Cannon fort – Cát Bà – zabawa w żołnierzy.

Zlokalizowany na wysokości 177 metrów nad poziomem morza fort jest jedną z głównych atrakcji Cat Ba. Obiekt wybudowany przez Japończyków podczas II wojny światowej służył między innymi, jako punkt informacyjny. Strategiczna lokalizacja obiektu sprawiła, ze brał on udział w kolejnych konfliktach na terenie Indochin, a obecnie jest jednym z najlepszych punktów widokowych, z którego można podziwiać zatokę Ha Long.

Pierwsza połowa Cannon fort – Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Trasa rozpoczyna się na tyłach miasta. Podczas marszu nie tylko musimy się skupić na trasie, ale także uważać na skutery (pamiętam z Hanoi że upadek na chodnik jest bolesny!). Co jakiś czas na poboczu pojawiają się znaki informujące nas, że nie zabłądziliśmy, a po pół godziny od rozpoczęcia wycieczki docieramy do głównej Bramy Cannon Fort.

 

Przerywnik – zabawa w Robinsonównnon fort

Cannon fort - Cát Bà

Przyznam, że czasem lubimy sobie utrudniać życie – chodzić drogami, na które przypadkowo się natkniemy, ufać intuicji i nabijać na licznik dodatkowe kilometry. Po pokonaniu dość stromej (i długiej) ścieżki, tuż przy kasie biletowej, zobaczyliśmy wąską dróżkę. Ścieżka ta, według mapy miała, nas doprowadzić do plaży (na Cat Ba trzy oficjalne kąpieliska są zamykane  o 18, a nam się marzyła kąpiel w świetle księżyca i nocleg w namiocie). Na początku ścieżka była dość szeroka, ale wiadomo – im dalej w las, tym ciemniej (albo gęściej i bardziej stromo). Tropikalny gąszcz, rwący strumień i ostre kamienie napotkane po kilkudziesięciu minutach marszu skutecznie nas zniechęciły do nocnego powrotu w te rejony (wiadomo – ciemno, stromo, plecaki ciężkie, więc łatwo zrobić sobie krzywdę).   Trochę zawiedzeni wspinamy się pod górę – w końcu celem był Cannon Fort.

 

Druga połowa Cannon fort – Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Kupujemy bilety – za bagatela 40.000 VND (6,3 PLN) za osobę i przekraczamy bramę. Naszym oczom zamiast obiecanych bunkrów, armat i magazynów pojawiła się długa i kręta droga w górę. Pokonując kolejny etap trasy mogliśmy podziwiać zatokę Ha Long. Po drodze napotykamy turystów na skuterach, kilka dzików i stado kóz, które barykaduje nam drogę. Po drobnych pertraktacjach zwierzęta na chwilę się przesuwają, pozwalając nam przejść. Jesteśmy już prawie na miejscu.

Cannon fort - Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

 

Finał Cannon fort – Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Na szczycie wzniesienia przywitała nas plan Cannon Fort. Czas wybrać kierunek zwiedzania. Do wyboru mieliśmy ścieżkę prowadzącą przez las, oraz tą bardziej przystosowaną dla turystów (zgadnijcie, którą wybraliśmy).   Fort Armatni jest nie tylko pięknym punktem widokowym, (o czym przekonaliśmy się już po drodze), ale także labiryntem złożonym ze ścieżek, tuneli i magazynów. Włócząc się przez godzinę pomiędzy bunkrami, pokonując betonowe labirynty i chodząc po ciemnych tunelach czuliśmy się trochę jak żołnierze! Na końcu trasy na zmęczonych podróżnych czeka restauracja, w której mogą odpocząć i uzupełnić zapasy energii przed powrotem do miasta, oraz –oczywiście- nacieszyć oko kolejnymi pięknymi widokami zatoki Ha Long.

Cannon fort - Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

Cannon fort - Cát Bà

 

Cannon fort – Cát Bà- informacje praktyczne

Cannon fort - Cát Bà
Adres: TT. Cát Bà, Cát Hải, Hajfong, Wietnam

Godziny otwarcia: pn – nd; 7:00 – 18:00

Telefon: +84 98 659 63 63
Cena: 40,000 vnd
Cannon fort - Cát Bà

31 myśli na temat “Cannon fort – Cát Bà – zabawa w żołnierzy.

 1. Wow, robi wrażenie. Przyroda niesamowita, kozy śliczne chociaż wiem,ze sporo osób się ich obawia i ciężko im przechodzić obok 😃 na pewno przygoda była wielka. Podziwiam za wytrwałość!

  1. Cat Ba i jej atrakcje to pierwsze miejsce, jakie odwiedzimy, jeżeli kiedyś uda nam się ponownie postawić stopę na wietnamskiej ziemi!

 2. Wietnam… jeszcze o tym kierunku podróży nie myślałam… Ale… wpisuje na swoją listę miejsc do odwiedzenia. Włóczęga z plecakami na plecach… uwielbiam 😊

 3. Niezłe miejsce na odpoczynek wybrały sobie kozy! Fajny pomsył z noclegiem na plaży 😉
  Bardzo egoztyczna podróż. Mój mąż pewnie chętnie by poznał historię tego miejsca, a ja plażę 😀

 4. Bardzo fajne miejsce i naprawdę widoki takie, że chciałam zobaczyć to wszystko na żywo. Chętnie przeszłabym tę drogę, a mój to już w ogóle byłby zachwycony tym, co na końcu.

 5. Doskonała wycieczka. Często żonę zamęczam wycieczkami po fortach w Poznaniu i okolicy, ale japońskie są zupełnie inne. Pewnie duże znaczenia ma klimat i roślinność, która po prostu szaleje. Piękne miejsce nie tylko dla fanów militarnych budowli.

 6. A tu z kolei wielka dzicz ! Też mnie przeraża 😛 Ale naprawdę fajna egzotyka jak dla mnie 🙂

  1. My też! Generalnie w Wietnamie staraliśmy się podążać śladami wojny i zobaczyć miejsca, w których rozegrały się najważniejsze wydarzenia tamtego okresu.

 7. Takie drogi poza główną trasą zwykle kuszą najbardziej. Dzięki temu, jest szansa zobaczyć więcej, przeżyć przygodę! Podziwiam Was i te Wasze podróże, wspaniałe miejsca, cudowne widoki i ekstra zdjęcia 🙂

Dodaj komentarz