Lwów – miasto atrakcyjne

Lwów – miasto atrakcyjne

07/21/2018 68 By Olga

To był jeden z tych nudnych wieczorów, kiedy zastanawialiśmy się jak wypełnić wakacyjne weekendy. Marzył nam się Wrocław, coby ludzie nie mówili „Cudze chwalicie, swojego nie znacie”.  Mimo to ciągnęło nas na wschód. Nie do konkretnego miejsca, ale tak po prostu… Bo kultura podobna, bo język można poćwiczyć, bo  blisko, bo.. i tak mogłabym wymieniać bez końca, dlaczego w poprzednie wakacje postanowiliśmy podbić wschód, oraz dlaczego Lwów to miasto warte odwiedzenia pod każdym aspektem.

Lwów  atrakcje: Prospekt Swobody 

Najpopularniejsza (i największa) lwowska ulica zaczyna się w okolicach pomnika Mickiewicza i ciągnie się aż do Opery.  Za czasów sowieckich miejsce to nosiło nazwę prospektu Lenina. Prospekt  powstał na skutek stopniowego usuwania obwarowań miejskich, rozpoczętego w 1777 r. Mury wyburzono, a na ich miejscu powstał od strony zachodniej reprezentacyjny bulwar – Wały Hetmańskie, zaś od wschodniej – Wały Gubernatorskie. Prospekt jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście: tu odbywają się wszelkie uroczystości narodowe i religijne oraz mityngi polityczne.

 

Lwów  atrakcje: Kopiec unii Lubelskiej / Wzgórze wysoki zamek

W latach 1835-1839 na Wysokim Zamku utworzono park o tej samej nazwie. Podczas tworzenia parku zmieniono topografię terenu, zasypując obniżenie pomiędzy dwoma oddzielnymi niegdyś wzgórzami – Łysą Górą (Kalwarią), oraz sąsiadującą z nią Polanką, obecnie „ozdobioną” nadajnikiem stacji telewizyjnej – razem tworzą dziś Wysoki Zamek. Pomysł budowy kopca wyszedł od prezydenta parlamentu Austro-Węgier, wybitnego polskiego patrioty Franciszka Smolki, dla upamiętnienia 300-lecia unii polsko-litewskiej. Prace rozpoczęto 11 sierpnia 1869 r. – inicjator ofiarował 70 tys. złotych oraz wkład własnej pracy fizycznej. Na szczyt, mimo że wymaga to nieco wysiłku, warto się wspiąć, aby zobaczyć panoramę śródmieścia, nowych dzielnic i dalszych okolic.

 

Lwów atrakcje: Opera

A właściwie Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Miejsce dawniej nosiło nazwę Teatru Miejskiego, a w dwudziestoleciu międzywojennym Teatru Wielkiego. – teatr we Lwowie zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa. Rzeźby alegoryczne autorstwa Stanisława Wójcika przedstawiają Poezję i Muzykę po lewej stronie, Sławę i Fortunę w centrum, Komedię i Tragedię – po prawej. Figury Muz na attyce są autorstwa Juliana Markowskiego, Tadeusza Wiśniowieckiego, Tadeusza Barącza, Juliusza Bełtowskiego i Antoniego Popiela.

 

Lwów atrakcje: Świątynie

Lwów to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki sakralnej. Zadowoleni będą ci którzy lubią wdychać  zapach kadzidła, posłuchać dźwięku organów lub po prostu wyciszyć się. W mieście przeważają świątynie katolickie, ale można także znaleźć prawosławne cerkwie oraz przepiękną ormiańską katedrę.

 

Lwów atrakcje: Bazary i pchle targi lwów atrakcje

Handel z ręki we Lwowie jest chyba bardziej popularny niż sklepy. Wszędzie można spotkać osoby sprzedające rękodzieło i kwiaty, ale prawdziwą mekką lwowskiego handlu są bazary.  Dla mieszkańców jest to źródło świeżych warzyw, owoców, ryb, i innych produktów spożywczych a dla turystów miejsce kupienia pamiątek. Ponadto lwowskie pchle targi są kopalnią  wszelakiej maści ciekawych reliktów przeszłości  😉

 

Lwów – atrakcje: Gaj Szewczenki 

W muzeach na świeżym powietrzu jest coś takiego, co powoduje, że zwiedza się je z przyjemnością. Ten zapach starego drewna, zwierząt, trawy, świergot ptaków… Zwiedzanie Gaju Szewczenki ulokowanego w północno-wschodniej części miasta to przyjemna odskocznia od miejskiego zgiełku i smogu, który otacza nas na co dzień.

 

Lwów atrakcje: Kuchnia lwów atrakcje

W ciągu kilku dni we Lwowie udało nam się poznać więcej ciekawych smaków niż w trakcie innych podróży (no, może poza Wietnamem).  Było słodko i słono, wegańsko i tradycyjnie. Na mieście jedliśmy śniadania, obiady i kolacje, a później testowaliśmy lokalne bary, bo przecież człowiek to nie wielbłąd ;]

 

Lwów  atrakcje: Sztuka uliczna

Miasto tygiel różnych kultur i lustro całej Europy Środkowej i Wschodniej. To skupisko zaskakujących smaków, imponujących świątyń i urzekającej architektury niezniszczonej przez wojnę. Na wielu budynkach można znaleźć kolorowe dzieła sztuki ulicznej, a w schowanych między domami podwórkach zobaczyć kolekcje starych zabawek.

Lwów atrakcje:

Lwów atrakcje:

 

Lwów atrakcje: Cmentarze

Łyczakowski, Orląt Lwowskich i Janowski – wszystkie trzy zasługują na uwagę. O ile do dwóch pierwszych nie trzeba namawiać i są one stałym punktem wycieczek, o tyle Cmentarz Janowski jest zupełnie zapomniany przez Polaków, mimo, że jest on tak samo związany z naszą historią, co Łyczakowski.

Wracając ze Lwowa, nie zapomnijcie przywieźć paniątek – jest ich tutaj ogromny wybór.

Lwów atrakcje:

Lwów skradł nasze serca, i planujemy kolejną wizytę w tym mieście, oraz polecamy je znajomym, którzy szukają ciekawych i budżetowych kierunków podróży. 

lwów atrakcje

A Wy, byliście już we Lwowie?