Troki – zamek na wyspie

troki zamek
Troki – Zamek


Dwa kilometry od dworca, po przekroczeniu mostu zaczyna się inny świat. Świat średniowiecznych zamków, magii, książąt i królów. Czas wystawnych balów i odważnych rycerzy. Mimo, ze odbijający się w wodzie zamek wydaje się być złudzeniem, istnieje naprawdę i stanowi największy zabytek Litwy.

Jeżeli kiedyś będziecie w Wilnie, poświećcie kilka godzin na wizytę w Trokach (Trakai), obiecujemy – warto!
 

Jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie T

troki drewniana zabudowa
Troki – drewniana zabudowa

                      ROKI

Położone ok 30 km od Wilna ze względu na mnogość zieleni i obecność czterech jezior stanowi nie tylko częsty cel turystyczny, ale także miejsce odpoczynku dla mieszkańców Wilna, którzy w pogodne weekendy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu spokoju i wyśmienitej kuchni.

Miasteczko to nie tylko przyroda, i zamek, ale także ostoja Karaimów (grupy etnicznej, której język należy do grupy tureckiej), sprowadzonych wieki temu przez księcia Witolda.

troki drewniana zabudowa
Troki – drewniana zabudowaCentrum polityczne kraju  TROKI

Troki - muzeum historyczne
Troki – muzeum historyczne

Miasteczko powstałe na przełomie XII /XIII w., było siedzibą Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina. Ze względów strategicznych zamek (początkowo drewniany, później zbudowany z cegieł) zbudowano na półwyspie otoczonym jeziorami Galwa i Bernardyńskim. Następcy Księcia przyczynili się do rozwoju i miasta i rozbudowania zamku, który w najbardziej intensywnym okresie rozwoju miasta posiadał aż 11 baszt). Piękna budowla stała się siedzibą Wielkiego Księcia, który spędził tu resztę swojego życia (do roku 1341).

Troki - zamek
Troki – zamek


Po śmierci Gedymina miasteczko podupadło, ginąc w cieniu coraz prężniej rozwijającego się Wilna. Choć sam zamek (będący budowlą obronną) skutecznie opierał się atakom Krzyżaków. Miasteczko ucierpiało podczas XVII-wiecznych wojen z Carską Rosją, podczas których zniszczeniu uległ też zamek.

Troki - zamek
Troki – zamek


Troki - okolice zamku
Troki – okolice zamku

 

Kandydat na listę UNESCO  TROKI

Troki - drewniana zabudowa
Troki – drewniana zabudowa
Troki
Troki

Zniszczony przez Rosjan zamek budowano dopiero pod koniec lat 80. XX wieku. Obiekt będący największą twierdzą na Litwie jest jednocześnie jedynym w Europie Wschodniej obiektem tego typu znajdującym się na jeziornej wyspie.  Wnętrza gotyckiej budowli zajmuje muzeum historyczne, w którym można zobaczyć m.in. broń, zbroje rycerskie, ubrania, monety, porcelanowe i szklane naczynia oraz inne przedmioty codziennego użytku.
                                   

Troki - kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Troki –  kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Troki - cerkiew
Troki – cerkiew

                                   
Na małej powierzchni tego miasta egzystuje ze sobą kilka religii i narodowości. W drodze zamku warto zajrzeć do kościoła farnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej Trockiej, oraz cerkwi Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy. Przechodząc przez centrum warto zatrzymać się pod  XVII-wieczną kapliczką św. Jana Nepomucena.

Troki - kapliczka św. Jana Nepomucena
Troki – kapliczka św. Jana Nepomucena
Troki - drewniana wieża
Troki – drewniana wieża
Troki - ruiny zamku na półwyspie
Troki – ruiny zamku na półwyspie

Kim są tajemniczy Karaimowie (Karaimi)?  TROKI

Troki - drewniany dom, dzielnica karaimska
Troki – drewniany dom, dzielnica karaimska

Spokrewnieni z ludami tureckimi, pierwotnie zamieszkiwali terytoria dzisiejszego Iraku, Iranu i Izraela nigdy nie tworząc własnego państwa. Wyróżnia ich przede wszystkim. Religia karaimska oparta jest na Starym Testamencie, a zwłaszcza na zawartym w nim Dekalogu, z zasadą i obowiązkiem indywidualnego i niezależnego od jakichkolwiek autorytetów ich przyswajania i interpretacji. Późniejsze uzupełnienia były dopuszczalne pod warunkiem, że nie zawierały sprzeczności z Biblią. Głównym kodyfikatorem był Anan syn Dawida z Basry (zm. 775 r.), który głosił, że Stary Testament jest tak doskonały, iż nie może być zmieniany, ani niczym uzupełniany. (źródło)

troki
Troki – rękodzieło, dzielnica karaimska

                               

Sprowadzeni zostali z Krymu przez Księcia Witolda, aby ułatwić mu kontakty z chanatem oraz pełnić rolę straży przybocznej. Przyczynili się też, głównie dzięki znajomości rzemiosła i uprawy roli – do rozwoju miasta, 

