Tony Halik i jego podróze – Muzeum Podróżników w Toruniu

Tony Halik i jego podróze – Muzeum Podróżników w Toruniu

08/08/2018 39 By Olga

Powiada się, że podróże kształcą – i to jest prawda. Przybliżają nam wiedzę z zakresu geografii, historii, etnografii, archeologii, religioznawstwa, filozofii, także ekonomii, polityki, innych dziedzin. Wzbogacają nas. Ale przede wszystkim uczą tolerancji, empatii i pokory, uświadamiając, że kiedy nasi przodkowie prowadzili jeszcze prymitywne życie – na odległych ziemiach Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej kwitły już wysoko rozwinięte cywilizacje. Zachęcam zatem do poznawania świata. Zacznijmy od Muzeum Podróżników.

Elżbieta Dzikowska

Kim był Tony Halik? 

Najprościej powiedzieć,  że człowiekiem – orkiestrą. Nastoletnim flisakiem, który popłyną tratwą z Połocka do Wolnego Miasta Gdańsk, żołnierzem, który służył m.in. w służył w 6 Baterii Szkolnej 11. Ciężkiego Zapasowego Dywizjonu Obrony Przeciwlotniczej Luftwaffe, dziennikarzem, który wraz ze swoją partnerką stworzył ponad 300 programów, i (a może przede wszystkim?) podróżnikiem, osobą ciekawą świata, lubiącą poznawanie innych miejsc i kultur.

 

Muzeum

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, udostępniono zwiedzającym w 2003. Impulsem do powstania tego niezwykłego miejsca było ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazane mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez partnerkę Tony’ego.

 

Tony Halik. Moja wielka przygoda tony halik

W pierwszej sali możemy znaleźć kilka tematycznych działów:  brazylijskie  Mato Grosso i wyprawy do Indian Karajá, Xavántes oraz do plemion znad rzeki Xingu. Argentyna przemierzana jeepem przez cztery lata (1957-1961) przygody z Indianami Jívaro, zwiedzanie  Cuzco oraz Machu Picchu. Znajdziemy tu autorskie zdjęcia, filmy oraz cytaty.

 

Meksyk i Gwatemala tony halik

Osiągniecia prekolumbijskich cywilizacji fascynowały Halika i Dzikowską. Salę poświęconą tej tematyce wypełniają wielokolorowe tkaniny (głównie bluzy kobiece, tzw. huipile) pochodzące z różnych wiosek z Gwatemali, a także kilka ubiorów proweniencji meksykańskiej. Szczególnie fascynuje strój kobiet, ze względu na prekolumbijski rodowód rozpoznawalny w kroju, jak i pokrywających go motywach ornamentalnych. Jednak prawdziwym rarytasem tej części wystawy jest prekolumbijska kolekcja dziewięciu ceramicznych figur tzw. Kultur Zachodu (rozwijających się od 200 r. p.n.e. do 800 r. n.e.), pochodzących z dwóch meksykańskich stanów Jalisco i Colima.

 

W krainach łowców głów oraz Przez Czarny Ląd

Na pierwszym piętrze znajdziemy również  wystawy poświęcone życiu plemion, które dawniej słynęły jako waleczni łowcy głów. Elżbieta Dzikowska dotarła do trudno dostępnych wiosek ludów Asmat i Dani zamieszkujących prowincję Irian Jaya na Nowej Gwinei oraz do osad plemienia Konyak, ulokowanych w stanie Nagaland w Indiach.  W latach 2004–2009 podróżniczka odbyła kilka podróży po Afryce (Gambia i Namibia) W tej części wystawy możemy zobaczyć biżuterię i etncizne maski   wykonaną z wykorzystaniem surowców naturalnych

 

Wielcy Podróżnicy tony halik

Chęć odkrywania swiata, poznawania nowych krain, zwyczajów i ludzi towarzyszy człowiekowi od zawsze. Kolejna ekspozycja w Muzeum poświęcona jest najbardziej znanym podróżnikom i ich dokonaniom. Znajdziemy tu sylwetki marco Polo, Krzystzofa Kolumba Vasco da Gamy, Ferdynanda Magellana, czy Jamesa Cooka. Ciekawwostka jest prezentacja multimedialna, która prezentuje fantastyczne wyobrażenia na temat nieznanych ras luydzkich umieszczone w kronice świata z 1493 roku, stwory  z Bestiariusza (1570 r.) oraz ilustracje dziwnych ludów i zwierząt z Historii monstrów (1642 r.).

 

Biżuteria i tkaniny tony halik

Drugie piętro kamienicy poświęcono dalszym kolekcjom Elżbiety Dzikowskiej, zgromadzonym na azjatyckich szlakach, ukazując tkaniny i ozdoby z Chin oraz interesującą biżuterię wykonaną z półszlachetnych kamieni, głównie korali i turkusów, a pochodzącą z Ladakhu.

 

Polskie odkrywanie i opisanie świata tony halik

Ostatnia cześc wystawy jest poświecona dokonanik naszych rodaków. W sali zaprezentowano wkład Polaków  w poznawanie nowych krain i ludów. Spośród wielu wybitnych postaci przedstawiono Jana Reinholda i Jerzego Adama Forsterów, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Edwarda hr. Mycielskiego–Trojanowskiego, Kazimierza Nowaka, Arkadego Fiedlera, Jana Stanisława Kubarego, Olgierda Budrewicza i Borysa Malkina. Zaprezentowano również egzemplifikację wątku kolekcjonerskiego na przykładzie zbiorów Borysa Malkina – badacza kultur indiańskich z Ameryki Południowej.

 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika – informacje praktcyzne

Adres:

  • ul. Franciszkańska 9/11 87-100 Toruń

Godziny otwarcia: 

  • poniedzialek – zamknięte
  • wtorek -niedziela 10:00-17:00

Ceny biletów:

  • normalny – 10 zł
  • ulgowy – 7  zł

Oficjallna strona internetowa:

  • http://www.muzeum.torun.pl/strona-33-muzeum_podroznikow_im_tony_ego_halika.html