Japonia na wyciągnięcie ręki

Kraj kwitnącej wiśni jest podróżniczym marzeniem wielu z nas. Jednak niewielu daje się zrealizować to marzenie. Na przeszkodzie stają tu: odległość, drogie połączenia i wiele innych po. A teraz wyobraź sobie, że możesz zachwycić się Japonią nie opuszczając granic naszego kraju.

wrocław ogród japoński

Ogród Japoński stał się wrocławską namiastką kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Obiekt powstał w latach 1902-1912 na Wystawę Światową organizowaną rok później. Przygotował i urządził go Fritz von Hochberg, znany japonista.

wrocław ogród japoński

Po zakończeniu wystawy ogród pozostawiono w nowym kształcie, zabrano jednak wypożyczone oryginalne elementy kamienne, w dużej mierze decydujące o japońskim charakterze ogrodu.

wrocław ogród japoński

wrocław ogród japoński

W 1995 r. opracowano projekt renowacji ogrodu pod kierunkiem prof.  Nishikawy z Tokio. Następnie w latach 1996-1997, przy współpracy ambasady Japonii oraz ogrodników z Wrocławia i Nagoi, przeprowadzono prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Pracami kierował Y. Takamura. Dwa miesiące po uroczystym otwarciu, w lipcu 1997 podczas powodzi stulecia, ogród znajdował się przez trzy tygodnie pod wodą. Zniszczenia były tak duże, że konieczna stała się kolejna renowacja. Ponowne otwarcie nastąpiło w październiku 1999 r.

wrocław ogród japoński

Ogród stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury (na bilecie widnieje zapis: [..] Obecny kształt ogrodu zawdzięczamy pracy polskich i japońskich specjalistów, którymi na etapie projektowym kierował prof. Ikuya Nishikawa. Japońscy specjaliści budowy ogrodów, wraz z firmami polskimi, stworzyli w czasie 2 lat piękny zakątek o typowo japońskim charakterze [..]).

wrocław ogród japoński

Ogród ten to połączenie kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży.

wrocław ogród japoński

Kompozycję ogrodu wyznacza przejście od bramy głównej Sukiya-mon przez most prosty na stawie Yumedono Bashi, rozwidlające się dalej na dwie ścieżki. Jedna ścieżka prowadzi brzegiem stawu od łagodnej żeńskiej kaskady Onna-daki do gwałtownej kaskady męskiej Otoko-daki, a druga przez łukowy most Taiko Bashi do pawilonu herbacianego Azumaya. Zgromadzone w ogrodzie kamienne dekoracje powstały w XVIII i XIX wieku i pochodzą ze zlikwidowanych dawnych orgodów japońskich.

wrocław ogród japoński

Ogród stanowi idealne miejsce na chwilę wakacyjnego relaksu. Świetnie się tu będą czuli również amatorzy fotografii.

wrocław ogród japoński

wrocław ogród japoński

Wrocław: Ogród Japoński – adres

 Adama Mickiewicza 1, 51-618 Wrocław

Wrocław: Ogród Japoński – otwarcie

Ogród jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 9.00-19.00.

Wroclaw: Ogród japoński – cennik

 • Bilet normalny  4 zł,
 • Bilet ulgowy 2 zł.
 • Roczny karnet  20 zł.
 • Możliwość przygotowania sesji zdjęciowej np. ślubnej wynosi 100 zł.

Źródło: Zarząd Zieleni miejskiej we Wrocławiu

39 myśli na temat “Japonia na wyciągnięcie ręki

 1. Mam słabość do Wrocławia. Uwielbiam to miasto. W ogrodzie japońskim byłam nie raz. Chciałabym w tym roku zabrać tam męża. Znów na parę dni uciec do Wrocławia 🙂 Pozdrawiam

 2. Bardzo urokliwe miejsce. Byłam tam wiele razy i zabierałam gości, którzy mnie odwiedzali, kiedy jeszcze mieszkałam we Wrocławiu.

 3. Byłam kilkukrotnie i uwielbiam to miejsce, a nawet nie wiedziałam, że jest taki stary! ♥ Mam jednak okropnego pecha, bo jeszcze nigdy nie udało mi się ujrzeć go skąpanego w słońcu…

 4. Nawet nie wiedziałam o jego istnieniu. Muszę sobie wpisać co kajetu jego nazwę. Wiosna wybieramy się do Wrocławia to może uda nam się go odwiedzić.

 5. Uwielbiam to miejsce! Każda wycieczka do Wrocławia wiąże się z koniecznością odwiedzenia parku japońskiego 🙂 Przepięknie tam jest.

 6. Bardzo łade zdjęcie i fajne miejsce do spędzenia miło czasu na świeżym powietrzu 🙂
  Chyba czas się tam wybrać, tylko może w okresie letnim 🙂

 7. Szczerze? Patrząc tylko na zdjęcia nie powiedziałabym, że to Polska, a Japonia 😀 Ten kraj to moje podróżnicze marzenie, mam nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni 🙂

 8. My długo Japonię odkładaliśmy na później bo za drogo a jak wreszcie dotarliśmy to okazało się ze jest duzo taniej niż szacowaliśmy! Kraj rewelacyjny!

 9. Bardzo mnie zacheciliście tak pięknymi zdjęciami 🙂 Jak tylko poczuję wiosnę, to popędzę do tego pieknego ogrodu. Hmmm- super- Japonia bez Japonii 🙂

 10. Kilka lat temu miałam przyjemność oprowadzać pewną japońską parę po tym miejscu.
  I usłyszałam od nich, że ten ogórd jest „bardziej japoński, niż większość tego typu ogrodów w Japonii”. 🙂

  Byli nim zachwyceni, wszystko tam jest dopracowane i idealne 🙂

Dodaj komentarz