Kolorowe miasto – Zamość

 

Zamość, jako prywatne miasto założył Jan Zamoyski – kanclerz wielki koronny, który zlecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego – twierdzy, która miała za cel chronić włości Zamoyskich. Tak właśnie powstał Zamość, nazywany Padwą Północy, prawdziwe arcydzieło polskiego renesansu.

Zamość w jeden dzień

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcjeKolorowe miasto Zamosć – atrakcje

Do Zamościa trafiłem przez przypadek i nie spędziłem w nim zbyt wiele czasu, bo zaledwie dwie godziny, ale czas ten w zupełności wystarczył, abym podczas spaceru po starówce i podziwianiu zabytków zakochał się w tym mieście.

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje
Zamość to małe miasto, które spokojnie da się zwiedzić w jeden dzień nie pominąwszy żadnej atrakcji. Jeśli miasto to znajduje się na trasie Waszej podróży, warto choć na chwilę zrobić tu przystanek i odpocząć na głównym rynku.
Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje
Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego. Pałac Zamoyskich w Zamościu to dawna rezydencja rodziny Zamoyskich w zachodniej części Starego Miasta. Budynek przechodził wiele etapów przebudowy (od renesansu po klasycyzm), przez co obecnie nie jest już tak okazałą budowlą jak dawniej. Współcześnie, od roku 1918, w budynku mieszczą się sądy (okręgowy i rejonowy), natomiast w budynkach dobudowanych od tyłu (zachodnia strona), wokół podwórza, znajdują się mieszkania komunalne. Planowana jest renowacja tego ważnego dla miasta budynku.
Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje
Zamojskie Stare Miasto to jedno z unikatowych miejsc w Polsce. Zostało wybudowane od podstaw według planu opracowanego przez włoskiego architekta Bernarda Morando, jaki nawiązywał do ówczesnych miast włoskich i miast idealnych. Wyróżnia je charakterystyczny układ urbanistyczny, na co wskazuje przebieg ulic przecinających się pod kątem prostym oraz linia dawnych umocnień miasta, na planie siedmioboku. Po wielu zmianach w jego historii, nadal jest jednym z nielicznych miast o takim zespole architektoniczno-urbanistycznym, co podkreśla wpisanie Zamościa w 1992 r. na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Kolorowe miasto Zamosć - atrakcjeKolorowe miasto Zamosć - atrakcje

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje

Kolorowe miasto Zamosć – atrakcje

Głównym i najbardziej charakterystycznym budynkiem na zamojskim Starym Mieście jest manierystyczno-barokowy ratusz z 52 metrową wieżą zegarową, otoczony malowniczymi kamienicami.

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje


Zamość stare miasto unesco


Zamość stare miasto unesco


Zamość stare miasto unesco
 
Zamość zaliczany był do jednej z największych twierdz Rzeczypospolitej. Otoczony murami i fosami stanowił niemały problem dla wrogiej armii, lecz z końcem XIX wieku i rozwojem technologicznym twierdza została zlikwidowana, a fortyfikacje rozebrane, jednak wiele fragmentów zachowało się do dziś.

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcjeNa obszarze dawnych fortyfikacji znajduje się malowniczy park miejski utworzony na początku XX wieku.Kolorowe miasto Zamosć - atrakcjeKolorowe miasto Zamosć - atrakcjeKolorowe miasto Zamosć - atrakcje

 
Na zakończenie wrzucam jeszcze kilka ciekawych zdjęć pomników i zabytków które zobaczyłem spacerując uliczkami Zamościa. Miłego oglądania 🙂

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje
 Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcjeKolorowe miasto Zamość – atrakcje:

 • Muzeum Barwy i Oręża, ul. Zamkowa 2
 • Park Miejski w Zamościu – jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce
 •  Zoo w Zamościu, ul. Szczebrzeska, koło Dworca PKP – to jedyny Ogród Zoologiczny w tej części Polski

Kolorowe miasto Zamosć - atrakcje

Kolorowe miasto Zamosć – atrakcje

 

Comments

 1. Dorota

  W Zamościu byłam dwa razy, ostatnio 3 lata temu. Bardzo urokliwe, kolorowe miasto. Bardzo chętnie wpadłabym tam ponownie. Podobnie jak do Sandomierza:)

 2. coosure

  Moje miasto rodzinne 🙂 Szkoda, że nie wybraliście się na roztocze bo tam jest o wiele wiele lepiej i ładniej. A odpocząć można! Z drugiej strony Zamojska Starówka jest najpiękniejszą w całej Polsce i coś w tym jest 🙂

 3. Mama nawypasie

  Zamość jest piękny 🙂 Studiując w Lublinie, miałam koleżankę z Zamościa u której często bywałam 🙂 Moim zdaniem to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce!

 4. Angie

  Zamość to piękne miasto, dawno nie byłam. Muszę się tam wybrać kolejny raz.
  Pozdrawiam 🙂

  kwiatki-wariatki.blogspot.com

 5. alex subiektywnie

  Nigdy nie byłam w Zamościu, ani nawet w okolicach, choć oczywiście nasłuchałam się w szkole o "perle renesansu", ale jakoś nie brzmiało to zbyt zachęcająco. Pokazaliście jednak, że jest naprawdę pięknie! 🙂

  1. Post
   Author
 6. Monika

  Po raz pierwszy byłam w Zamościu w maju tego roku. Przepiękne, klimatyczne miasteczko z pysznymi regionalnymi smakołykami i rewelacyjną cukiernią Bohema. Chętnie tam wrócę.

 7. Indywidualny Obserwator

  Zamość to takie perfekcyjne miasto. Muszę się do niego kiedyś wybrać, bo wydaje mi się, że efekt, kiedy widzi się go na żywo jest piorunujący! Najbardziej podoba mi się w nim ratusz wraz ze swymi monumentalnymi schodami!
  Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *