Budapeszt na weekend – 13 największych atrakcji

Budapeszt na weekend – 13 największych atrakcji

07/15/2018 36 By Olga

Budapeszt to miasto niezwykłe i bardzo bliskie Polakom. Podobno każdy kto odwiedził stolicę Węgier, wraca z niej zauroczony i planuje odwiedzić ją ponownie. Wiem coś o tym, sama powróciłam do Budapesztu po kilkunastoletniej przerwie, aby poznać miasto na nowo.

Wzgórze Zamkowe

Ukoronowaniem pagórkowatego zachodniego brzegu Dunaju jest Wzgórze Zamkowe, dzielnica pełna zabytków (m.in. wspaniały Zamek, Baszta Rybacka oraz szpital, który kiedyś był schronem atomowym!) i słynąca ze wspaniałych widoków.

 

Wielka Synagoga

XIX-wieczna Synagoga w Budapeszcie to największy tego typu obiekt w Europie i drugi co do wielkości na świecie. Została wzniesiona w stylu mauretańskim. Świątynia może pomieścić nawet 3000 osób.

Łaźnie termalne

W Budapeszcie znajduje się kilka kompleksów basenów  i łaźni termalnych. Wody pitne oraz te w basenach  pomagają w leczeniu różnych schorzeń np. chorób stawów i problemów żołądkowych.

Wzgórze Gellerta

Góra Gellerta z Cytadelą i Pomnikiem Wolności zawsze była owiana złą sławą. To właśnie tutaj został zamordowany przez pogan Sagredo Gellert, włoski biskup misyjny działający na Węgrzech. Góra ma 130 m n.p.m., warto się na nią wspiąć, aby zobaczyć panoramę Budapesztu.

Kościół Pod Wezwaniem Najświętszej Maryi Panny

To jedna z najbardziej znanych świątyń na Węgrzech. Lepiej znana jest jako Kościół Macieja. Pierwsza budowla sakralna powstała w tym miejscu już w XIII wieku. Obecny kształt nadano jej sześć stuleci później.

Most Łańcuchowy

Praga ma swój Most Karola, a Budapeszt ? Pierwszy most łączący dwie części – Budę i Peszt, powstał w XIX wieku z inicjatywy Istvana Széchenyi’ego, polityka węgierskiego, którego imię nadano budowli.

Ruin Bary

Szimpla Kert to pierwszy i zarazem najpopularniejszy ruin bar w węgierskiej stolicy. Funkcjonuje w dzielnicy żydowskiej od 2004 roku.
Szimpla  ma klasyczne wszystko, co ruin bar mieć musi: umyślnie niedopasowane meble, których  „lepsze dni: skończyły się kilak dekad temu, oldskulowe automaty do gier, różnego rodzaju  sztuka, którą niektórzy goście mają denerwujący zwyczaj zabierając do domu.

Latem funkcjonuje tu ogród, w którym można złapać promienie słoneczne, i nawdychać się papierosowego dymu, który imituje spaliny stojącego po środku wraku NRD-owskiego cudu techniki – Trabanta.

 

Jaskinia Pavlogy

Ta jaskinia jest najdłuższą na wzgórzach Budy i trzecią najdłużsąa w kraju. Od 1944 roku jest wysoce chronionym obszarem ochrony przyrody.. Jego długość przekracza 7 200 metrów; wymiar pionowy wynosi 104 m. Temperatura jest stała 11 stopni Celsjusza, więc ubierz się dobrze, przynieś buty turystyczne i spróbuj wspinać się po drabinach.

 

Memento Park

Złożony pomysł i myśl historyczna stojąca za Memento Park – sposób, w jaki odróżnia dwie epoki, odtwarza tyranię oczami sztuki – ma międzynarodowe znaczenie i jest symbolem godności demokracji„.

Spacer alejkami i podziwianie pomników, stawianych ku chwale komunizmu, będącymi symbolem ucisku narodu węgierskiego, pogawędka z Putinem albo Breżniewmem

 

Park miejski i Zamek Vajdahunyad

Zamek znajduje się w XIV. dzielnicy Budapesztu, na terenach Parku Miejskiego, na tzw. Wyspie Széchenyiego. W 1896 z okazji 1000-lecia istnienia kraju w budapesztańskim parku miejskim  odbyła się wielka Wystawa Milenijna. NA czas trwania wydarzenia wzniesiono  zespół drewnianych budynków), które były kopiami obiektów z terenu „Wielkich Węgier” i miały reprezentować różne style obecne w węgierskiej  architekturze węgierskiej. Wystawa tak spodobała się publiczności, że prezentowane budynki w latach 1904–1908 zostały wybudowane ponownie, ty razem z z trwałych materiałów.

W samym parku znajdziemy mnóstwo ciekawych rzeźb, m.  In. tę przedstawiającą Galla Anonima. Legenda  głosi, ze jeżeli dotknie się pióra, które trzyma Gall, zostanie się obdarzonym talentem pisarskim 😉

 

Parlament

Gmach powstał po połączeniu trzech dawnych miast (Budy, Óbudy i  Pesztu) w jedno. Władze miejskie uznały, że zjednoczona stolica potrzebuje nowej, reprezentacyjnej siedziby.

Budowa trwała od 1885 do 1904, choć pierwsze posiedzenie odbyło się już w 1896, podczas hucznie obchodzonej rocznicy 1000-lecia państwa węgierskiego. Przy budowie pracowało  1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł. Parlament reprezentuje styl neogotycki i jest jednym z największych budynków tego typu w Europie (większy znajduje się tylko w Bukareszcie!)

 

Wielka Hala Targowa

Największy i najstarszy zadaszony  targ w Budapeszcie. Pomysł budowy tak dużej hali targowej powstał z inicjatywy pierwszego burmistrza Budapesztu Károliego Kamermayera. Mimo, zew hala targowa jest największym dokonaniem pierwszego burmistrza węgierskiej stolicy, sam Kamermayer uczestniczył w otwarciu obiektu jako zwykły obywatel, ponieważ kilka lat wcześniej odszedł na emeryturę.

Hala to miejsce zakupów nie tylko rzeczy spożywczych  ale także mnóstwa pamiątek i lokalnego rękodzieła. Tam też najlepiej zapoznać się ze specjałami kuchni węgierskiej.

 

Metro

Budapesztańskie metro otwarte w 1896 roku to najstarsza kolej podziemna w kontynentalnej części Europy[3].

Obecnie sieć metra składa się z czterech linii:

  •   żółta linia (najstarsza) łączy Vörösmarty tér z Mexikói út (przebiega tylko przez Peszt);
  •  czerwona linia metra łączy Örs vezér tere we wschodnim Peszcie z Déli pályaudvar (Dworzec Południowy) w Budzie;
  • niebieska linia metra łączy Kőbánya-Kispest z Újpest-Központ (jedynie po stronie peszteńskiej);
  • zielona linia (najnowsza)  metra łączy dworzec Keleti z dworcem Kelenföld (7,4 kilometra)

Punktem przecięcia tras trzech linii jest stacja Deák Ferenc tér, położona pod głównym placem Pesztu. Łączna długość szlaków wynosi 38,3 km, zaś ilość stacji – 52.

 

https://www.budapestinfo.hu/

A Wy byliście już w Budapeszcie? jakie są Wasze wrażenia?