IMG_20190108_133143

Jego nazwa oznacza ‘wspaniały’ i taki właśnie jest. Przestronny, z wieloma komnatami, pomieszczeniami, pięknym dziedzińcem oraz ogrodami. I mimo, że z zewnątrz nie sprawia przyjemnego wrażenia, to zaraz po przekroczeniu bram uderza nas feeria kolorów. Ze ścian, sufitów i podłóg bombardują nas kolorowe mozaiki, a echo kroków w korytarzach zachęca do eksploracji miejsca.

Pałac Bahia – historia

IMG_8788

Pierwotnie zbudowany dla osobistego użytku Si Moussa, Wielkiego Wezyra Sultana, byłego niewolnika, który wszedł w szeregi wojska. Po śmierci Si Moussy, w 1894 roku, dom przejął jego syn Bou Ahmeda w 1894 roku, który zajmował budynek do swojej śmierci w roku 1900. To podczas rządów Bou Ahmeda pałac został rozbudowany i upiększony dodatkowymi bujnymi ogrodami, małym riadem otaczającym prywatne ogrody (przez które dziś goście przechodzą natychmiast po wejściu do pałacu).
W pałacu mieszkał nie tylko Bou Ahmed ale również jego cztery żony i kilka konkubin.

IMG_8893

Pałac Bahia – przykład sztuki i architektury marokańskiej

IMG_9019

Rzeźbione sztukaterie i cedrowe drewno to podstawa dekoracji każdego z z pokoi. W pałacu znajdują się pomieszczenia komunalne z imponującymi kominkami, piękną mozaikową podłogą i bogato zdobionymi sufitami. Na zewnątrz znajduje się duży riad otoczony drzewami cytrusowymi oraz Plac Honorowy, który zbudowano podczas władzy Si Moussy.

IMG_8792
IMG_8994

Najbardziej przykuwające wzrok są jednak ozdobne mozaiki – zellidż.
To małe płytki terakoty, pomalowane i pokryte szkliwem. Ułożone w geometryczne wzory, które następnie umieszcza się w gipsie lub tynku.
Wykorzystywanie w islamskim wzornictwie jedynie wzorów geometrycznych wynika bezpośrednio z jednego z praw zamieszczonych w Koranie, zgodnie z którym ludziom nie wolno przedstawiać obrazów Boga, samych siebie, ani nawet zwierząt, gdyż stawialiby się wówczas na równi ze Stwórcą, co jest niedopuszczalne.

IMG_9011

Pałac Bahia – ogrody

IMG_8900

W pałacu istnieje jeden wewnętrzny ogród oraz dwa zewnętrzne.

IMG_8917

Wewnętrzny ogród otoczony jest pomieszczeniami, które dawniej służyły jako harem.

IMG_9041

Pałac Bahia – informacje praktyczne

IMG_8797

Adres:
Avenue Imam El Ghazali, Marrakech 40000, Maroko

Godziny otwarcia: Pn – nd -9:00-17:00

Ceny biletów : 70 DHM (ok 7 € )

IMG_8758

Oficjalna strona internetowa obiektu

Podobało się? Więcej o Maroko i Marrakeszu znajdziecie pod tym linkiem