Drewniane domy i orientalna kuchnia TROKI

Troki - dzielnica karaimska
Troki  – dzielnica karaimska
Dzielnica karaimska odróżnia się od reszty miasteczka. Nie sposób nie zauważyć kolorowych drewnianych domów z białymi okiennicami. Budynki w kolorach tęczy mają spadziste dachy trzy okna na frontowej, zwróconej ku ulicy ścianie: jedno dla Boga, kolejne dla gospodarza a ostatnie jest formą podziękowania Księciu Witoldowi za sprowadzenie Karaimów do Trok.
Troki - dzielnica karaimska
Troki  – dzielnica karaimska
Po kilku godzinach zwiedzania na pewno poczujecie się głodni. Warto wtedy wstąpić do tradycyjnej karaimskiej restauracji, gdzie dania bazują głównie na baraninie i warzywach. Typowym daniem są kibiny, czyli pieczone pierogi z kruchego ciasta nadziane siekaną baraniną. 
Informacje praktyczne:

Dojazd: WILNO TROKI

·         Samochodem: odległość od Wilna do Trok – 27 km. Z Wilna należy jechać al. Savanorių i dalej – zgodnie ze znakami drogowymi. Drogą szybkiego ruchu – A16.
·         Autobusem: z dworca autobusowego (ul. Sodų 22, tel. 1661), stanowiska: Nr 6, 7, 8 (podmiejskie), Nr 28 i 29 (międzymiastowe, przez Alytus). Autobusy do Trok kursują 50 razy w ciągu dnia (w weekendy – ok. 40 razy), mniej więcej co 10 – 20 min.,www.autobusustotis.lt
·         Pociągiem: z dworca kolejowego (ul.Geležinkelio 16, tel. +370 5 233 0088), www.litrail.lt
Ceny biletów (od 1/5/17):
·         7 € dla dorosłych,
·         3,50 € dla uczniów i studentów,
·         3,50 € dla seniorów
Fotografowanie zabronione. Możliwość wykupu pozwolenia. 

 

Comments

 1. Dystyngowana Panna

  Nigdy nie byłam na Litwie i tym postem zmotywowałam się do tego,by tam pojechać ❤ Najbardziej lubię zwiedzac, w których są jeszcze stare domy. Najlepiej te drewniane. Takie wioseczki,zazwyczaj małe maja w sobie niezwykły klimat i często w środku można spotkać jeszcze stare sprzęty, z których korzystało się kilkadziesiąt lat temu. Najczęściej mieszkają w nich ludzie "tamtej epoki", którzy mają wiele do opowiedzenia. Uwielbiam czytać blogi takie jak ten,w których oprócz zdjęć ciekawych miejsc znajdę też wątek historyczny, który rodzi ten niepowtarzalny klimat na blogu i umożliwia mi, chociaż w myślach, przenieść się do zwiedzanego przez autora miejsca.
  http://www.dystyngowanapanna.wordpress.com

 2. Olga

  Zamek warto zobaczyć ze względu na samą lokalizację , muzeum nie jest obligatoryjne,aczkolwiek warto wydać te kilka euro aby poznać kulturę naszych sąsiadów 😉

 3. Olga

  Masz na myśli ostatnie zdjęcie? Karaimi bardzo lubują się w rękodziele – odwiedzenie ichniejszej dzielnicy to uczta dla oczu!

 4. Olga

  Bardzo miło mi to czytać! rzeczywiście, będąc w Trokach czułam się trochę jak w skansenie (powróciły wspomnienia z wycieczki do olsztyneckiego skansenu!). To miasteczko to miejsce z duszą, gdzie życie toczy się powoli a ludzie od lat wykonują te same obowiązki. Tak jakby czas się zatrzymał. Dla mnie wizyta w Trokach była przede wszystkim swoistą odskocznią od gwarnej Warszawy w której mieszkam na co dzień.

 5. Olga

  Miałam podobnie, ale z biegiem czasu nie zostało już żadne zachodnie państwo, na którego zmieni nie postawiłabym stopy, więc teraz przyszedł czas na wschód (który, moim zdaniem, jest o wiele bardziej ciekawszy i różnorodny niż Europa Zachodnia 😉

 6. Ernest Gorelik

  W przyszłości planuję odwiedzić Litwę. Po głowie chodziło mi oczywiście Wilno. Ale dzięki przeczytaniu posta z pewnością odwiedzę także Troki. Patrząc na zdjęcia dostrzegam kawał historii i trochę innego świata. Pozycja obowiązkowa. Pozdrawiam 🙂

 7. Marta C.

  Nabrałam ogromnej ochoty na podróże. 😀
  Genialny pomysł z opisaniem dojazdu. Zdjęcia są rewelacyjne i trochę przypominają mi twierdzę na jednej ze szwedzkich wysepek.
  Pozdrawiam, kochana :*

  blogtylkodlamnie.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *