Wilno w jeden dzień.

Wilno jest zdywersyfikowane. Na przestrzeni wieków tak często zmieniało swoja przynależność, że zmienność stała się jego naturą. Dlatego każdy odwiedzający to miasto, niezależnie od przedmiotu poszukiwań, z łatwością zobaczy w Wilnie to, czego potrzebuje.

Najlepsze śniadanie na dworcu 🙂

1. Ostra brama wilno

Wilno w jeden dzień

Ulokowana minutę drogi od naszego hotelu jest najważniejszym wileńskim zabytkiem. Początkowo brama ta nazywana była Miednicką, gdyż znajdowała się na szlaku prowadzącym do Miednik. Nazwa „Ostrej” może pochodzić od nazwy dzielnicy położonej wówczas na obrzeżach miasta.

W XVII wieku obok Ostrej Bramy zbudowana została drewniana kapliczka i w niej umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej. Po pożarze wzniesiono murowaną kaplicę. Obecny wygląd nadany został kaplicy po rekonstrukcji w XIX wieku.

W kaplicy ostrobramskiej znajduje się cudowny obraz Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej. Jest to jeden z najwybitniejszych renesansowych dzieł malarskich na Litwie zwany Madonną Ostrobramską lub Madonną Wileńską. Namalowany został w XVII wieku specjalnie do tej kaplicy i wzorowany był na rycinach holenderskiego malarza Martina de Vosa Od ponad trzystu lat obraz ostrobramski słynie z cudów. Był on czczony i uważany za cudowny zarówno przez katolików, jak też przez wiernych prawosławnych i unitów. Znany jest na całym świecie, a jego kopie znajdują się w kościołach wielu krajów.

Wilno w jeden dzień

Obecnie Ostra Brama dla większości jest miejscem świętym – sanktuarium Maryjnym. Jednakże kilka stuleci temu była to tylko jedna z dziesięciu bram miasta z basztą obronną – jedyna, która przetrwała do dziś. O funkcjach obronnych tej budowli świadczą strzelnice dobrze widoczne na zewnętrznej elewacji bramy. Główna fasada kaplicy ostrobramskiej pochodzi z późniejszego okresu.

 

2. Baszta Giedymina wilno w jeden dzień

Wilno w jeden dzień

Znajdująca się na Górze Zamkowej Baszta jest uważana za symbol Wilna. Legenda głosi, że Zamek Giedymina został zbudowany, gdy Wielkiemu Księciu Litewskiemu Giedyminowi przyśnił się proroczy sen. Zamek Giedymina został wybudowany i do dziś jest jednym z najpiękniejszych zabytków Starego Miasta. Należy wspomnieć, że podczas panowania Giedymina zamek był nie tylko politycznym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego, ale również częścią jego umocnień obronnych. 1 stycznia 1991 po przywróceniu państwowości Litwie, na baszcie Zamku Giedymina oficjalnie wywieszono litewską flagę.

 

3. Brzuch pomyślności wilno w jeden dzień

Wilno w jeden dzień

Odsłonięta w czerwcu 2013 r. rzeźba nosi nazwę „Brzuch pomyślności”,. Ponoć pogłaskanie okrągłego brzuszka ma zapewnić nam pomyślność.

Płaskorzeźbę z brązu o wielkości 40 cm, stworzoną przez Romasa Kvintasa możecie zobaczyć na ścianie budynku „Novotel” i centrum biznesowego (ul. Vilniaus 10).

 

4. Rdzawa rurawilno w jeden dzień

Wilno w jeden dzień

Wątpliwe dzieło sztuki autorstwa litewskiego artysty, Vladasa Urbanavičiusa, zostało zainstalowane w nad brzegiem rzeki Wilii w 2009 roku, gdy Wilno stało się Europejską Stolicą Kultury. Na zlecenie władz stołecznego samorządu dzieło sztuki ustawiono wówczas nad Wilią, między mostami Zielonym i Mendoga, rzeźba przedstawia rdzawą rurę. Początkowo rzeźba miała ozdabiać miasto tylko na okres piastowania tytułu ‚Europejskiej stolicy kultury’, jednak rok 2009 juz dawno za nami, a rura dalej szpeci brzeg rzeki…

 

5. ratusz w Wilnie

Wilno w jeden dzień

W 1387 roku Litwa przyjęła chrzest, a Wilnu nadane zostały prawa Magdeburskie. Toteż zaistniała potrzeba wzniesienia siedziby władz miejskich. Ponieważ w tym miejscu znajdował się Rynek miasta, ratusz zbudowano właśnie tu. W budynku rozlokował się Magistrat (czyli Rada Miasta). Znajdowały się tu sale sądowe, skarbiec, archiwum, skład broni i amunicji oraz pomieszczenie, gdzie przechowywane były wzorce jednostek miar. W piwnicy było więzienie. W XIX wieku ratusz zamieniono na Teatr Miejski. Odbyła się tu premiera opery „Halka” polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.W XX wieku w budynku tym mieściło się Muzeum Sztuki. Obecnie jest to budynek reprezentacyjny. W ratuszu odbywa się wiele różnorodnych imprez artystycznych: koncertów, wieczorów literackich, prezentacji książek, wystaw, festiwali Fronton ratusza zdobi herb Wilna – św. Krzysztof z Dzieciątkiem.

 

6. Kościół św. Kazimierza

Wilno w jeden dzień

Świątynia św. Kazimierza – to pierwszy na Litwie barokowy kościół. Na pamiątkę o Świętym Kazimierzu wznieśli go jezuici wspomagani przez Wielkiego Kanclerza Litewskiego Leona Sapiehę. Budowa trwała 14 lat i została zakończona w 1618 roku. Kościół ten projektowano na wzór pierwszego barokowego kościoła Il Gesu w Rzymie. Kościół św. Kazimierza był głównym kościołem jezuickim w Wielkim Księstwie Litewskim.

Ciężkie próby wypadły na los tej świątyni: w 18 wieku spłonęła i została na nowo odbudowana, podczas wyprawy Napoleona na Moskwę zamieniono ją na magazyn zbożowy, w XIX wieku przebudowano na cerkiew prawosławną. Prawdopodobnie będąc w Wilnie w cerkwi tej modlił się rosyjski pisarz Fiodor Dostojewski. Podczas I wojny światowej świątynia służyła jako kościół garnizonowy dla niemieckich żołnierzy. W czasach sowieckich mieściło się tu muzeum ateizmu.

Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości kościół św. Kazimierza został zwrócony wiernym. Do klasztoru wrócili jezuici, którzy w czasach sowieckich dzałali w podziemiu. Otwarte zostało też Gimnazjum Jezuickie.

W kościele tym służył święty Andrzej Bobola – przypomina o tym tablica pamiątkowa.

 

7.  Kościół prawosławny św Mikołaja

Wilno w jeden dzień

Cerkiew została zbudowana w roku 1514 przez wielkiego hetmana, księcia Konstantego Ostrogskiego. Wzniesiona w stylu gotyckim, w roku 1609 przekazana unitom. Zniszczona przez pożary, w XVIII wieku odbudowana w stylu rokokowym. W 1827 roku przekazana z powrotem duchowieństwu prawosławnemu. W 1865 roku przebudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim.

Wilno w jeden dzień

 

8. Katedra św. Stanisława i Władysława

Wilno w jeden dzień

W 1514 r. hetman wielki litewski Konstanty Ostrogski ufundował w tym miejscu gotycką cerkiew, która w XVIII w. spłonęła i następnie została odrestaurowana w stylu późnego baroku. Później, zgodnie z wolą generał-gubernatora Murawiewa cerkiew przebudowana w rosyjskim stylu narodowym – bizantyńskim (na ścianie kaplicy znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Murawiewowi). Mimo zmian, fasada i wnętrze cerkwi zachowały rysy gotyckie.

Wilno w jeden dzień

 

9. Kościół św. Katarzyny

Wilno w jeden dzień

To pierwszy kościół wileński całkowicie odrestaurowany po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Ten jeden z najpiękniejszych późnobarokowych kościołów należał do Sióstr Benedyktynek. Zespół budynków klasztornych kształtował się w XVII–XIX wiekach.

Obecny wygląd kościołowi nadany został podczas rekonstrukcji po wielkim pożarze w 1737 roku.  W czasach sowieckich kościół św. Katarzyny zamieniony był na magazyn i bardzo z tego powodu ucierpiał. Po zakończeniu renowacji w 2006 roku otworzył swoje podwoje dla wiernych. Jest to jednocześnie nowe centrum kultury Wilna. Obecnie główna nawa kościoła Świętej Katarzyny jest przystosowana do organizacji koncertów. W podziemiach świątyni odbywają się wystawy.

Obok kościoła św. Katarzyny znajduje się pomnik polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

 

10. Cerkiew Świętych Konstantyna i Michała

Wilno w jeden dzień

Jedna z najpiękniejszych cerkwi w Wilnie, bogato zdobiona od zewnątrz i o kapryśnym wnętrzu. Została zbudowana w 1913 r. dla upamiętnienia 300-lecia dynastii Romanowów.

 

Gdzie zjeść w Wilnie? wilno w jeden dzień

Wilno w jeden dzień

Cóż, zazwyczaj mamy do wyboru dwie opcje Lokalna restauracja albo lokalny street food. Co zrobić jednak gdy kuchnia lokalna mięsem stoi, a pośród nas jest długoletni trawożerca? Pójść na kebaba! Szybko, prosto, sycąco i smacznie. A najważniejsze, że w wersji mięsnej i wege! No cóż, tym razem nasz plan ratunkowy zawiódł, bo w w Wilnie nie ma kebabów (no, możne poza niezbyt zachęcającym barakiem przy dworcu autobusowym…). Tak znaleźliśmy restaurację Gyvas i spróbowaliśmy najlepszego falafela na świecie 🙂

 

Informacje praktyczne w

Wilno w jeden dzieńn dzień

 • Rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów są dostępne na stronie: www.stops.lt. Transport publiczny dzienny działa od ok. 5 rano do ok. północy.
 • Telefoniczne służby informacyjne
  Informacja o całej Litwie 24 godz. na dobę:+370 700 55118.
 • Kantory wymiany walut w centrum Wilna i na Starówce
  Warto pamiętać, że większość banków czynna jest jedynie w dniach roboczych do godziny 17 lub 18. W większych centrach handlowych oddziały banków czynne są również w weekendy. CAŁODOBOWO: Kantor wymiany w pobliżu dworca kolejowego: Geležinkelio g. 6, tel. +370 5 213 5454.

Wilno w jeden dzień

Gdy postanowicie odwiedzić stolicę Litwy poświęćcie też dzień na wizytę w bajkowych Trokach.

Wilno w jeden dzień

Informacje o zabytkach pochodzą ze strony Vilnius Tourism.

45 myśli na temat “Wilno w jeden dzień.

  1. Zdecydowanie Wilno to miasto na jeden dzień. Zwiedzając intensywnie, da się zobaczyć wszystkie zabytki w ciągu kilku godzin.

   1. Ale to chyba tak powierzchownie, w takim sensie, że chyba wszędzie nie będzie możliwości wejść i dokładnie pozwiedzać. Mimo to myślę że miło byłoby się tam wybrać.

    1. Tak, zdecydowanie powierzchownie, aby odhaczyć wszystkie ‚must-see’. To miasto, (jak prawie każde inne) skrywa wiele fajnych miejsc niewidocznych na pierwszy rzut oka!

 1. Nie byłam nigdy. Czy to prawda, że Polaków nie lubią? 😉 To nie moje uprzedzenia, tak mnie straszą Ci, którzy byli. Jestem ciekawa restauracji regionalnych, bo po litewsku zdarza mi się gotować i kocham ich kuchnię.

  1. Będąc na Litwie kilkanaście lat temu (wymiana uczniowska), rzeczywiście nie odczuwałam zbytniej sympatii. Teraz było zupełnie inaczej – ludzie byli mili, a z niektórymi nawet szło się dogadać po polsku 🙂

 2. Ciekawie odwiedzało się Wilno wirtualnie dzięki Twoim zdjęciom, zawsze miałam chęć tam pojechać, tyle słyszałm o Matce Boskiej Ostrobramskiej w dzieciństwie i o Wilnie,że aż szkoda ,że do tej pory nie było okazji tam pojechać…

  1. A jeżeli chodzi o jedzenie to interesowałoby mnie jakieś tradycjne tutajsze , wileńskie , falafele owszem , nie mam nic przeciwko, ale coś innego może ? 🙂

 3. Bardzo bym chciała wybrać się kiedyś do Wilna. To naprawdę piękne miasto i mnóstwo historii do „zobaczenia”.

 4. Jak miło popatrzeć, byłam jako dziecko, czyli baaaardzo dawno. Byłam kiedyś w Ostrej Bramie i wchodziłam na wieżę Gedymina .

 5. Wilno niestety nie należy do miast, które można poznać w jeden dzień. Taka opcja może i jest ciekawa, zresztą widać to w waszej relacji, ale jedno jest pewne, na pewno tu jeszcze wrócicie. Zgadza się?

  1. UWażamy, zw większości miast nie da się poznać w jeden dzień, jednakże my naszą wyprawę podzieliliśmy między Troki i Wilno, a ten post jest własnie dla osób, ktore o Wuilno zamierzają tylko zachaczyć i odwiedzić najważniejsze miejsca.

 6. Super miejsce, bardzo urokliwe, jeszcze nie miałam przyjemności tu być, ale się wybieram, więc super wcześniej poczytać i pooglądać co można pozwiedzać.
  Pozdrawiam;-)

Dodaj komentarz