Praga na weekend – dziesięć rzeczy ktore musisz zrobić!

Praga na weekend – dziesięć rzeczy ktore musisz zrobić!

05/23/2018 68 By Olga

Do tej pory odwiedziłam Pragę trzy razy. I wiem, że będą następne. Dlaczego? Bo to miasto, które oferuje turystom nie tylko piękne widoki, ale także ciekawe zabytki, oraz jedzenie i klimatyczne bary. I za każdym razem można odkryć to miasto na nowo. Postanowiliśmy dla Was wyszczególnić te obiekty, które po prostu musicie zobaczyć/spróbować podczas 2 dni w Pradze (czy weekendu). Resztę zobaczycie następnym razem – na pewno tu wrócicie 🙂

1. Zobaczyć zegar astronomiczny praga na weekend

Główny plac miasta zawsze jest pełen ludzi, a w okolicach pełnych godzin są po prostu tłumy. Wszyscy patrzą w górę, obserwując wskazówki zegara astronomicznego w oczekiwaniu na wybicie pełnej godziny.To właśnie wtedy w okienku zegara pojawiają się z ruchome figurki dwunastu apostołów i wyobrażenia Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.

2. Zjeść smażony syr praga na weekend

Najlepiej z hranolkami i tatarską omacką. I popić czeskim piwem! Milion kalorii radości 😉

 

3. Dać się przytłoczyć ogromem katedry Wita

Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha nazywana klejnotem architektonicznym Europy. Budynek, który powstawał przez prawie sześć stuleci jest symbolem duchowym Czech oraz siedzibą praskich arcybiskupów, prymasa czeskiego a także  miejscem koronacji i pochowku czeskich królów. Znajdują się tu insygnia koronacyjne, w tym najważniejsze – korona świętego Wacława oraz barokowe berło, jabłko królewskie, miecz koronacyjny oraz cenne dzieła sztuki.

 

4. Posłuchać muzyki pod Ścianą Lennona

Mur pokryty pięknym graffiti i spokojna muzyka to idealny sposób na obcowanie ze sztuką i relaks. Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia ściana stanowiła ujście frustracji  młodych Czechów odnośnie reżimu komunistycznego Gustáva Husáka. Ruch studentów został ironicznie nazwany „Lennonismem”, a czeskie władze niepochlebnie się o nich wyrażały (nawiązując np. do zachodniego kapitalizmu).

Mur żyje własnym życiem, ciągle się zmienia., a oryginalny portret Lennona został zamalowany pod warstwami nowej farby. Nawet wtedy, gdy ścianę przemalowano przez niektóre instytucje, na drugi dzień znów zapełniała się kolorowymi rysunkami i pacyfistycznymi cytatami, symbolizującymi miłość, równość i pokój na świecie.

 

5. Poszukać dziwnych pomników praga na weekend

Raczkujące dzieci z twarzami przypominającymi …  (no własnie co? kody kreskowe, otwory na monety czy może coś innego?) znajdują się  przed wejściem do Muzeum Kampa i są częścią projektu „Dzieci” realizowanego przez czeskiego artystę  Davida Černego – wyglądają tak samo jak te, które pełzną po wieży telewizyjnej, ale tu można obejrzeć je z bliska. Inne dzieła Cernego znajdziecie p. tutaj.

 

6. Zjeść Trdelníka praga na weekend

Jeżeli zgłodniejecie podczas zwiedzania miasta, nie martwcie się. Na pewno znajdziecie na swojejd rodze budkę, z ktorej roztacza się aromatyczny zapach grillowanego ciasta i cynamonu. A stąd juz bisko, aby w wasze łapki (a póxniej brzuszki) trafił ten słowacki (TAK, SLOWACKI) przysmak, najlepiej wypełniony nutellą (bo kto nie lubi nutelli?).

7. Zadbać o miłość praga na weekend

Zapinanie kłódek na moście to tradycja (moda) obecna w wielu miastach.Nie tylko zagranicznych, ale także polskich (Warszawa, Toruń, Wrocław…). Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zostawili po sobie pamiątki w postaci pięknej, czerwonej kłódki w kształcie serca (w końcu to były walentynki ;p)

8. Przespacerować się mostem Karola

Ruch jak na Marszałkowskiej, ludzie biegną, przepychają się pomiędzy powoli spacerującymi turystami, ktoś maluje obrazy, ktoś inny sprzedaje ręcznie robioną biżuterię, a to wszystko w otoczeniu średniowiecznych pomników i brukowanego traktu. I nic nie wskazuje na to, ze jeszcze kilkaset lat temu (początki mostu powstały w 1357 r.) odbywały się tu turnieje rycerskie i egzekucje.

9. Odwiedzić muzeum

Poza klasykami typu, muzeum historii, sztuki czy etnografii w Pradze znajdziecie  również muzea hmm.. niekonwencjonalne.. Muzeum komunizmu (a także plakatów i pojazdów z tamtego okresu), Dom Alchemika a dla dorosłych Muzeum Piwa, Muzeum Tortur  albo Muzeum Maszyn Erotycznych dostarczą ciekawych i niezapomnianych wrażeń 🙂

My postawiliśmy na tradycję i zwiedzaliśmy Muzeum Wojskowe.

10. Przytulić Krecika praga na weekend

Bo  Krecik w Pradze jest wszędzie – w każdym sklepie z pamiątkami, na lokalnych produktach spożywczych, w księgarniach….. Niestety, Czesi w kreciku wyczuli biznes i każą sobie za tego pluszowego  zwierzaka płacić jak za zboże.  Nawet malutkie pluszaki  kosztują około 30 zł, maskotka przeciętnego rozmiaru to koszt nawet 100 zł. Dlatego lepiej przytulić :]