Bazary we Lwowie – tu zatrzymał się czas

 

Przechadzając się uliczkami lwowskiego centrum można napotkać wiele osób handlujących kwiatami czy wyrobami kulinarnymi prosto z ręki, jednak prawdziwą mekką lwowskiego handlu są bazary. Odwiedzone przez nas targi oferują wszystko – od starych książek poprzez produkty spożywcze  na typowej tandecie kończąc.

Bazary we Lwowie: Rynek Halicki

Bazary we lwowie

Rynek Halicki to jeden z najstarszych targów we Lwowie umiejscowiony w samym centrum przypomina mi trochę bazar na który zabierała mnie mama ponad dwie dekady temu.

 

Bazary we lwowie

Na Halickim można  praktycznie wszystko – mięso, wędliny, ryby, domowe przetwory, owoce i warzywa,  przyprawy. rękodzieło,  odzież (zarówno ludową jak i tą stanowiącą repliki popularnych marek), artykuły do wyposażenia domu, słodycze i kwiaty.  Tandeta przeplata się tu z prawdziwymi perełkami.

 

Bazary we lwowie 

W głównej hali bazarku kupić można mięso, ryby, i inne produkty pochodzenia zwierzęcego sprzedawane prosto z lady. Nie ma tu nawet lodówek!

 Bazary we lwowie

Okolice bazarku to miejsce, gdzie w dzień powszedni spotkać można starsze kobiety sprzedające kwiatki i rękodzieło opierając się o barierki odgradzające chodniki od ulicy.

 

Bazary we lwowie

Na Rynku Halickim w centrum Lwowa handel kwietnie od wczesnych godzin rannych, aż do wieczora, siedem dni w tygodniu. Warto tu przyjść niekoniecznie na zakupy, ale by cofnąć się w czasie. Jedzenie trzymane w znacznie lepszych warunkach sanitarnych kupimy w pobliskim, całodobowym supermarkecie Arsen.

Bazary we lwowie

Bazary we lwowie

 Bazary we lwowie

 Bazary we Lwowie: Wernisaż – pchli targ obok Opery

Bazary we lwowie


Nazwa przywodzi na myśl sztukę. I – oczywiście – wernisaż sztuką stoi. Obrazy, ikony, rękodzieło w postaci ręcznie tworzonej biżuterii lub wyszywanych obrusów i serwetek, a także ludowe stroje stanowią większość asortymentu tego miejsca. Szczególna uwagę warto poświęcić Wernisażu alejce, przy której rozstawione są stragany z ręcznie tkanymi (nawet na miejscu) obrusami, serwetami, narzutami czy sukienkami. Ceny już od około 500-600 UAH w górę.

 

Bazary we lwowie

Poza tym klasycznie – pamiątki. Bardzo tanie magnesy (5 hrywien), figurki, drewniane jajka i matrioszki, a także odpustowe zabawki, fidget spinnery, prawo jazdy z wizerunkiem Angeli Merkel, papier toaletowy z karykaturą Putina, i masa innego chłamu jaki znajdziemy w każdym popularnym turystycznie miejscu.

Bazary we lwowie

Ceny na Wernisażu są różne – tak jak i asortyment. Od 5 hrywien za wspominane wyżej magnesy do 5,000 hrywien za komplet ręcznie robionej biżuterii.

 

Bazary we lwowie

 

Bazary we lwowie

 

Bazary we lwowie

 

Bazary we lwowie

Bazary we Lwowie: Fedorova, czyli książkowe perełki za bezcen

Bazary we lwowie

Pamiętacie opis wiedeńskiego flohmarktu? Dla odmiany teraz przenieśmy się trochę na wschód. Niedaleko lwowskiego Arsenału, na do ulicy Fedorova 10, e tuż za kościołem Dominikanów kwitnie handel książkami.

Bazary we lwowie

 

Bazary we lwowie

W cieniu pomnika Ivana Fedorova znajdziemy nie tylko klasyki literatury w wersji rosyjskiej, białoruskie romansidła, czy nieaktualne podręczniki szkolne. Największymi perełkami są stare polskie książki (nam sprzedawca próbował wcisnąć poradnik do wychowania dzieci pochodzący z okresu międzywojennego), afisze teatralne, archiwalne wydania gazet i wiele innych … A to wszystko niemal za bezcen!
Bazary we lwowie

 

Bazary we lwowie

 

Bazary we lwowie

 

Bazary we lwowie

 

Bazary we lwowie

 

Comments

 1. Elwira Tymczyszyn

  Uwielbiam takie lokalne bazarki! 🙂 Zawsze można znaleźć na nich ciekawe i niepowtarzalne przedmioty i zawsze zachwycała mnie ta różnorodność. Coś pięknego! 🙂

 2. Volusequat

  Chyba godzinami przeglądałabym te wszystkie książki, bo to one interesują mnie najbardziej. Lubię także starocie, szczególnie aparaty analogowe 🙂

  Pozdrawiam!

 3. Mama Tosiaczka

  Takie targi mają swój urok, szczególnie ludowe wyroby lub produkty. Rolka z Putinem? Tego nigdy nie widziałam 🙂 🙂 🙂

 4. Lailapeak

  Lwów ciągle jest na mojej liście – do zobaczenia 🙂 Lubię takie bazarki. Oddają charakterystykę danego miejsca.:)

 5. Kamila K.

  Ale fajne kolorowe bazarki 🙂 Z pewnością znalazłabym coś dla siebie 🙂 A w oczy rzucił mi się papier toaletowy z Hitlerem 😀 Uśmiałam się 🙂

 6. Aneta

  Uwielbiam wszelkie bazary. Mają swój niepowtarzalny klimat i tyle niepowtarzalnych rzeczy kryją. Nawet te z owocami i warzywami są niezwykłe. Piękny ten Lwów i jego zakamarki 🙂

  1. Post
   Author
   followyourmap

   Tego nie zauważyliśmy, ale niedługo będziemy zwiedzać bazary w Wietnamie – może tam się natkniemy na zabawkę naszego dzieciństwa?

 7. Indywidualny Obserwator

  Jej, myślałem, że nie ma już na świecie takich miejsc. Przyznam, że jedynie raz byłem na czymś w rodzaju pchlego targu, ale to i tak nie było to, co te bazary we Lwowie…

Comments are closed.