Zamek na wzgórzu – Bratislavský hrad

Monumentalny Zamek Bratysławski widoczny jest wielu punktów miasta. Jego sylwetkę zauważy każdy, kto odwiedzi stolicę Słowacji. Majestat budowli podkreśla  lokalizacja. Wzgórze,na którym znajduje się zamek, osiąga wysokość 85 m nad poziomem rzeki Dunaj.

Zamek w  Bratysławie – Historia

 

Zamek w Bratysławie

Początki warownych budowli na terenie obecnej Bratysławy sięgają starożytności.  Wzgórze, na którym obecnie znajduje się zamek, ówcześnie stanowiło główny plac i miejsce spotkań położonej u jego stóp celtyckiej osady. Swoje budowle wznosili tu też Rzymianie i Słowianie. Z początkiem średniowiecza wzgórze wraz z całą okolicą przeszło pod władzę Węgrów. W X wieku powstał tu zamek z kamienia, zamieniony w fortecę obronną w XV wieku. W wieku XVI przebudowano go w stylu renesansowym, a sto lat później – w stylu barokowym. Usunięto wtedy elementy fortyfikacyjne i poszerzono przestrzeń mieszkalną, oraz nadano budowli bardziej luksusowy styl.   Później zamek oddano Kościołowi (powstała tu szkoła katolicka), a kilkadziesiąt lat później – koszary. W 1784 roku zamek oddano Kościołowi katolickiemu (powstała tu szkoła katolicka), następnie w 1802 roku założono tu koszary. W 1811 roku zamek uległ zniszczeniu w trakcie pożaru będącego dziełem wojsk Napoleona.  Ogromnych ruin spalonego kompleksu zamkowo-pałacowego nie ruszano przez kolejnych 150 lat. Dopiero w 1968 roku ukończono rekonstrukcję pałacu zamkowego.

Zamek w Bratysławie

Zamek w Bratysławie

 

Zamek w Bratysławie – Obecnie

Zamek w Bratysławie

Niektóre pomieszczenia w obiekcie Zamku Bratysławskiego zostały udostępnione zwiedzającym. W pomieszczeniach zamkowych znajdują się eksponaty Muzeum Historycznego (Historické múzeum), które stanowi część Słowackiego Muzeum Narodowego (Slovenské národné múzeum).

W ostatnich latach odnowiono fasadę zamku, która uzyskała jasny kolor (przedtem mury były szarobrązowe).

Zamek w Bratysławie

Latem na dziedzińcu grodu pod gwiaździstym niebem odbywają się Letnie Dni Szekspirowskie i koncerty.

Do areału zamku należy też park, w którym są widoczne fundamenty wielkomorawskiej bazyliki. Podczas spaceru po parku zwiedzający ma okazję podziwiać panoramę Bratysławy. Zamkowy ogród ze względu na swój urok jest często wybierany przez młode pary jako sceneria do zdjęć ślubnych.

Zamek w Bratysławie

Zamek w Bratysławie

W przyzamkowym parku, tak jak i na terenie całego miasta, można zobaczyć ciekawe pomniki wykonane z brązu.

Zamek w Bratysławie

 

Zamek w Bratysławie  – Informacje praktyczne

Zamek w Bratysławie

Adres:

Zámocká 2
81101  Bratislava

Godziny otwarcia:

 • od kwietnia do września: 9:00-21:20
 • od października do marca: 9:00 – 18:00

Godziny otwarcia muzeum

 • 9:00 – 17:000 (codziennie, oprócz poniedziałków)

Oficjalna strona internetowa Zamku w Bratysławie

O innych atrakcjach Bratysąlwy przeczytaćie w tym artykule.

Zamek w Bratysławie

29 myśli na temat “Zamek na wzgórzu – Bratislavský hrad

 1. piękny zamek! 🙂 w zasadzie nie przypomina mi takiego typowego zamku, przez to, że jest w takim nowoczesnym stylu, ale wszystko tłumaczy to, że trzeba było go odbudowywać. Przejrzałam właśnie na googlach kilka zdjęć zamku z brzegu Dunaju i muszę przyznać, że wygląda pięknie z takiej perspektywy i chętnie bym odwiedziła to miejsce. Ogrody skradły moje serce! przecudowne miejsce! ale Wam za zazdroszczę tych wszystkich podróży! 🙂

  1. Zdecydowanie warto! Zbiory Muzeum też są bardzo ciekawe, ale niestety nie mielismy czasu ich zobaczyć na własne oczy.

  1. My tez to uwielbiamy – od śriedniowiecznych warowni aż do barokowych perełek – wszystkie są świetne.

 2. Dziedziniec zamku robi ogromne wrażenie. Ogród pięknie wkomponowany. Bardzo zadbany. Może Kiedyś tam dotrzemy uwielbiam Zamki i, zamczyska. U nas w Polsce można by było odbudować parę zamków.

  1. Jeżeli uwilebiasz zamki – polecami Ci trocki zamek na wyspie – na prawdę urocze miejsce. A jeżeli lubisz p[rtzepych – odwiedź wiedeński Schonbrunni jego wspaniałe ogrody!

 3. Przecudne zdjęcia 🙂 ! Jeszcze niegdy nie byłam w Bratysławie, ale gdy się tam wybiorę, to na pewno odwiedzę ten piękny zamek 🙂 !

 4. Bardzo dawno bylam w Bratysławie i zamku nie zwiedziłam. Myslę, że zaplanuję wyjazd ponownie:-) Zamek prezentuje sie ciekawie.

 5. Byłam w Bratyslwie niemal w zamierzchłych czasach i właśnie wtedy nikt nie wspominał jeszcze o zamku. Był sobie samotnie na wzgórzu z dala od wszystkiego. Cieszę się,że pomału wraca do łask i staje się centrum kulturowym miasta.

Dodaj komentarz