Kiedy szukałam informacji o tym, co zobaczyć w Kutaisi znalazłam … NIC. Totalnie zero. Wszystkie opinie dotyczące tego miasta były negatywne. Mówiły o kompletnym braku zabytków, a za jedyną (wątpliwą) atrakcję miasta uznawały lotnisko. Ale… jak jest prawda? Czy w Kutaisi znajdują się jakieś atrakcje?

Kutaisi – dojazd z lotniska

Busy do miasta stoją na lotniskowym parkingu tylko w godzinach przylotu samolotów (nie przylatuje ich do Kutaisi za wiele), poza nimi ciężko tu uświadczyć innego transportu niż taksówka. Jeśli nie zamierzacie pozostawać w Kutaisi, możecie od razu wsiąść do busa np. do Tbilisi. Duża część turystów omija szerokim łukiem Kutaisi (moim zdaniem zdecydowanie niezasłużenie), mające opinię miasta nieciekawego, i od razu ucieka wgłąb Gruzji, najczęściej do Tbilisi właśnie.

Kutaisi atrakcje w mieście

Większość atrakcji skupiona jest w ścisłym centrum – dookoła parku miejskiego. Głównym punktem miasta jest plac z monumentalną fontanną, nazywaną fontanną Kolchidy. Rzeźbiony wodotrysk składa się z 30 figur, będących kopiami statuetek, znalezionych podczas prac archeologicznych na terenach starożytnej Kolchidy.

Przy placu mieści się też monumentalny budynek teatru dramatycznego im.Lado Meskhishvili, będący kiedyś kulturalnym centrum miasta. W teatrze często odbywały się spektakle patriotyczne, związane z oporem przeciwko Rosji. Występowali tu najwięksi gruzińscy artyści, swoje sztuki wystawiali najznamienitsi reżyserzy.

Bulwar – czyli park centralny w Kutaisi, który znajduje się obok fontanny to miejsce spotkań i relaksu dla mieszkańców miasta. Na początku XIX wieku w miejscu parku znajdował się sad, który był własnością księżniczki Darejan, córki króla Imereti Solomona I. W 1820 roku Darajan przekazała go władzom miasta i od tego czasu stał się bardzo popularny wśród mieszkańców Kutaisi. W 1840 roku rozpoczęto budowę parku miejskiego, zaprojektowanego na planie kwadratu z czerwonym ogrodzeniem i alejami drzew układającymi się na kształt krzyża. Na środku znajdowała się sadzawka. W bocznych alejach organizowano wydarzenia artystyczne. Z brzegu w ceglanym budynku powstała kawiarnia, a dookoła ścieżki dla pieszych. Bulwar służył nie tylko zabawie i rozrywce, ale był również ważnym miejscem spotkań towarzyskich.

Kutaisi atrakcje – Pomniki

W mieście znajduje się też wiele ładnych pomników. Jednym z najciekawszych (poza wspomnianą wyżej fontanną) jest pomnik Galaktion Tabidze. Od początku swojej aktywności literackiej nazywany był „królem poetów” i szybko został ogłoszony poetą narodowym. Kolejnym jest Pomnik Akakiego Cereteli znajduje się w miejskim parku. Cereteli był wielkim, gruzińskim poetą i osobą publiczną. 

Dwa brzegi rzeki Rioni od początku XX wieku łączą dwa mosty: Biały i czerwony. Niemniej jednak to właśnie Biały Most jest ulubionym wśród mieszkańców .

Jednym z powodów jest Rezo Gabriadze, znany gruziński pisarz, dramaturg, malarz i reżyser, który napisał scenariusz do filmu „Nadzwyczajna wystawa”. W jednej ze scen, główny bohater idąc razem z przyjacielem przez Biały Most zatrzymał się przy chłopcu siedzącym na poręczy i porównał go do postaci na obrazach Picasso. Chopiec chwycił kapelusze Aguli i jego przyjaciela i skoczył z mostu do rzeki Rioni krzycząc “Ambreduzo Meduzo”. Rzeźba tzw. chłopca Picasso została postawiona na poręczy Białego Mostu w 2004 roku. Miejsce szybko stało się popularne wśród turystów odwiedzających Kutaisi, którzy chcą zrobić sobie z rzeźbą pamiątkowe zdjęcie.

Kutaisi atrakcje poza centrum

Poza centrum warte uwagi są dwie atrakcje. Pierwszą jest budynek gruzińskiego Parlamentu (zbudowany w latach 2011-2012). Na zewnątrz budynku dominuje owalna wielka szklano – stalowa budowla z betonowym elementem na dachu. Obiekt zbudowano z inicjatywy ówczesnego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na miejscu pomnika żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej. Memoriał, aby zwolnić miejsce na budowę,został wysadzony, przypadkowo zabijając dwie osoby, matkę i córkę. Rząd podczas budowy budynku promował go jako symbol jasnej, demokratycznej przyszłości Gruzji. Lokalizację w Kutaisi tłumaczono jako bodziec dla regionalnej gospodarki, a także jako sposób na zbliżenie kraju do siebie.

Drugą atrakcja to katedra Bagrati,i nosząca imię jej fundatora, pierwszego króla zjednoczonej Gruzji, Bagrata III. To jedna z najważniejszych budowli historycznych w Gruzji. Jej oficjalna nazwa brzmi Katedra Zaśnięcia Bogurodzicy. Budynek wzniesiono na wzgórzu Ukimerioni za czasów panowania króla Bagrata III (975-1014). Zgodnie z inskrypcją na północnej ścianie katedry, budowę zakończono w 1003 roku („ Ze względu na swoją wartość architektoniczną i artystyczną świątynia zajmuje ważne miejsce w architekturze gruzińskiej. Aż do XVII wieku katedra pozostawała w dobrym stanie. W 1692 roku kościół splądrowała i zniszczyła armia osmańska. Szkice artysty N. Czernetsowa potwierdzają, że brama południowa, brama zachodnia, jak i trzypiętrowa wieża znajdująca się w północno-zachodniej części kompleksu, przetrwały do lat 30-tych XIX wieku.

Okolice Kutaisi – co warto zobaczyć?

Kutaisi jest miastem, które spokojnie można zwiedzić w jeden dzień. Pozostałe dni można rozdysponować pomiędzy Batumi, Tbilisi lub najbliższe okolice miasta – Ckaltubo i Kumistavi.

Pierwsze dwa miasta to nowoczesne miejsca, gdzie architektura przypomina bardziej zachód, niż wschód. Kolejne dwie miejscowości to typowe gruzińskie miasta. Ciekawostką jest Ckaltubo – które, ze względu na dużą ilość opuszczonych budynków stanowi gratkę dla amatorów Urban Exploringu.

KLIKNIJ W OBRAZEK POWYŻEJ 🙂
Kumistavi jaskinia prometeusza
KLIKNIJ W OBRAZEK POWYŻEJ 🙂