Japonia na wyciągnięcie ręki.

Kraj kwitnącej wiśni jest podróżniczym marzeniem wielu z nas. Jednak niewielu daje się zrealizować to marzenie. na przeszkodzie stają tu: odległość, drogie połączenia i wiele innych kwestii. A teraz wyobraź sobie, że możesz zachwycić się Japonią nie opuszczając granic naszego kraju.

Ogród Japoński

Ogród Japoński stał się wrocławską namiastką kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Obiekt powstał w latach 1902-1912 na Wystawę Światową organizowaną rok później. Przygotował i urządził go Fritz von Hochberg, znany japonista.

Ogród Japoński

Po zakończeniu wystawy ogród pozostawiono w nowym kształcie, zabrano jednak wypożyczone oryginalne elementy kamienne, w dużej mierze decydujące o japońskim charakterze ogrodu.

Ogród Japoński

W 1995 r. opracowano projekt renowacji ogrodu pod kierunkiem prof.  Nishikawy z Tokio. Następnie w latach 1996-1997, przy współpracy ambasady Japonii oraz ogrodników z Wrocławia i Nagoi, przeprowadzono prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Pracami kierował Y. Takamura. Dwa miesiące po uroczystym otwarciu, w lipcu 1997 podczas powodzi stulecia, ogród znajdował się przez trzy tygodnie pod wodą. Zniszczenia były tak duże, że konieczna stała się kolejna renowacja. Ponowne otwarcie nastąpiło w październiku 1999 r.

Ogród Japoński

Ogród stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury (na bilecie widnieje zapis: [..] Obecny kształt ogrodu zawdzięczamy pracy polskich i japońskich specjalistów, którymi na etapie projektowym kierował prof. Ikuya Nishikawa. Japońscy specjaliści budowy ogrodów, wraz z firmami polskimi, stworzyli w czasie 2 lat piękny zakątek o typowo japońskim charakterze [..]).

Ogród ten to połączenie kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży.

Kompozycję ogrodu wyznacza przejście od bramy głównej Sukiya-mon przez most prosty na stawie Yumedono Bashi, rozwidlające się dalej na dwie ścieżki. Jedna ścieżka prowadzi brzegiem stawu od łagodnej żeńskiej kaskady Onna-daki do gwałtownej kaskady męskiej Otoko-daki, a druga przez łukowy most Taiko Bashi do pawilonu herbacianego Azumaya. Zgromadzone w ogrodzie kamienne dekoracje powstały w XVIII i XIX wieku i pochodzą ze zlikwidowanych dawnych orgodów japońskich.

Ogród stanowi idealne miejsce na chwilę wakacyjnego relaksu. Świetnie się tu będą czuli również amatorzy fotografii.

Wrocław: Ogród Japoński – adres

 Adama Mickiewicza 1, 51-618 Wrocław

 

Wrocław: Ogród Japoński – otwarcie

Ogród jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 9.00-19.00.

 

Wroclaw: Ogród japoński – cennik

 • Bilet normalny  4 zł,
 • Bilet ulgowy 2 zł.
 • Roczny karnet  20 zł.
 • Możliwość przygotowania sesji zdjęciowej np. ślubnej wynosi 100 zł.

Źródło: Zarząd Zieleni miejskiej we Wrocławiu

 

Inne ciekawostki związane z Wrocławiem znajdziecie tu 🙂

Comments

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
 1. Kasia

  Jest to namiastka, ale jednak podróż jest czymś niezastąpionym. Zobaczenie z bliska innej kultury, zwyczajów, tradycji daje niesamowite emocje!

  1. Post
   Author
 2. Sylwia Ka-a

  najpierw wzięłam się za oglądanie zdjęć nie czytając wpisu. zawsze tak robię. no i tak przeglądam je i przeglądam… myślę sobie, kurde byłam w identycznym japońskim ogrodzie we Wrocławiu, a tu proszę Wrocław <3

 3. Piotrek

  Byłem, zwiedziłem – warto. Piękne miejsce, choć sam kulturą japońską niespecjalnie się interesuję. Jeden z najważniejszych punktów „do odwiedzenia” zwiedzając Wrocław, a dla mieszkańców to już w ogóle punkt obowiązkowy.

 4. Sikoreczka

  To nie jedyny Ogród Japoński który mamy w Polsce.
  W tym o którym tu piszecie – Wrocław – jest mi znany. Miałam możliwość być w nim kilka razy.

  Piękne zdjęcia.
  pozdrawiam

 5. Post
  Author
 6. Marta K

  Byłam z rodziną kilka miesięcy temu we Wrocławiu po raz pierwszy w życiu i ogromnie żałuję, że nie zdążyliśmy odwiedzić ogrodu japońskiego. Przy następnej wizycie na pewno tego miejsca nie pominiemy 🙂

 7. Monika

  Ten park wygląda pięknie. Szkoda, że mieszkam za daleko, żeby do niego wpaść. Może kiedyś uda mi się odwiedzić. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *