Gaj Szewczenki – historia na świeżym powietrzu

Gaj Szewczenki – historia na świeżym powietrzu

04/12/2018 44 By Olga

W muzeach na świeżym powietrzu jest coś takiego, co powoduje, że zwiedza się je z przyjemnością. Ten zapach starego drewna, zwierząt, trawy, świergot ptaków… Zwiedzanie  Gaju Szewczenki ulokowanego w północno-wschodniej części Lwowa, blisko Wysokiego Zamku to przyjemna odskocznia od miejskiego zgiełku i smogu, który otacza nas na co dzień.

 

Gaj Szewczenki – Historia

 

gaj szewczenki

Muzeum zostało założone w 1971 roku. Powstało, aby zachować zabytki architektury, sprzęty domowe i przedmioty sztuki ludowej wszystkich historyczno-etnograficznych grup Zachodniej Ukrainy, które zostały sformowane w końcu XIX – na początku XX stulecia.

gaj szewczenki

gaj szewczenki

 

 

Gaj Szewczenki – Ekspozycja

gaj szewczenki

Ekspozycja składa się z następujących rejonów:  Bojkowszczyzna, Łemkowszczyzna, Huculszczyzna, Wołyń, Podole, Polesie, Bukowina, Pokucie, Zakarpacie, Lwowszczyzna.

gaj szewczenki

gaj szewczenki

Każda z wyżej wymienionych grup jest przedstawiona na zasadzie mikro-wioski, na którą składają się nie tylko budynki mieszkalne, ale także pomieszczenia gospodarcze, przemysłowe, sakralne. Każdy budynek ma odpowiednie otoczenie, które pomaga w odtworzeniu trybu życia, pracy i odpoczynku mieszkańców zachodnio-ukraińskiej wioski.

gaj szewczenki

gaj szewczenki

Dziś lwowski skansen jest jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Na obszarze 50 ha zgromadzono 150 zabytków ludowej drewnianej architektury. Najstarszy z budynków powstał w latach 1749 (cerkiew z wioski Krywka).

Przedstawione zostały tutaj także budynki i pomieszczenia, które charakteryzują karpacką gospodarkę smolarską i leśne rzemiosło.

gaj szewczenki

gaj szewczenki

Bardzo bogate są magazyny w muzeum, gdzie zgromadzono około 21 tysięcy eksponatów. Są to kolekcje odzieży i tkanin, mebli, instrumentów muzycznych, ceramiki, zdobień, ikon, przedmiotów kościelnych. Znajduje się tutaj unikatowa kolekcja 120 rękopisów i starodruków.

gaj szewczenki

gaj szewczenki

gaj szewczenki

Teren muzeum stanowi jedno z najbardziej lubianych miejsc odpoczynku mieszkańców Lwowa a także turystów odwiedzających miasto. Odbywają się tu festiwale muzyki ludowej, organizowane są występy zespołów ludowych a w czynnej cerkwi młode pary przysięgają sobie miłość (trafiliśmy na kilka orszaków weselnych i  sesji ślubnych – te w ludowych strojach były przepiękne!).

gaj szewczenki

gaj szewczenki

W halach wystawkowych można się zapoznać z dziełami sztuki ludu ukraińskiego i innymi eksponatami dotyczącymi kultury tego regionu. W okresie istnienia – a to ponad 40 lat – muzeum odwiedziło ponad 3 mln turystów z różnych krajów świata. Każdego roku odwiedza je około 150 tysięcy turystów.

gaj szewczenki

gaj szewczenki

gaj szewczenki

Do najcenniejszych zabytków należą przeniesione w stanie nienaruszonym cerkwie: bojkowska z 1763 i łemkowska z 1831.

gaj szewczenki cerkiew bojkowska

 

 

Gaj Szewczenki – informacje ogólne

gaj szewczenki

Adres:

Львів, вул. Чернеча Гора, 1

Godzny otwarcia:

poniedziałek – niedziela, 9-18

Ceny biletów:

normalny 30 hrywien

ulgowy – 20 hrywien

Oficjalna strona obiektu:

lvivskansen.org

gaj szewczenki

 

Więcej informacji o Lwowie znajdziecie pod tym linkiem.