IMG_9175

Na obszarze 2,5 akra rozciąga się obszar, w którym zieleń przenika się z kolorami indygo i żółci. To jedna z atrakcji Marrakeszu, której nie można pominąć. Nie tylko cieszy zmysły kolorami i zapachem,.a el daje wytchnienie i możliwość obcowania ze sztuką.

Historia

IMG_9290

Ogród zaprojektował francuski artysta i orientalista, Jacques Majorelle, na początku lat 20. XX wieku. Majorelle miał reputację sławnego malarza orientalistów. Chociaż jego obrazy są dziś w dużej mierze zapomniane, ogrody stanowią żywy dowód twórczości artysty.

IMG_9075


Malarz, zainspirowany marokańska architekturą, zaprojektował willę w podobnym stylu. Budynek wybudowano na terenie ogrodów 2 1931, a następnie kilkukrotnie modernizowano. Specjalny odcień śmiałego niebieskiego indygo, zainspirowany kolorowymi kaflami, które Majorelle widział w okolicach Marrakeszu i w spalarniach berberyjskich, stanowi bazę kolorystyczną ogrodowej architektury. Na cześć malarza odcieniowi nadano nazwę bleu Majorelle (a sam twórca opatentował nazwę).

IMG_9147
IMG_9316

Muzea i inne atrakcje

IMG_9272

Budynki i otaczające je ogrody tworzą kompleks, w którym każda część poświęcona jest czemuś innemu. Ogrody stanowią zbiór kaktusów pochodzących z różnych rejonów świata. W willi znajduje się Muzeum Berberyjskie oraz kolekcja obrazów Majorelle. Dawna pracownia malarska stała się siedzibą Muzeum Sztuki Islamskiej, w którym znajduje się zbiór tkanin Afryki Północnej z osobistej kolekcji Saint-Laurenta oraz ceramiki i biżuterii.

IMG_9188

Inni artyści

IMG_9310

W latach 1980-2008 ogród był własnością Yves Saint-Laurenta i Pierra Bergé. Po śmierci Saint Laurenta w 2008 prochy projektanta rozsypano na terenie ogrodu. W październiku 2017 roku otwarto muzeum Yves Saint Laurent.

Ogrody są główną atrakcją turystyczną w Marrakeszu, przyciągającą ponad 700 000 turystów rocznie.

IMG_9193

Ogrody Majorelle – informacje praktyczne

Adres:
Rue Yves St Laurent By A-Maps، Marrakesh 40000, Maroko

Godziny otwarcia: Pn- nd: 8.00-17.30

Ceny biletów: 70 DH (ok 7 euro)

Oficjalna strona internetowa obiektu