Dlaczego warto odwiedzić Maroko – siedem powodów

Dlaczego warto odwiedzic Maroko?


Postanowiłeś, że twoim następnym celem podróży będzie Maroko? Egzotyka tego kraju intryguje, ale też przeraża. Co prawda mój wyjazd do Maroka nie był turystyczny –  wyjechałem w celach naukowych, jednak udało mi się poznać tamtejszą kulturę, ludzi i obyczaje. Jeśli dręczą Cię pytania: co zobaczyć w Maroku,  co zjeść, jacy są Marokańczycy albo chcesz się wybrać na trekking w Atlasie czy zrobić wycieczkę na pustynię, ten tekst jest dla Ciebie!

Dlaczego warto odwiedzic Maroko?

1. Kultura

Dlaczego warto odwiedzic Maroko?

Tętniące życiem targi, kolorowe ubrania i uśmiechnięci ludzie – taki obraz Maroka zapamiętałem. Marokańczycy są potomkami Berberów „wolnych ludzi”,ludu pasterzy i rolników. I dzisiaj możemy spotkać w Maroku Berberów- to koczownicze ludy, żyjące głównie w górach (Atlas). Nazwa tego ludu wzięła się od łacińskiego Berberus – barbarzyńca.


Dlaczego warto odwiedzic Maroko?2.  Architektura

Najbardziej charakterystyczna dla Maroka jest architektura islamska (chociaż, ze względu na historię regionu można tu spotkać budowle pochodzące z innych kręgów kulturowych, np. ruiny rzymskiego miasta Volubilis). Najpiękniejsze i najbardziej ozdobne budynki znajdują się w centrum miasta (medina). Sercem mediny jest zawsze najstarszy w mieście meczet, będący jednocześnie głównym domem modlitw. Nieodłącznymi jego elementami jest minaret i fontanna na dziedzińcu meczetu służąca do dokonywania rytualnych ablucji przed modłami. 
Budynki w mniejszych miastach, np. w Merzoudze są znacznie mniej okazale niż te w Rabacie innych większych miastach – brak jest tam ozdobnych motywów roślinnych (zakaz przedstawiania w sztuce motywów ludzkich i zwierzęcych), rzeźbień i innych zdobień które są nieodłącznym elementem budynków w większych miastach.
 
 

3. Gościnność

Marokańczycy są nadzwyczaj gościnni i nieuprzedzeni do przedstawicieli innych kultur. Na strudzonych wędrowców często czeka smaczny posiłek, aromatyczna zielona herbata oraz możliwość odpoczynku (nawet całonocnego!) pod dachem marokańskiego domostwa. Marokańczycy bardzo lubią zapraszać obcokrajowców do swoich domów. Uważają, że my wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga i nie powinniśmy się ze sobą kłócić – także w sprawie religii.
Jeżeli zostaniesz na dłużej, automatycznie stajesz się „członkiem rodziny”, który bierze udział w codziennym życiu.4. Jedzenie

Pyszne, aromatyczne i kolorowe. Więcej o marokańskiej kuchni przeczytacie w tym poście 🙂

5. Pogoda

W sezonie letnim temperatura w centralnej części kraju osiąga 40 stopni Celsjusza (i to w cieniu!). Na zachodzie (Agadir, Casablanka) nieco chłodniej, za sprawą wiatru wiejącego znad Oceanu Atlantyckiego. Dla miłośników słońca idealne! 


6.  Tętniące życiem plaże

Czysty piasek i lazurowa woda to coś, czego oczekuje się od idealnego miejsca na leniwy wypoczynek. Wybrzeże jest pełne kontrastów – tu ściera się tradycja i nowoczesność. Rybacy wracający z połowu mieszają się z młodzieżą uprawiającą sport. Praca miesza się z rozrywką a kultury płynnie się przenikają.


Dlaczego warto odwiedzić MarokoDlaczego warto odwiedzić Maroko

7 . Najwyższe pasmo górskie w Afryce 

Nie lubisz leżenia na plaży?  Pasmo górskie Atlas i pustynia Sahara to miejsca, gdzie można się odpocząć od miejskiego zgiełku a w ramach relaksu  podziwiać i fotografować surowe piękno przyrody. Zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca nad rozciągającą się po horyzont pustynią (Nie wierzysz? Zerknij tu!), jazda wielbłądem i możliwość spędzenia nocy w beduińskiej osadzie usatysfakcjonują nawet najbardziej wybrednych podróżników.

Dlaczego warto odwiedzić Maroko
Dlaczego warto odwiedzić Maroko

Dlaczego warto odwiedzić MarokoDlaczego warto odwiedzić Maroko
Dlaczego warto odwiedzić Maroko

Dlaczego warto odwiedzić Maroko
Dlaczego warto odwiedzić Maroko 
Dlaczego warto odwiedzić Maroko

Dlaczego warto odwiedzić Maroko

Comments

 1. Mimi.Mami

  Maroko to moje (jeszcze) niespełnione marzenie. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat będę miała przyjemność na własnej skórze się przekonać jaki to niezwykły kraj

 2. Izabela Kowalczyk

  Inaczej postrzega się jakiś kraj, gdy jedzie się w celach zawodowych, jest się pod opieką "tubylców", a nie jest się turystą wystawionym na odstrzał przez państwo islamskie, od czasu zamachów każde państwo gdzie rządzi islam, zostało skreślone z listy wyjazdów. Wiem, że do ataków dochodzi też w innych regionach świata, ale takie piękne widoki są też w innych miejscach świata – bez islamu.

 3. MamaKarolina

  O matko w sumie niewiele wiem. Nigdy się nie zaglebialam w ich kulturę. Ale po zdjęciach i jedzeniu wnioskuje że warto byłoby zobaczyć na żywo. Tylko może nie w środku lata 😉

 4. Glamciaa

  Jestem u was pierwszy raz, ale już wiem, że zostanę na dłużej. Jestem wielką miłośniczką podróż i marzę, że kiedyś zwiedzę wiele egzotycznych krajów takich jak na przykład Maroko, które zachwyciło mnie swoim wyglądem i gościnnością mieszkańców.

  Pozdrawiam kochana :* glamcia.blogspot.com

 5. Świat Toli

  Mnie do takiej podróży nie trzeba by było przekonywać. Maroko brzmi tak egzotycznie. Piękne zdjęcia. Może kiedyś uda mi się odwiedzić te miejsca.

 6. alex subiektywnie

  Widoki są absolutnie przepiękne. Poszczególne miejsca jak z pocztówki, aż trudno uwierzyć, że można je zobaczyć tak blisko siebie! Tylko zbierać gotówkę i podróżować! 🙂

  Panda pocieszona? 😀

 7. Pieruńskie maszkety

  Wow, zdjęcia zapierają dech w piersiach, najbardziej jestem ciekawa marokańskiej kuchni, takie produkty prosto z targu na pewno fantastycznie smakują, chociaż nie wiem czy bym zjadła takie np. robaczki :]

 8. Sarah Rzepka

  Uwielbiam takie klimaty 😉 Byłam w Tunezji już 11 razy ale mam też ochotę wybrać się w Maroko! Wasze zdjęcia jeszcze bardziej mnie zachęciły, obserwuję z przyjemnością 🙂

 9. Magda - Na Rozdrożu

  Byłam w Maroku rok temu i bardzo chciałabym tam kiedyś wrócić. Maroko to wspaniały kraj zdecydowanie warty odwiedzenia! Ludzie, kultura, architektura i przede wszystkim jedzenie to absolutne hity, do tego łatwo jeździ się stopem.

  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *