Troki – perła Litwy

Niemal 30 kilometrów od stolicy Litwy znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie. To Troki, małe miasteczko nad jeziorem Galve. Kilkaset lat temu zbudowano tu potężny zamek obronny, który był jedną z rezydencji władców litewskich i królów polskich.  To niepozorne miasteczko to punkt obowiązkowy dla wszystkich odwiedzających Litwę.

Historia. troki litwa

troki litwa

Troki były drugą po Kierniowie siedzibą władców Litwy, którzy najpierw mieszkali w starym zamku lądowym. W XIV w. budowę zamku na wodzie rozpoczął Kiejsut, ojciec Wielkiego Księcia Litewskiego, Witolda. Budowla została dokończona przez syna, który następnie przeniósł się na stałe do zamku. Twierdza niestety nie przetrwała wojen z Moskwą i w 1655 roku została doszczętnie zrujnowana i porzucona. Gruntowna rekonstrukcja rozpoczęła się dopiero kilka wieków później, tuż przed II wojną światową.  W roku 1961 zrekonstruowano zamek górny, a dopiero 1987 zakończono prace na zamku dolnym.

troki litwa

 

Zamek obecnie. troki litwa

troki litwa

Powstałe w 1948r. muzeum stanowi jedną z największych atrakcji Litwy i jest (podobno) jedynym zamkiem w Europie Wschodniej położonym na wyspie. Teren wokół zamku jest niemal zawsze pełen ludzi, pustoszeje tylko wieczorem i wczesnym rankiem. Do zamku prowadzą dwa długie, drewniane pomosty. Pierwszy prowadzi do niewielkiej wyspy na jeziorze Galve nazywanej Karaimką, po pokonaniu drugiego pomostu dociera się do Wyspy Zamkowej. W ciągu dnia już na pomostach robi się tłoczno, a w komnatach i podziemiach zamku tworzą się kolejki.Muzeum posiada stałe wystawy, a także organizuje tymczasowe wystawy we wszystkich wyżej wymienionych miejscach. Personel muzeum uczestniczy w konferencjach naukowych i seminariach, organizuje festiwale i inne imprezy, a także organizuje seminaria szkoleniowe dla przewodników z biur podróży.

troki litwa

troki litwa

 

Kim są tajemniczy Karaimi? troki litwa

troki litwa

Karaimi (dawniej Karaimowie) to grupa etniczna i religijna, licząca kilka tysięcy osób. Na Litwę sprowadził ich książę Witold. Docenił on kunszt wojskowy, sumienność i wierność tego ludu pochodzącego z obszarów tureckich i osiedlił ich  wzdłuż dzisiejszej ulicy Karaimskiej. Sprawowali oni zaszczytną funkcję osobistej ochrony księcia. Budowane przez nich domy były podłużne i miały charakterystyczne trzy okna od frontu: jedno dla Boga, drugie dla księcia, trzecie dla siebie. Wiele z tych wiekowych chat jest ciągle świetnie zachowana

troki litwa

troki litwa

troki litwa

troki litwa

 

 

Jak dojechać? troki litwa

troki litwa

My korzystaliśmy z autobusu, który zatrzymuje się na dworcu autobusowym. Bilet, który kupiliśmy u kierowcy, w jedną stronę kosztował niespełna 1,5 euro. Z kierowcą bez problemu da się porozumieć w języku polskim. Przejazd trwał ok. 40 minut. Z drorca w Trokach trzeba przejść ok. 2 kilometry do zamku.

troki litwa

54 myśli na temat “Troki – perła Litwy

 1. Fotki robią wrażenie! Choć przyznam, że nigdy mnie nie ciągnęło w tamte strony. Nie znalazłam jeszcze tam miejsca, które by mnie na tyle urzekło żeby jechać i pooglądać na żywo 🙂

  1. U nas to był spontan, a że odległość niewielka, to postanowiliśmy zaryzykować. Jak widać – było warto!

  1. Rodzina mojej babci też pochodzi z Litwy :] mam nadzieję, że uda Ci sie odwiedzić tamte rejony!

 2. Kinga była w Trokach i ciągle wspomina wycieczkę. Mówi, że chętnie pojedzie z nami jeszcze raz, to dla mnie najlepsza rekomendacja, że warto. Wasz tekst to również potwierdza, a zwłaszcza fotki.

 3. Tam mnie jeszcze nie było! Planujemy wyjazd na Litwę, ale ciągle coś nam wypada, kiedy czytam wpisy takie jak ten upewniam się, że jednak wreszcie trzeba tam pojechać!

  1. Niestey, jesteśmy zależni od komunikacji miejskiej/międzymiastowej, bo żadne z nas nie ma prawa jazdy 🙂

 4. Te domy przypominają mi wschdnią polskę, też są takie pdobne , drewniane z klimatem, podobają mi się właśnie dlatego ,że są takie inne… Kojarzą mi się z zimą , mrozami , jak na Litwie 🙂

 5. Fotki robią wrażenie! Choć przyznam, że tam mnie jeszcze nie było. Kiedyś mam zamiar sie wybrać 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  Renata

 6. Litwa to chyba coraz bardziej popularny kierunek wśród polskich turystów 🙂 A pytanie mam – wejście na zamek płatne? Jak to to ile?

  1. Niestety, jest płatne – dorośli 7 euro, studenci i dzieci 3,5 euro Do tego doliczana jest dodatkowa opłata pozwalająca na robienie zdjęć.

 7. Niesamowite te chaty karaimskie! (jesli dobrze odmienilam?) 🙂 a zamek w Trokach jakos z Trylogią mi się skojarzył, ale nie pamietam w ktrej był części?

  1. Trylogię czytałam prawie `10 lat temu i też jakoś nie mogę sobie przypomnieć:) Rzeczywiście, dzielnica karaimiska robi wrażenie!

 8. Ja byłam tylko w Wilnie na krótkiej dwudniowej wycieczce. Bardzo mi się podobało i marzy mi się pojechać jeszcze kiedyś na Litwę. Może wtedy również Troki? 🙂

  1. My Troki odwiedziliśmy przy okazji pobytu w Wilnie. Chcieliśmy zobaczyć coś innego niż kolejne miasto. Niemniej jednak w Wilnie spędziliśmy jedne dzień i zwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca.

 9. Świetna relacja i przepiękne zdjęcia. Ach te kolory, cudne. Z przyjemnością odwiedziła bym tę krainę, gdyż uwielbiam takie klimaty 🙂

 10. Byłam w tamtych okolicach, ale jako dziecko i praktycznie nic już nie pamiętam… Przydałaby się podróż w celu odświeżenia wspomnień 😀

Dodaj komentarz