich Jezior Mazurskich oraz umocnienia  wybudowane wokół Twierdzy miały spowolnić działania wkraczającej do Prus Wschodnich armii rosyjskiej. W tamtym okresie czasu momencie giżycki obiekt pełni też istotną funkcję w akcji mobilizacyjnej wojsk na terenie Mazur.
  
twierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko


Po zakończeniu Wielkiej Wojny obiekt zamieniono w szpital.  Przed rozpoczęciem kolejnej wojny światowej Twierdza  stanowiła jeden z punktów zbornych armii niemieckiej.  W okresie wojny w fortyfikacji miał swą siedzibę ośrodek kontrwywiadu niemieckich sił zbrojnych (Abwehry) szkolący żołnierzy z armii gen. Własowa. W czasie ataku na miasto w styczniu 1945 roku twierdza została oddana bez walki.

twierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko


Od zakończenia II wojny światowej Twierdza Boyen przeszła w ręce Wojska Polskiego. W latach 50. XX wieku podjęto decyzje o umiejscowieniu w jej obrębie przedsiębiorstw spożywczych, co spowodowało przekształcenia obiektu m. in.  przede wszystkim budowę nowych, zupełnie nie pasujących do oryginalnego charakteru twierdzy budynków. Funkcję przemysłową forteca pełniła do początku lat 90. XX wieku. Od tamtego momentu Twierdza Boyen stała się jedną z głównych atrakcji Giżycka.

twierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko
twierdza boyen giżycko


TWIERDZA BOYEN: INFORMACJE PRAKTYCZNE

CENY BILETÓW

 • bilet normalny: 12 zł / ulgowy: 7 zł
 • bilet grupowy: 10 zł / ulgowy: 5 zł
 • karnet weekendowy: 20 zł / ulgowy: 12 zł
 • karnet trzydniowy: 30 zł / ulgowy: 17 zł
 • Dzieci do 7 roku życia bezpłatnie*

(przy płatności kartą Visa 10% rabatu)

HOSTEL TWIERDZA BOYEN

 • Hostel Twierdza Boyen  jest czynny od 1 maja do 31 października każdego roku.
 • 76 miejsc noclegowych.
 • 8-osobowe pokoje wyposażone są w podstawowym zakresie.
 • do dyspozycji turystów jest wspólna kuchnia, łazienka, oraz Duża świetlica.  

TWIERDZA BOYEN: DOJAZD I ADRES

Turystyczna 1
11-500 Giżycko

Comments

 1. Angie

  Nie mogę uwierzyć, że tydzień temu byłam w Giżycku i kompletnie pominęłam tą twierdzę. 🙁

  Pozdrawiam!
  kwiatki-wariatki.blogspot.com

 2. Olga

  Na pewno obiekty umiejscowione od frontu może zwiedzać każdy, niezależnie od poziomu sprawności, jednak 'im dalej w las, tym ciemniej', są jakieś wąskie ścieżki, przesmyki i przejścia, które dostępne są dla osób stuprocentowo sprawnych.

 3. Ewelina

  Lubię takie miejsca – mają niesamówimy klimat 🙂 do tej pory największe wrażenie zrobiła na mnie Twierdza Kłodzka. Te podziemne korytarze… Super 🙂

 4. Ja Zwykła Matkaa

  Również byliśmy Tam w lipcu tego roku. Twierdza robi ogromne wrażenie, mam nadzieję że władze, samorządowcy i stowarzyszenia zrobią wszystko aby odbudować jej świetność.

 5. Monika

  Bardzo interesujący obiekt i widać, że zwiedzanie jest zorganizowane, ktoś o to dba. W przeciwieństwie do Twierdzy Modlin, która od lat niszczeje.

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *